A hosszan tartó fájdalom és mozgáskorlátozottság hátterében legtöbbször az izomrendszer betegségei állnak. Noha a mozgás erősíti az izmokat, az izomsérülések mégis nagyon gyakoriak.
Az izmok elváltozásai súlyosságukat nézve széles skálán mozognak, kezdve az enyhe sérülésektől (pl. húzódások) a súlyos betegségekig (pl.
Az izom elváltozásai – I. rész
Az izmok elváltozásai súlyosságukat nézve széles skálán mozognak, kezdve az enyhe sérülésektől (pl. húzódások) a súlyos betegségekig (pl. daganatok).
Az izomsérülésekről tudni kell, hogy bár általában igen fájdalmasak és hosszan tartó szövődményekhez vezethetnek, legtöbbször mégis teljesen meggyógyulnak.
Izomzúzódás
A nyomás, ütés következtében létrejövő zúzódás látható jele a vérömleny (hematóma). Sérüléskor a fájdalom enyhe, de ha megnyomjuk az érintett területet, a fájdalom fokozódik. A kék folt, amely néha csak napok múlva jelenik meg a bőrön, akkor alakul ki, ha a bőr alatti erek sérültek; ha a mélyebben fekvő erek is sérültek, akkor duzzanat jelentkezik. A szövetek közti kifejezettebb vérzés az ízületek és izmok funkcióját is érintheti.
Húzódások, szakadások
E károsodások leggyakoribb okai balesetek vagy akaratlan, nagy megterhelés következtében az izom túlnyújtása. A húzódásnál pontszerű, szúró fájdalmat érez a beteg (különösen nyomásra), friss szakadásnál pedig az érintett területen fájdalmas besüppedés, gyakran dudor figyelhető meg.
Ebben az esetben nem az izompólya (fascia) szakadása jön létre, ahogy a sérvek keletkezésénél történik, hanem maga az izom szakad el az izompólyán belül. Kis beszakadás esetén húzódásról beszélünk, az izomrost szakadása nagyobb hiány kialakulását jelenti az izomfonatokban. A kötőszövetes lemez alatt lévő izomvérzés szabad szemmel nem érzékelhető. A diagnózis megerősítéséhez ultrahangos vizsgálat szükséges. A terápia az izom nyugalomba helyezésén és speciális gyógytornán alapul. Ha az izomszakadást helytelenül kezelik, akkor több izomrost hegesen nő össze, és azon a területen az izom elveszti a rugalmasságát.
Izomgörcs
A rohamokban jelentkező izomgörcs olyan állapot, amelyben az izomingerlékenység fokozódik, és jellegzetes görcsrohamokhoz vezet. A tünetek hátterében többnyire a mellékpajzsmirigy csökkent működése áll, alacsony kalcium- és emelkedett foszforszinttel. Az esetek több mint felénél nem hagyható figyelmen kívül a stressz hatása sem. A biológiai és elektro-miográfiás vizsgálatok megerősíthetik a diagnózist. A kezelés a hiányzó ásványi anyagok pótlásából és olykor nyugtatószerek adásából áll.
Tetanuszfertőzés
A tetanusz (merevgörcs) ma már a védőoltás és az emlékeztető oltások elterjedésével rendkívül ritkán fordul elő. A kórokozó a tetanusz bacilus, amelynek toxinja a földdel szennyezett sebeken keresztül jut a szervezetbe. Egyetlen gyorsan beadott tetanusz antiszérum meg tudja akadályozni, hogy a beteg vastüdőbe kerüljön.
A hasfal előesése
Az elváltozást a hasizompólya folytonosságának megszakadása okozza. Enyhébb változata gyakori szülés után, súlyosabb formája hasi műtétek után jön létre. Egyedüli megoldás a sebészi beavatkozás.
Izomsérvek
Az izomsérvek leggyakrabban a lábikra területén és a többi lábszárizomban, nagy és tartós megterhelés következtében jönnek létre. A rugalmatlan izompólya a belső nyomás hatására elszakad, és az izom egy része kibújik a sérülésen keresztül. A gyógyuláshoz nyugalom és fizikoterápia szükséges.
A rekeszsérv néha súlyos autóbaleset után jelenik meg. A rekeszizom részleges szakadása miatt a gyomor és a belek egy része átcsúszik a mellkas üregébe. A sérülés csak műtéttel gyógyítható.
Izomsorvadás
Az izomsorvadások zöme örökletes betegség. Különböző típusai ismertek. A tünetek hátterében a vázizomzat fokozatosan növekvő gyengesége áll, ami a járóképesség elvesztését, az ülés, állás lehetetlenné válását eredményezi. A tünetekhez légzési elégtelenség is társul. Az izomsorvadással kapcsolatos kutatások célja a felelős gén vagy gének megtalálása. A betegség kórjóslata ma még kedvezőtlen, de a kutatások előrehaladtával gyors fejlődés várható.
Forrás: Család és Egészség
Gyakran begörcsöl a vádlim
„Néhány hónapja azt vettem észre, hogy gyakran begörcsöl a vádlim, ami annál furcsább, mivel évek óta nem sportolok, és a görcsök sem olyankor következnek be, amikor megterhelem az izmot. Mi lehet az oka?”
Az izomgörcsök nemcsak sportolóknál gyakoriak, nyugalomban lévő izmok esetében is előfordulhatnak. A görcs oka az izmok oxigénhiánya. Klasszikus esetben, például sportolás közben az izmok a terhelés következtében megnagyobbodnak, de az őket körülvevő izompólya nem változik. A tokon belüli nyomás emelkedik, ami összenyomja a pólyában lévő ereket és idegeket. A megterhelésen kívül számos oka lehet a görcsöknek, és az okok kombinálódhatnak is: pl. elégtelen folyadékbevitel, érproblémák, anyagcsere-rendellenességek (húgysav, kálium, magnézium, kalcium, cukor, koleszterin anyagcserezavarok), lelki problémák, egyes gyógyszerek stb. A kiváltó okot orvosnak kell megállapítania. A kezelés az ok megszűntetését jelenti, de néha a görcsök hosszú ideig fennmaradnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.