Az élet végéig tartó betegség

Ezerarcú kórnak is nevezik a szklerózis multiplexet, mert mindenkinél másképpen nyilvánul meg, és a diagnózis megállapításakor nem lehet megjósolni a betegség lefolyását.

Néhány éve interferonos kezeléssel előrehaladását lassítani tudják, de megállítani nem. Van, akinél korán, még 20 éves kora előtt és van, akinél későn, 40 éves kor után jelentkezik. Előfordul, hogy a beteg évtizedekkel az első tünetek jelentkezése után is szinte egészséges, és van, aki alig néhány év alatt tolókocsiba kényszerül.

A szklerózis multiplex az idegrendszer idült, gyulladásos betegsége. A beteg állapota időnként javulhat, ám ezt visszaesések követik, s emiatt fokozatosan romlik az életminősége. Mivel a korszerű kezelés fékezi a betegség előrehaladását, a kutatók bíznak abban, hogy egyszer sikeresebb lesz a gyógyítása.

Mi okozza?

Az immunrendszer T-nyiroksejtjei és nagy falósejtjei valamilyen oknál fogva megtámadják az idegrostok velőhüvelyét, s kisebb-nagyobb mértékű pusztulása idézi elő a tüneteket. Ha ez beigazolódna, akkor a szklerózis multiplex is az autoimmun betegségek közé tartozna, amelyeket az jellemzi, hogy saját testanyag vagy szerkezet esik áldozatul a testidegen anyagok elpusztítására hivatott immunrendszer támadásának. A SM-nél a központi idegrendszerben (az agyban és/vagy a gerincvelőben) számos helyen gócos elváltozás és hegesedés (sclerosis) alakul ki.

A diagnózis felállítása

A betegség igazolása bizonyos diagnosztikai kritériumok szerint történik. Napjainkban ezeknek a kritériumoknak és a korszerű MRI-eljárásoknak a kombinálása megkönnyíti az orvosok számára az SM és más, hasonló tüneteket okozó betegségek elkülönítő megállapítását. ĺgy sokkal nagyobb az esély arra, hogy a beteg már az SM korai szakaszában hatékony kezelésben részesül. A korán elkezdett gyógyítással kiküszöbölhető vagy legalábbis késleltethető a későbbi, súlyosabb idegkárosodás. A betegség sajátosságainak megismerése és megfelelő stratégiák kidolgozása enyhítheti a szorongást, és megkönnyítheti a SM tényének elfogadását, valamint az együttélést ezzel a betegséggel.

Tünetek

Az SM klinikai megnyilvánulásai kiszámíthatatlanok, és nem sorolhatók be pontosan meghatározott csoportokba, és ráadásul betegenként, ill. idővel is változhatnak. Sok beteg továbbra is élheti megszokott életét, és hosszú ideig panaszmentes maradhat – ez az időszak az ún. remisszió. Kimerültség, látászavar, izommerevség, mozgászavar, viszketés, végtaggörcs, izomgyengeség, zsibbadás, székelési-vizelési zavar és fájdalom jelentkezhet.

Az SM négy válfaja

Visszaeső: a betegek 80 százaléka ebben szenved. A korai stádiumban – akár évekig – nem feltétlenül okoz panaszokat. A rohamok jelentkezése azonban kiszámíthatatlan, és a betegség tünetei bármikor megjelenhetnek.

Másodlagos progresszív: váltakozhat a relapszus és a remiszszió. A rohamok és remissziók ismétlődése után a betegség egyre súlyosbodik.

Elsődleges progresszív: ritka kórforma, a betegek mindössze kb. 10 százalékát sújtja. Egyre súlyosbodnak a tünetek és fokozódik a magatehetetlenség.

Jóindulatú: jellemzője az egyszeri, kezdeti relapszus és esetleg még egy roham, majd teljes gyógyulás az epizódok közötti időben. A második relapszusig akár 20 év is eltelhet, időközben csupán kismértékben halad előre a betegség.

Interferonnal kezelik

Az interferonok testünk által előállított fehérjék, amelyek a szervezet védekezőrendszerében játszanak szerepet. A SM-re kifejtett hatás csak a béta interferon esetében bizonyított, két típusúval, az 1a-val és 1b-vel kezelik a betegeket. Léteznek tanulmányok, melyek szerint a béta-1b interferonos kezelés hatásosabb a béta-1a fajtánál. Ráadásul, az elsőnek említett esetében a injekciózás kisebb fájdalommal jár. Ami nem elhanyagolható, hiszen tíz év alatt a beteg 1800-szor szúrja magába az injekciós tűt. (erf)

A myelin hüvely pusztulása

A gyulladásos folyamat károsítja a myelin hüvelyt és ezenkívül a központi idegrendszeri neuronok myelin hüvelyét létrehozó és karbantartó oligodendrocytákat is. A gyulladás központja rendszerint könnyen azonosítható. Szklerózis multiplex esetén az immunrendszer ismeretlen okból „testidegennek” véli az idegeket burkoló myelint, és gyulladásos reakciót idéz elő az idegrostok mentén. Az idegrostok károsodása ingerületvezetési zavart és funkciókiesést okoz; emiatt rosszabbodik a beteg állapota. Ezután helyreáll az ingerületvezetés, vagyis enyhülnek a tünetek (remisszió).

A szklerózis multiplexben szenvedők száma Észak-Amerikában meghaladja a 400 ezret, Európában az 500 ezret, világszerte pedig a 2,5 milliót. Az SM gyakorisága eltérő a világ különböző régióiban; a fejlett országokban valamivel gyakoribb. A betegség a mérsékelt égöv mentén a leggyakoribb (a betegek száma itt a legnagyobb), a trópusi éghajlatú országok népességében ritkábban fordul elő. Számos vizsgálat eredményei szólnak amellett, hogy az egyenlítőtől távolodva nő a SM gyakorisága – mind észak, mind dél felé. Európában például délről észak felé haladva állandóan nő az SM előfordulása.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?