A lábdagadás vagy ödéma a főleg forró napokra jellemző. A Zdravie magazin alapján összegyűjtöttünk néhány hasznos tanácsot, amelyekkel enyhíthetők a tünetek.
Dagad a lába? Próbálja ki tanácsainkat!
A dagadt boka valóban meg tudja keseríteni az ember életét. Ha nem szívproblémáról vagy visszértágulatról van szó, amit orvosnak kellene kezelnie, mindenki önerőből is javíthat az állapotán, csak egy kis elszántság kell hozzá.
1. Igyon elég vizet
A megfelelő folyadékpótlás segít abban, hogy a vese jól működjön, hogy a szervezet minél kevesebb folyadékot tartson vissza. Az elegendő víz elősegíti, hogy a szervezet el tudja távolítani a felesleges nátriumot, a dagadás kulcsfontosságú kiváltóját. Igyekezzen főleg vizet inni és minimalizálni az alkohol és a koffein fogyasztását. Ezek az italok dehidratációhoz vezethetnek és megnövelhetik az ödéma kialakulásának esélyét. Figyelje a vizelet színét! A világossárga vizelet azt jelenti, hogy a szervezet vízellátása rendben van.
2. Polcolja fel a lábát
Segíti a vér visszaáramlását a szívbe, csökkenti a nyomást az érben és a folyadék felhalmozódását. Ha a szív magasságába polcolja fel a lábát, a folyadék a végtagokból a test felső részébe kerül, s ezzel a duzzanat csökken. Ha van rá lehetősége, naponta többször 15-30 percre polcolja fel a lábát. Ha közben megmozgatja a lábfejét, a véráramlás tovább javul.
3. Rendszeresen mozogjon
A rendszeres mozgás erősíti a láb izmait, ami elősegíti a vér jobb áramlását. Erre kitűnő a séta, a úszás vagy a jóga, legalább naponta 30 percig. Főleg az úszás nagyon jó, mert a víz nyomása csökkenti a duzzanatot. A hosszú ülést és állást igyekezzen rövid sétával és nyújtó gyakorlatokkal megszakítani. Például álljon lábujjhegyre és végezzen körkörös mozdulatokat a lábfejével. Ezt mindenütt végezheti és hatásosan javíthatja vele a vérkeringést.
4. Csökkentse a sóbevitelt
Bár nyáron megengedett a több sófogyasztás, de a túl sok só nehezíti a folyadék kiválasztását, ami a duzzanatot kiváltja. Sok rejtett nátriumot tartalmaznak az iparilag feldolgozott élelmiszerek. Tehát ha dagad a lába, inkább a friss élelmiszereket helyezze előtérbe és gyógynövényekkel fűszerezze az ételeket. Olyan élelmiszert válasszon, amiben kevés nátrium van. Napi sófogyasztása ne haladja meg az egy teáskanálnyit.
5. Ne üljön túl sokáig
Ha kénytelen sokáig ülni vagy állni, igyekezzen óránként sétálni, nyújtsa ki a lábát, vagy helyezze testsúlyát egyik lábáról a másikra. Soha ne tegye keresztbe a lábát, mert ez akadályozhatja a vérkeringést.
6. Hűtse le a lábát
Hosszú állás után vagy hőségben áztassa lábát hideg vízbe vagy tegyen rá hideg pakolást. Érezhetően csökkenti a duzzanatot. Lavórba tegyen hideg vizet és néhány kocka jeget, esetleg készítsen hideg borogatást. Ha az ödéma valóban kellemetlen, gyorssegélyként egy adag mélyhűtött zöldséget csomagoljon be törülközőbe és helyezze a lábára. A felpolcolt láb még jobban felerősíti a pakolás hatását.
7. Masszázs
Javítja a vérkeringést. Végezze a lábfejtől a szív felé. Ujjaival és a hüvelykujjával végezzen körkörös mozdulatokat azokon a helyeken, ahol a bőr feszült vagy dagadt. Jobb, ha valaki más végzi a masszázst és közben hűsítő és nyugtató krémet vagy gélt használ.
- Csalán. Az egyik leggyorsabb vízhajtó. A növény levelei olyan összetevőket tartalmaznak (pl. szilícium-dioxidot), amelyek csökkentik a vízvisszatartást.
- Gyermekláncfű. Hatása a bendrofluazid hatóanyagtartalmú vérnyomáscsökkentőkhöz hasonlítható, hiszen képes mérsékelni a véráramban keringő felesleges víz mennyiségét.
- Citromfű. A nyugtató hatásáról is ismert citromfű vízhajtó és izzasztó is egyben. Levelei és virágzó hajtásai egyaránt hasznosak.
- Tőzegáfonya. A húgyúti megbetegedések legismertebb természetes gyógymódja a tőzegáfonya fogyasztása.
- Aranyvessző. Húgyúti és vesét érintő problémák ellen is használják, éppen a vízhajtó hatása miatt, ám epeserkentőnek és májtisztítónak is kiváló. Az egyik legnépszerűbb házi praktika vizesedés ellen, mert serkenti a vizelettermelést. Jelentősen növeli a termelődő vizelet mennyiségét, hatékonysága ráadásul hasonlít a mesterséges vízhajtókéhoz.
- Édeskömény. Vízhajtó hatásának köszönhetően magas vérnyomás és húgyúti problémák ellen az egyik legjobb gyógynövény.
- Zsurló. A népi gyógyászatban évezredek óta használják vízhajtásra.
- További vízhajtó teák: csipkebogyó, galagonya, borsmenta
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.