Az immunterápia után nem kell félni a rovarcsípéstől

rovarcsipes

A nyár különösen azoknak veszélyes, akiket ha véletlenül megcsíp egy méh, darázs vagy más rovar, nemegyszer a sürgősségi osztályon kötnek ki.

A népesség 95 százalékát élete folyamán legalább egyszer megcsípte már valamilyen rovar. Sokaknál életveszélyes reakciót válthat ki. Ezt igazolják a mentőszolgálat legújabb adatai. Az elmúlt évben 611 esetben kellett a mentőszolgálatnak segítenie rovarcsípés után, 269 beteg kórházi kezelésre szorult. A szakemberek figyelmeztetnek: a súlyos allergiás reakciók és a tőlük való félelem hatásos kezeléssel – immunterápiával – megelőzhető.

Egy csípést se becsüljünk le

Nyáron eléggé gyakori, hogy valakit megcsíp egy rovar. A természetben, a kertben vagy a szabadságon való tartózkodás egyik velejárója ez. Míg néhány embernél hamar elmúlnak a csípés okozta kellemetlenségek, vannak, akiknél súlyos, életveszélyes anafilaktikus reakciót vált ki.

Az emberek többségének nem okoz gondot, ha megcsípi a méh, a darázs vagy a bögöly, de vannak olyanok, akik súlyos, életet veszélyeztető anafilaktikus reakcióval reagálnak a csípésre. „Az anafilaxia tünetei különfélék lehetnek: a dagadástól, a csalánkiütéstől, a nehézlégzéstől a rosszulléten át a hányásig jelentkezhetnek a tünetek. Leállhat a szív és a légzés. Az ilyen reakció nemcsak azonnali segítséget, hanem kezelést is igényel, mert minden következő rovarcsípés ismét életveszélyt jelenthet a beteg számára” – figyelmeztet Miloš Jeseňák professzor, a Szlovák Allergológiai és Klinikai Immunológiai Társaság elnöke.

Az elsősegély kulcsfontosságú

„A 155-ös segélyhívószámon évente több száz olyan hívást jegyzünk, amikor a telefonálónak a rovarcsípés okozott problémát, súlyos allergiás reakció alakult ki, és gyors segítségre van szükség” – mondja dr. Július Pavčo, a Szlovák Sürgősségi Szolgálat Műveleti Központjának igazgatója. Tavaly 611 esetben kellett gyors segítséget nyújtania rovarcsípés után, 269 embert kórházba kellett szállítani, anafilaktikus sokkot 34en kaptak. Főleg a darázs és a méh csípése okoz problémát. A mentőszolgálat dolgozói figyelmeztetnek, hogy anafilaktikus sokk esetén – még a mentő megérkezése előtt – kulcsfontosságú az elsősegély. Ha a beteg nem lélegzik, azonnal meg kell kezdeni az élesztést. „Ha nem tudjuk, hogyan kezdjük el, a 155-ös telefonszámon pontosan lépésről lépésre elmondják, mit kell tenni a mentőszolgálat megérkezéséig” – egészíti ki dr. Július Pavčo.

A kezelés, amely megszabadít a félelemtől

Ha valaki már átélt anafilaktikus sokkot, gyakran annyira fél a következőtől, hogy nem jár a természetbe, ez pedig kedvezőtlenül hat lelki egészségére, s romlik általános életminősége is. Bármennyire óvatos is az ember, a rovarcsípést nem lehet teljesen elkerülni, de az anafilaktikus sokk kockázatát a következő alkalommal a minimumra lehet csökkenteni.

„Az immunoterápia az egyedüli életmentő kezelés, amely szavatolja, hogy a következő rovarcsípésnek sokkal gyengébb vagy semmilyen reakciója nem lesz. Ha valakit megcsípett a méh vagy a darázs, és szervezete hevesen reagál a rovar méreganyagára, nemcsak a gyors és helyes elsősegélyre kell gondolnia, hanem az allergológiai kivizsgálásra is. A szakembernek kell eldöntenie, hogy alkalmas-e a betegnek az immunterápia, amely egész életére megszabadítja a félelemtől” – magyarázza dr. Martin Hrubiško immunológus-allergológus. A viszonylag hosszú ideig tartó immunterápia költségeit az egészségbiztosítók nem térítik meg.

Remény a méhészeknek

Az immunterápia reményt jelent a méhészeknek is. „A méhek és a természet nagyon fontos számomra. Amikor először megcsípett egy méh, és utána erős reakció jelentkezett, azt gondoltam, hogy el kell búcsúznom a méhészettől. Ma – az orvosomnak és a hatásos kezelésnek köszönhetően – igazolhatom, hogy a méheimmel félelem nélkül továbbra is foglalkozhatom” – mondja Juraj Sopkuliak méhész-páciens.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?