A kávé mint orvosság
Egy csésze erős kávé segíthet szénanátha esetén, sőt életet is menthet allergiás sokk esetén. Ezt állítják a dél-koreai tudósok arra hivatkozva, hogy koffeinnel sikerült megmenteni a kísérleti patkányokat, amikor mesterségesen váltottak ki náluk allergiás sokkot.
AMIT TE ESZEL, ABBÓL TE LESZEL
Egy csésze erős kávé segíthet szénanátha esetén, sőt életet is menthet allergiás sokk esetén. Ezt állítják a dél-koreai tudósok arra hivatkozva, hogy koffeinnel sikerült megmenteni a kísérleti patkányokat, amikor mesterségesen váltottak ki náluk allergiás sokkot. Azoknak a patkányoknak, amelyek nem kaptak koffeint, nem volt esélyük megmaradni, de már egy kg-ra számított 0,1 milligramm koffein reményt jelentett a túlélésre. Az ember esetében ez az érték egy csésze erős kávénak felel meg.
Narancslével a csontritkulás ellen
Naponta egy pohár frissen facsart narancslével megelőzhető a rheomatoid artritis – állapították meg brit kutatók. A friss narancslében igen sok C-vitamin, valamint béta-kriptoxantin és zeataxin nevű karotenoid van. Ezek kiváló szabadgyök-fogók. A C-vitaminnal együtt akár 40 százalékkal csökkenthetik az artritisz kialakulásának kockázatát. A narancslevet ajánlatos mindennap frissen facsarva fogyasztani, mivel a hasznos hatóanyagok a levegő hatására gyorsan oxidálódnak.
Egy csipet só igenis kell!
Romló összpontosítás, levertség, enyhe szédülés, különösen idősebb embereknél – sóhiányt jelezhet. Éppen ezért ajánlott naponta a következő mennyiségben fogyasztani konyhasót: 6,4 g nőknek, 8,4 g férfiaknak. A só fontos a folyadék- és ásványianyag-egyensúly megőrzésében.
A D-vitamin hiánya és a rák
Amerikai kutatók szerint ha a férfiak szervezetében nincs elég D-vitamin, akkor megnőhet náluk a rák kialakulásának veszélye, illetve a rák okozta elhalálozás esélye. S ez a kapcsolat különösen erős az emésztőrendszeri daganatok esetében.
A kutatók – akik 48 ezer férfi élettörténetét követték figyelemmel 15 éven át 1986 és 2000 között – úgy vélik: a rákos megbetegedések gyakorisága összefügghet a szervezet D-vitamin szegénységével. Ez a Le Nouvel Observateur című francia lap a világhálón közzétett tanulmányának alapvető következtetése. Az amerikai kísérlet értékelői ugyanis azt tapasztalták, hogy – a kontrollcsoport tagjaihoz képest – 17 százalékkal (de ezen belül az emésztőszervekben 43 százalékkal) csökkent a rák kialakulásának veszélye, s 29 százalékkal a rák okozta halálozás aránya azok között, akiknek a szervezete rendszeresen, mindennap megkapta az élelemmel bevitt D-vitamin-mennyiség négyszeresét. A négyszeres adag soknak tűnik, de valójában nem az: az ember legfőbb D-vitamin forrása ugyanis a Nap. A D-vitamint alapvetően a szervezet termeli, méghozzá a napsugárzás hatására, s ha valaki mindennap 3 perccel tovább napozik a szokásosnál, azzal már meg is szerzi ezt a pluszmennyiséget. A kutatók azonban óva intenek attól, hogy az eredmény nyomán most mindenki hirtelen növelni próbálja D-vitamin felvételét. Ha ezt tablettával akarja végrehajtani, az komoly egészségi problémákhoz (gyerekeknél például növekedési zavarokhoz) vezethet, a túlzásba vitt napozás pedig bőrrákot válthat ki.
Diéta Alzheimer-kór ellen
A mediterrán diéta nemcsak egészséges, hanem az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét is csökkenti – derült ki egy kutatásból. A gyümölcsökben, zöldségekben, gabonafélékben gazdag, igen kevés tejterméket és vörös húst felvonultató mediterrán diétáról már régóta tudni, hogy általában nagyon egészséges. Az amerikai Columbia Egyetem kutatói négy éven keresztül, 2200 ember részvételével zajló vizsgálatban megfigyelték, hogy a diéta jó hatással volt az agyi idegpályákra. A vizsgálatban ugyan az étrendet illetően arra hagyatkoztak, amit a résztvevők bevallottak, a kutatást vezető Nicholas Scarmeas mégis magabiztosan jelentette ki: „Minél inkább betartja valaki a mediterrán diétát, annál kisebb az esélye annak, hogy megbetegedjen Alzheimer-kórban.” (MTI-Panoráma)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.