Az Alzheimer-kór diagnosztizálása nem jelenti azt, hogy rögtön mindent át kell alakítani a beteg otthonában. Sőt, általában a megszokott körülmények megőrzése a legjobb, amit tehetünk. A változtatásokra leginkább azért lehet szükség, mert a beteg járása bizonytalanná vált, és mert a tárgyak akadályozhatják mozgását. Az alábbiakban ezeket az egyszerűen megvalósítható kisebb, de fontos változtatásokat foglaltuk össze.
Alzheimer-kóros a családban 4. - Amit a ház körül tehetünk…
- A lakást tegyük biztonságosabbá, de kerüljük a túl nagy felfordulást, s csak a biztonság és a kényelem miatt szükséges mértékben alakítsuk át. A hirtelen nagy változás a beteget összezavarhatja.
- Gondoskodjunk a csúszós felületek, az egyenetlen lépcsők, a botlásveszélyes küszöbök, az alacsony, éles szélű, hegyes sarkú vagy könnyen felboruló bútorok biztonságosabbá tételéről és a rosszul rögzített szőnyegek, földön húzódó elektromos vezetékek eltávolításáról, mert ezek veszélyesek lehetnek az amúgy is egyensúlyzavarral küszködő beteg számára.
- Az éjszakára is felkapcsolt előszobai világítás, az irányfény segít abban, hogy a beteg ilyenkor is biztonságosan közlekedhessen.
- Tegyük el a törékeny tárgyakat.
- Az igazolványokat, a biztosítást és az értéktárgyakat zárjuk el
- Ha a lépcsőn való közlekedés problémát jelent, célszerű csúszásgátló felületet ragasztani minden lépcsőfokra. Fényvisszaverő vagy élénk színű szalag is hasznos lehet a lépcsőfokok jelzésére.
- Szereljenek mozgást könnyítő, járáskor biztonságot jelentő korlátot, fogódzót a lakásba.
- A szobákat világítsuk meg, részben a jobb tájékozódás miatt, részben pedig azért, hogy az átjárók jól láthatók legyenek, és a beteg mozgását szemmel tarthassuk. A fényerősséget úgy állítsuk be, hogy minden jól látható legyen, de ne legyen túl erős, vakító sem.
- A tisztítószereket, mérgező vegyszereket, éles eszközöket, szerszámokat és gyógyszereket elzárva tartsuk.
- Szereltessünk fel füstérzékelőt, így ha tűz ütne ki, azt azonnal észleljük.
- Ha a beteg dohányzik, mindig legyünk mellette, amikor rágyújt.
- A beteg használati tárgyait a ház egy meghatározott helyén tartsuk.
- A kulcsokról készítsünk másolatot.
- Biztosítsuk a beteg rendszeres napi testmozgását, így csökkenthető az elkóborlás veszélye.
- Az ablakokra szereltessünk védőrácsot, nehogy kiessen a beteg.
- Ha fennáll a kóborlás veszélye, mindig gondosan zárjuk be a bejárati ajtót.
Forrás: A Szlovák Alzheimer Társaság Könnyebb vele élni című tájékoztatója.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.