Izomgyulladás
Az izomgyulladás gyakran zúzódások, sérülések eredménye, amikor kórokozók jutnak át az izompólyán, amelyhez gyakran társul gennyes beolvadás. Tályogképződést okozhat az izomban a távoli szervek gyulladásos betegsége is (pl. vérmérgezés, gyermekágyi láz).
Az izom elváltozásai – II.
Az izomgyulladás gyakran zúzódások, sérülések eredménye, amikor kórokozók jutnak át az izompólyán, amelyhez gyakran társul gennyes beolvadás. Tályogképződést okozhat az izomban a távoli szervek gyulladásos betegsége is (pl. vérmérgezés, gyermekágyi láz). Más esetekben semmilyen fertőzéses eredet nem mutatható ki. Bizonyos izomgyulladásoknál szövődményként körülírt elcsontosodás is létrejöhet. Hasonló izomgyulladás a megerőltetés kiváltotta malignus hipertermia (extrém magas testhőmérséklet), amit ha nem vesznek időben észre, az izomsejtek pusztulásával olyan mérgező anyagok jutnak a vérbe, amelyek a megfelelő kórházi kezelés hiányában veseelégtelenséget okoznak.
Izomdaganatok
A vázizom leggyakoribb daganatai a rosszindulatú szarkómák (húsdaganatok), amelyek gyorsan képeznek áttéteket, és a műtéti eltávolítás után hajlamosak a kiújulásra. Jóindulatú daganatok is előfordulnak, főleg a zsigerek izomfalában. Ilyenek a fibrómák és a miómák.
Izomzúzódás, vérömleny
A sérülés után 24 óráig a hideg borogatás javasolt, hogy a vérömleny a lehető legkisebb legyen. A heparinos vagy piócakivonatot tartalmazó kenőcsök használata segítheti a vérömleny felszívódását. Segíthet a búzadarából és vízből főzött sűrű pép is, melyet melegen a sérült részre kenünk, és kendővel, műanyag fóliával befedünk.
Teniszkönyök
„Teniszező vagyok, és szeretném pontosan tudni, mi okozza a teniszkönyököt?”
A „fonák teniszkönyök” azoknak az inaknak a sérülése, melyek a csuklót hátra, a tenyérrel ellentétes irányba hajlítják. A fájdalom ilyenkor az alkar külső részében jelentkezik, eleinte azoknál a mozdulatoknál, melyek a teniszben a fonákütéshez hasonlítanak. A betegség kialakulására hajlamosító tényezők: gyenge váll- és csuklóizmok, a fonákütés vagy más ahhoz hasonló mozdulat rossz kivitelezése, teniszezőknél a túl feszesre húrozott vagy rövid ütő, vagy ha a labdát az ütő szélső részével találják el a középső helyett és a súlyos, vizes labda. A „tenyeres teniszkönyök” azoknak az inaknak a sérülése, melyek a kézfejet a tenyér irányába fordítják. A fájdalom az alkar tenyér felőli oldalán, a csuklótól a könyökig jelentkezik. Az okok hasonlóak a már felsoroltakhoz: erős adogatás, nehéz, vékony markolatú ütő, csavart labdák vagy akár egy súlyos bőrönd cipelése. A gyógyuláshoz a sportolás felfüggesztése, gyógytorna, gyulladáscsökkentők szedése vagy helyi alkalmazása szükséges.
Forrás: Család és Egészség
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.