Valószínűleg már mindenki télire cserélte ruhatárát, s jó lenne, ha bőrünk védelméről sem feledkeznénk meg, hiszen főleg az arc és a kéz ki van téve az időjárás kedvezőtlen hatásainak. „Egyrészt a hideg szél, a hideg eső vagy hó, másrészt pedig a túlfűtött lakás hat rá” – mondta dr. Denisa Dostálová bőrgyógyász.
Bőrünk télen
A melegből a hidegbe való átmenet eléggé agresszívan ingerli a bőrt, ezért kell védeni és rendszeresen ápolni. „Erre a sűrűbb krémek alkalmasak, amelyek hialuronsavat és vitaminokat tartalmaznak. Ezek táplálják, hidratálják a bőrt, védőréteget képeznek rajta. Az érzékeny bőrre illatosító és parabének nélküli készítmények ajánlottak” – teszi hozzá a szakember. Krémet bőrtípusunknak megfelelően válasszunk. A száraz bőrre zsíros krém ajánlott. „A száraz bőrűek kerüljék a forró vizet, mert az még jobban kiszárítja a bőrt, de az alkoholtartalmú tisztító sem jó rá” - tette hozzá. A zsíros bőrre a hidratáló krém, a vegyes bőrre a tápláló és hidratáló krém keveréke a legjobb.
Mi a helyzet a férfiakkal?
Annak ellenére, hogy a férfi bőre vastagabb és zsírosabb mint a nőé, azt is ápolni kell. Aszerint kell krémet választani, hogy száraz, vegyes vagy aknéra hajlamos-e a bőre.
Fontos az alapkezelés
A smink is védi a bőrt a kellemetlen időjárási viszonyoktól, megakadályozza a bőr kiszáradását, elfedi az aknét, a pigmentfoltokat. Több készítménynek lifting hatása és UV-szűrője is van, de csak a megfelelő alapkezelés után ajánlott.
„Jó, ha a krémet 30 perccel azelőtt visszük fel a bőrre, mielőtt kimegyünk a lakásból. A bőrt naponta többször kenjük be, igyunk elegendő folyadékot és viseljünk kesztyűt” - tanácsolja a szakember.
Ne becsüljük le a téli napfényt, magasabb UV sugárzáskor a téli hónapokban is 15-20-as UV-szűrős krémet használjunk, magasabban fekvő helyeken 30-50-est. Aki hajlamos a pigmentfoltokra, egész évben használjon 50 faktoros krémet.
Hogyan kezeljük a fagyást?
Napjainkban már ritkább a fagyás. A bőr, elsősorban a kéz, a láb és a fül lokális fagyásáról van szó. A fagyásnak több fokozata van: az első fokút arról ismerjük fel, hogy az érintett bőr fehér, hideg és szúrós fájdalmat érzünk. A második fokozatra az jellemző, hogy ha a bőr felmelegszik, kivörösödik, megduzzad, felhólyagosodik. A harmadik fokozat szövetelhalást jelent: a bőr megfeketedik és elhal.
Fokozatos felmelegítés
„Az elsősegély keretében forró, édes italt kell itatni a beteggel, az érintett bőrt be kell takarni, a nedves ruhát el kell róla távolítani és megvédeni a további lehűléstől. Fontos az érintett testrész felmelegítése, és az érintett végtagok aktív mozgatása” - mondja a szakember. Ha a fagyást szenvedett ember meleg helyiségbe kerül, fokozatosan kell felmelegíteni. Az érintett testrészt langyos vízbe kell mártani és csak lassan szabad a vízhez meleg vizet adni, a megfagyott testrész ugyanis érzéketlen és az égés veszélye fenyeget. „Semmiképpen sem szabad hóval dörzsölni, lehelettel felmelegíteni, és kerülni kell a dohányzást. A gyógyszerek közül az acetilszalicisavat tartalmazók ajánlottak“ - mondta dr. Denisa Dostálová.
(kovács)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.