Az utóbbi években egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a kristálycukrot helyettesítő különféle édesítőszerek. Ezek egyike az Európában csupán az utóbbi két évtizedben elterjedt eritrit. Sokan hajlamosak nyakló nélkül használni csak azért, mert azt hallották róla, hogy nem árt az egészségnek, mint a cukorrépából készült kristálycukor. Ám egy új tanulmány szerint fogyasztása akár komoly bajokhoz is vezethet.
Az eritrit növelheti a vérrögképződés kockázatát
A csomagolt élelmiszereken az E968-as szám jelzi, hogy a termék eritritet (ami a cukor vagy melasz erjesztése, majd hevítése, szűrése, kristályosítása és szárítása révén kapott alapanyag) tartalmaz, de már külön csomagolva is vásárolható. Bizonyára van rá kereslet, mert egyre több helyen kapható. Azt azonban nem szabadna elfelejteni, hogy aki sokat fogyaszt ebből az édesítőszerből, annál gyomorpanaszok, sőt egyeseknél allergiás reakció is előfordulhat. Egy 2023-as, a Nature Medicine tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerzői szerint a laboratóriumi és állatkísérletek arra utaltak, hogy az eritrit összefüggésbe hozható a vérrögképződéssel, az agyiérkatasztrófával és a szívrohammal. Ezt a figyelmeztetést akkor talán még nem sokan vették komolyan. Ám most már újabb kutatás jelzi, hogy az eritrit csakugyan komoly bajt okozhat. A 2024 augusztusában az Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology tudományos folyóiratban megjelent, a Cleveland Clinic szív- és érrendszeri központ szakembereinek felismerései nem kecsegtetnek semmi jóval. Az éhgyomorral érkező tesztalanyoktól előbb vért vettek, utána a csoport felével eritrites folyadékot itattak, a másik felével meg ugyananynyi mennyiségű egyszerű cukrot tartalmazó italt. Fél óra múlva megint vért vettek tőlük. Az eredmény a kutatókat is meglepte. Azt írják, hogy az eritrit fokozta a vérlemezkék reaktivitását, megnőtt a véralvadás mértéke, ami vérrögképződéshez vezethet. A vérrögök pedig tudvalevően gátolhatják az egészséges véráramlást, azaz megnövelhetik a trombózis lehetőségét még egészséges embereknél is. Bár a tanulmány kevés tesztalany bevonásával készült, és az eredmények nem vetíthetők ki az egész emberiségre, de mindenképpen elgondolkodtatóak. Mint mindenben, itt is fontos a mértékletesség. Az utóbbi időben divatba jött alapanyagok körében a biztonságot illetően egyre gyakrabban merülnek fel kételyek. Talán nem véletlenül merül föl a gyanú, hogy a sok újdonság engedélyezése kockázatokat is rejt magában. Nem biztos, hogy az évtizedek, évszázadok vagy esetenként évezredek óta használt anyagok ártalmasak. Általában csak akkor ártanak, ha túlzásba visszük fogyasztásukat. A répacukor sem káros, ha keveset eszünk belőle, de ez fordítva is igaz: a divatos „egészséges termékek” is ártalmasak lehetnek, ha mértéktelenül fogyasztjuk őket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.