Szlovákiában évente 1300 kisgyermek kerül kórházba rotavírus-fertőzés miatt. A tél kimondottan kedvez a hasmenést okozó fertőzésnek.
Állandóan fenyeget a rotavírus
Mi a rotavírus?
A vírus megfertőzi a bélfalat, s gyomor- és vékonybélgyulladást okoz: a bél nem képes felszívni a folyadékot, a vitaminokat, az ásványi anyagokat, s ez pedig kiszáradáshoz vezethet. A károsodás nem tart soká, de általában 4–8 nap is kell ahhoz, hogy a bél meggyógyuljon, s hogy újra el tudja látni feladatát. Ilyenkor hasmenés, hányás, láz és hasfájás gyötri a kicsit. Néhány esetben a kiszáradást olyan súlyos lehet, hogy kórházi kezelést tesz szükségessé. Közvetlenül a vírusfertőzés után néhány gyermeknél tejérzékenység alakulhat ki.
Legtöbben télen kapnak vírusfertőzést. A fejlődő országokban még nagyon sok gyerek hal meg e betegség következtében. Mivel Európában szerencsére kevés betegség végződik halállal, viszonylag keveset tudunk a rotavírusról, s az emberek gyakran összetévesztik más eredetű hasmenéssel.
Hogyan fertőz?
A rotavírus rendszerint fekális-orális úton terjed, vagyis a fertőzött gyermek széklete a szájba kerül, s kész a baj. A vírus ellenáll a tisztítószernek, ezért a gyerek a fertőzött játékoktól is megbetegedhet. Gyorsan terjed a vírus a kórházak gyermekosztályain, az óvodákban és odahaza. Fontos, hogy a fertőzött gyermeket legalább 48 órára elkülönítsék.
Hogyan ismerhető fel a fertőzés?
Fertőzésre utal a vízszerű hasmenés, hányás, hasfájás, láz. Súlyos esetben a gyermek naponta 20-szor is hányhat vagy lehet széklete, ami kiszáradáshoz vezethet. Fontos, hogy kis adagokban folyamatosan pótoljuk a folyadékot. Ha ez nem sikerül, kórházi kezelés szükséges, s infúziókkal kell pótolni a folyadékot. Általában 2–5 nap alatt meggyógyul a beteg.
Minél kisebb a gyermek, annál nagyobb a valószínűsége, hogy súlyos szövődmények alakulnak ki. A fertőzés hat hónap és 2 év között a legsúlyosabb. A lappangási idő 1–4 nap.
Mit kell tenni, hogy ne terjedjen tovább?
Dr. Pavol Šimurka, a trencséni kórház gyermekosztályának főorvosa már régebben foglalkozik a rotavírus okozta fertőzésekkel, a betegség előfordulásával, a kezelés lehetőségeivel és a megelőzéssel. „A fertőzésnek tragikus következményei is lehetnek” – nyilatkozta, majd így folytatta: „A vírus megtelepszik a bél nyálkahártyáján, hányást, lázat, vizes hasmenést okoz, majd a beteg dehidratálódik. Minél fiatalabb a gyermek, annál súlyosabb következményekkel jár a dehidratálódás. Nagy gondot jelent, hogy erre gyógyszer nincs. A folyadékpótlás technikáját meg kell tanulni. Lényege, hogy folyamatosan kell adni a gyermeknek a folyadékot, persze kis adagokban, hogy szervezete minél jobban hasznosítani tudja. A harmadik világ országaiban, ahol a kórházi kezelés szinte elképzelhetetlen, életet ment az, aki tudja, hogyan kell pótolni elveszített folyadékot. Mindennek ellenére az egyedüli biztonságos védelmet a vakcina jelenti. Nálunk is hozzáférhető, de míg a gazdagabb országokban a kötelező oltások közé tartozik, és ingyenes, nálunk fizetni kell érte. Reméljük, a közeljövőben Szlovákiában is ingyenes lesz.” (ki)
Még több információ www.rotavirus.sk
Figyelmeztetés
Nálunk évente 400 ezer, Közép-Európában 300 ezer gyer-mek hal meg vírusfertőzésben . Az oltást az újszülött hat hónapos koráig a legideálisabb elvégezni. Egy vakcina ára 2000 korona.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.