Hányan vannak olvasóink között, akik ugyanolyan vidámak télen is, mint nyáron, amikor szikrázóan süt a nap, s az orvosmeteorológia sem jelez semmi roszszat? Biztosan kevesebben, mint azok, akikre időnként rátör a búskomorság, a depresszió. Ezt az állapotot azzal magyarázzák, hogy a szervezet a sötét, borús, hideg időben nem termel elég boldogsághormont – dopamint és szerotonint. Valóban igaz ez? – kérdeztük dr. Daood Haseeb Dunaszerdahelyen rendelő pszichiátertől.
Az ünnep gyógyító ereje
De már nem az első helyen…
Jó, már „csak” harmadikok. Megfigyeltem, hogy önöknek még a dalaik is szomorúak. Még akkor sem énekelnek vidám dalokat, amikor ünnepelnek. Ez valahogy a génjeikben van.
Nem gátolja a munkájában, hogy csak ért, de nem beszél magyarul?
Eddig még mindig megértettük egymást a pácienseimmel, annyira tudnak szlovákul, nekem pedig ha kell, Erzsike, a nővérke segít. Ha valaki ódzkodik is először, Erzsike úgy „megdolgozza” őt, hogy a következő alkalommal már vidáman lép a rendelőbe, sőt, nem is akar elmenni. Ezt Erzsikének köszönhetem.
Visszatérve az évszaktól függő depresszióra: melyek a legfontosabb tünetei?
Étvágytalanság, alvászavar, határozatlanság, rossz hangulat, kedvetlenség alakul ki, a beteg elhanyagolja kapcsolatait. Amint már mondtam, nagyon fontos, hogy minél előbb orvoshoz kerüljön a beteg, és megkapja a kezelést, ne hogy rosszabbra forduljon az állapota.
Azért ugye nem lehet minden depressziót az időjárásra fogni?
Erről szó sincs. Kiválthatják családi viszonyok, a munkahely elveszítése, boldogtalan családi élet, vagy egyszerűen öröklött hajlam. Ebben az esetben mindig a környezetet – a partnert, a szülőket – is meg kell vizsgálni, el kell velük beszélgetni, mert hiába írok fel a betegnek valamilyen gyógyszert, ha a páciens visszakerül a rossz környezetbe, amely ahelyett hogy felemelné, gyógyítaná, lehúzza őt. Ilyenkor a gyógyszer nem segít. Különben rendkívül jó, pontosan ható gyógyszerek állnak rendelkezésünkre, de még egyszer mondom, nem elég csak a gyógyszer. A beteget komplexen kell kezelni.
Nagyon sok szó esik mostanában a pszichoterápiáról. A depresszió kezelésében ez milyen szerepet játszik?
Nagy szerepet, de önmagában nem elegendő, az mindig csak kiegészítő terápia lehet. Csak a gyógyszeres kezeléssel hozhat megbízható eredményt, minden egyéb divatos módszer ezt egészítheti ki, mint mondjuk a fényterápia. Az igaz, hogy aki télen is sok időt tölt a szabadban, az ritkábban lesz depressziós. A szemen át felszívódó természetes fény, a friss levegő, a mozgás együttesen növeli a boldogsághormonok kiválasztását, és ezzel elűzi a sötét árnyakat.
Az ünnepek közeledtével fokozódik a feszültség a családban, munkahelyen. Van, aki jól tűri, van, aki nem. Szakemberek mondják, hogy a problémák „kibeszélése” is enyhítheti a helyzetet. Ezt azt jelenti, hogy barátnők traccspartijának is van ilyen szerepe?
Ha másokkal megbeszélhetjük, ami bennünket bánt, annak két előnye van: megkönnyebbülést ad, ha elmondhatjuk az addig magunkba zárt gondot, s tapasztalhatjuk, mások hogyan birkóznak meg hasonló problémákkal, s átélhetjük a szolidaritás érzését, élvezhetjük mások segítségét. Tehát a családi, baráti beszélgetéseknek fontos szerepük van lelki egészségünk karbantartásában. Ehhez az év végi ünnepek kitűnő lehetőséget nyújtanak, csak élni kell vele. (ki)
A citruszfélék vidámmá tesznek
Az aromaterápiát ma már sokan alkalmazzák, téli lehangoltság ellen hasznos az aromamécses. Tegyünk bele lélekvidító illatot. Ilyen például a citruszfélék illata vagy az Earl Grey teából ismert bergamott. Hasonlóképpen hangulatjavító hatású a narancs, a citrom, a mandarin, a grépfrút és a zöldcitrom illata. Illóolajok számos kozmetikai készítményben is vannak, így válasszunk vidám illatú szappant, tusolózselét, testápolót vagy maszszázsolajat. Ha más nincs, ez is segíthet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.