Kinél újul ki a mogyoróallergia?
Gyakran fordul elő, hogy azok a gyerekek, akiknél kiderül, hogy allergiásak a mogyoróra, egy idő után kinövik allergiájukat. Ismert ugyanakkor, hogy az egyszer már megszűnt mogyoróallergia később megint jelentkezhet.
EGÉSZSÉGHĺREK
Gyakran fordul elő, hogy azok a gyerekek, akiknél kiderül, hogy allergiásak a mogyoróra, egy idő után kinövik allergiájukat. Ismert ugyanakkor, hogy az egyszer már megszűnt mogyoróallergia később megint jelentkezhet. Amerikai kutatók most azt vizsgálták, van-e összefüggés a mogyoró újbóli fogyasztása és az allergia kiújulása között. Dr. David M. Friescher, a Johns Hopkins University School of Medicine kutatója és munkatársai 68 olyan személyt vontak be a vizsgálatba, akik gyermekkorukban allergiásak voltak a mogyoróra, de később kinőtték az érzékenységüket. Az eredmények szerint az ilyen embereknél 8% valószínűsége van annak, hogy későbbi életkorban kiújul a mogyoróallergiájuk. Érdekesség ugyanakkor, hogy ennek sokkal nagyobb a kockázata azoknál az embereknél, akik az allergiájuk megszűnése után is kerülik a mogyoró fogyasztását. Ezért a szakértők azt javasolják, a mogyoróallergia megszűnése után az érintettek fogyasszanak legalább havonta egyszer nagyobb adagban mogyorót.
Szaglásteszt és termékenység
A Bochumi Ruhr Universität kutatócsoportja kimutatta, hogy a spermiumokon és az emberi szaglóhám egyes sejtjein azonos receptorok találhatók. Az orrban található receptorok felelősek a gyöngyvirág illatának érzékeléséért. A kutatók ebből arra következtettek, hogy a terméketlenség genetikai hibára vezethető vissza, ilyenkor a kérdéses receptor nem működik sem az orrban, sem pedig a spermiumokon. Ez a fejlődési rendellenesség azt okozza, hogy a spermiumok nem találják meg a női petesejtet. Mivel a spermiumokon további szaglóreceptorok is találhatók, ezek azonosítása után szagmintatesztet lehet majd összeállítani, amelynek segítségével megállapítható, hogy milyen típusú terméketlenségben szenved a páciens.
Különleges testnedv a nyál
A nyálban tükröződik szinte minden betegség, kezdve az AIDS-től vagy a ráktól a genetikai defektusokon, a káros szenvedélyeken, a terméketlenségen keresztül egészen a stresszig. Prof. Dr. Paul Denny, az University of Southern California tanára szerint a nyálból minden, a testben zajló folyamatról információt szerezhetünk. Priof. David Wong már ki is fejlesztett egy nyáltesztet a szájüregi és garattáji rákos daganatok korai felismerésére. Hatvan rákbetegen és kontrollszemélyen végzett vizsgálatban a nyálteszt 90%-os pontossággal képes volt felismerni a betegséget. Az USA-ban már bevett gyakorlat az apaság kiderítésében a nyálteszt elvégzése, de így vizsgálnak bizonyos hormonszinteket is, sőt létezik nyálalapú AIDS-teszt, valamint drogvizsgálati módszer is. Európában egyelőre csak drogok kimutatására használnak nyáltesztet. Pedig a nyálból sokkal többet megtudhatnánk: pl. a stresszhormonok, a tesztoszteron nevű férfihormon, a női ösztradiol szintjét, ezek ugyanis a vérből bekerülnek a nyálba és jól vizsgálhatók. Ennek ellenére a hormonszintek megállapítása a mai napig kizárólag vérből történik. Ismert egyébként a nyál fertőtlenítő hatása is. Szájunkban rengeteg baktérium tanyázik, a nyál immunfehérjéinek (immunglobulin-A) köszönhetően azonban a szájsebek többnyire maguktól is begyógyulnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.