Amikor a DNS beszélni kezd

A genetikai vizsgálat mint lakossági szolgáltatás újdonságnak számít Szlovákiában. A nemzetközi statisztikákból kiindulva a gyermekek 10–15 százalékát nem biológiai apjuk neveli, s ezzel az illető vagy tisztában van, vagy még csak nem is sejti. A férfiak részéről gyakran ok nélkül megkérdőjelezik gyermekük származását, és ez a bizonytalanság nem csupán gyötrelmet jelent, hanem akár egy párkapcsolat végét, a család felbomlását is.

Szlovákiában csupán a közelmúltban nyílt lehetőség arra, hogy DNS-vizsgálat segítségével magánszemély is meggyőződhessen arról, biológiai apja-e gyermekének, vagy sem. Annak ellenére, hogy a világon már 1985 óta kutatják a genetikai megbetegedések diagnosztikáját, az 1990-es évektől törvényszéki célokra is elemzik a DNS-t. Az áttörést 1998-ban az az amerikai kampány jelentette, amely óriás-plakátokon népszerűsítette az apasági teszteket – avatott a témába dr. Vladimír Ferák molekuláris genetikus.

Tudni akartuk, milyen módszerrel lehet bizonyosságot szerezni, ha az apa személye bizonytalan. Hiszen ha a nő több partnerrel érintkezik, nem lehet biztos abban, kinek a gyermekét hozta a világra. Jár-e a vizsgálat kockázattal a magzat vagy a gyermek számára? Elvégezhető-e a DNS-teszt a terhesség alatt is, vagy csak a szülést követően? Biztonsággal meg lehet-e állapítani, ha mondjuk a gyermekkorban egymástól elszakadt testvérek évekkel később újra találkoznak, hogy valóban vérségi kötelékben vannak-e. Örökösödési perek során szintén felmerülhet, hogy a várományos esetleg nem vér szerinti családtag, így nem is jogosult az öröklésre. – A genetikai kutatások során az emberi kromoszómákon számos olyan helyet találtak, amelyek rendkívüli változatosságot mutatnak. Ezek nem befolyásolják az egyén külső vagy belső tulajdonságait, ám remekül használhatók az egyén jellemzésére. Ezeken a genetikai változatosságokat mutató helyeken – speciális laboratóriumi módszerekkel – egyedi tulajdonságok sokasága térképezhető fel. Ebből ered a módszer elnevezése, a DNS-profil analízis. Vagyis a DNS-profil olyan biológiai adathalmaz, amely egy személyt egyértelműen képes azonosítani. Jellemzőbb például, mint az ujjlenyomat. Szinte teljesen kizárt, hogy két, véletlenszerűen kiválasztott ember DNS profilja megegyezzen, az egypetéjű ikreket kivéve. Ezért is használják ezt a módszert a bűnügyi személyazonosításban – magyarázta a molekuláris genetikus. Elmondása szerint ez a vizsgálati módszer pontosabb, mint a vércsoportvizsgálat. – Fontos az időtényező, hiszen a vér elemzése lassú és nem eléggé pontos, és ami ugyancsak nehézséget jelent, az a több családtag bevonásának szüksége. Ráadásul egyéves kor alatti csecsemőknél nem is használható, ugyanis ebben az életkorban a vérben még nem alakulnak ki az alcsoport-tulajdonságok. Nem csoda, hogy az új DNS technológiákat felhasználó eljárások a világ fejlett országaiban szinte teljesen kiszorították a korábban alkalmazott személyazonosító és apasági vizsgálatokat. Az apaság vizsgálata megfelelő genetikai módszerekkel csaknem százszázalékos biztonsággal válaszolja meg az adott kérdést. A vizsgálat lényege a gyermek és a vélelmezett apa DNS-profiljának összehasonlítása. Ha több mint két DNS-helyen az egyezés hiányos, akkor több mint 99,99 százalékos biztonsággal az apaság kizárható. Mivel azonban itt nem betegség tisztázásáról van szó, a vizsgálatért fizetni kell.

Dr. Ferák szerint sokasodik a névtelen, a házi DNS-tesztek iránti érdeklődés. Az eljárás „vértelen”, a szükséges genetikai anyagot, törletet a száj nyálkahártyájából, az érdeklődő a laboratórium címére postázza, majd néhány napon belül – postán – megkapja az eredményt. Mivel névtelen vizsgálatról van szó, az eredményt a bíróság nem ismeri el. Az apasági teszteknél nincs szükség az anya DNS-ére, sőt, a feltételezett apa DNS-e nélkül is megállapítható az apaság, ám ehhez szükség van a legközelebbi rokonok – apa, testvér – vizsgálati anyagára.

A magánszférában gyakori a személyek identifikálását segítő ún. DNS-profil analízis elvégzése. Megfelelő biológiai alapanyag a vér- vagy spermafolt, a cigarettacsikken található nyál, egy kitépett – nem levágott – haj vagy szőrszál.

A molekuláris genetikus elmondása szerint az utóbbi években külföldön egyre többen családfakutatásnál veszik igénybe a DNS-vizsgálatokat. A tesztek az azonos vezetéknévvel rendelkezőknek választ adnak arra, hogy apai vagy netán anyai ágon rokonságban vannak e. (péterfi)

DNS-t vizsgáló munkahelyek Szlovákiában:

DNATest, www.dnatest.sk

Confidence, www.testotcovstva.sk

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?