Jelige: Aggódó asszony. „62 éves vagyok, s a férjem ügyében írok. Aggódom miatta, mert négy hónap alatt 20 kilót fogyott. Emiatt kórházba került, kivizsgálták, majd Parkinson-kórt és depressziót állapítottak meg. Jelenleg 3 gyógyszert szed, de szinte semmilyen javulást nem tapasztalok.
Aggódom a férjemért
Kedves Asszonyom! Levelében írja, hogy férje 4 hónap alatt 20 kilót fogyott, mielőtt kórházba került volna kivizsgálásra. Azóta gyenge, remeg a keze, egyre feledékenyebb, járása tipegővé vált, de ennek ellenére nem hajlandó elismerni, hogy beteg. Sajnos, arról nem írt, volt-e valamilyen kiváltó oka férje panaszainak, milyen kivizsgálásokat végeztek el nála, stb. Jó lenne, ha el tudná küldeni férje kórházi zárójelentésének másolatát, amelynek alapján könnyebb lenne eldönteni, milyen eredményt hoztak az eddig elvégzett kivizsgálások. Ennek hiányában csak általánosságban tudok beszélni ezekről a betegségekről. Úgy tűnik, egyre gyakrabban fordul elő, hogy a Parkinson-kór depressziós panaszokkal társul. Ilyenkor az első lépés a szervi ok kizárása. Ez agyi CT-kivizsgálással könnyen megvalósítható. Ezenfelül ki kell zárni mindazokat az okokat, melyek a Parkinson-szindrómát, illetve a depressziós panaszokat okozhatják: ilyen például a gyógyszerek mellékhatása, agyi érelmeszesedés, idegrendszeri gyulladásos betegség (krónikus agyvelőgyulladás). Ki kell zárni az idegrendszer egyéb sorvadásos megbetegedéseit is, pl. multiszisztémás sorvadást, a Shy-Drager-kór, stb. Férje mindkét betegségére jellemző, hogy valamilyen módon zavar támad az idegsejtek közti, és az idegsejteken belüli információáramlásban. A depresszió esetében a szerotonin, és a noradrenalin, míg a Parkinson-kór esetében a dopamin nevű hírvivő anyag működésében keletkezik zavar. A többi között ezeknek az anyagoknak a helyes működését kellene elősegíteniük a férje által szedett gyógyszereknek. Ezek a gyógyszerek nem hatnak azonnal úgy, mint például a lázcsillapítók, vagy az antibiotikumok. Itt a hatás néha csak 5-6 hét múlva jelentkezik. Levelében említi, hogy férje egyre feledékenyebb, ami a depresszió egyik tünete lehet, de lehet az időskori elbutulás (demencia) jele is. A Parkinson-kórhoz szintén társulhat demencia, amely jelenleg rivastigmin hatóanyagot tartalmazó gyógyszerrel gyógyítható. Nem célom, hogy beavatkozzak orvosának a munkájába, viszont javasolnám, hogy ha 7-8 hetes gyógyszerszedés után sem történik javulás, ismételten konzultáljon ideggyógyászával, vagy pedig személyesen keressen fel, mivel ennyi információ birtokában lehetetlen pontos választ adni arra a kérdésére, megfelelő-e az a gyógyszerkombináció, amelyet férje szed. Elérhetőségemet a szerkesztőségben kérheti. Dr. Póczik Gábor ideggyógyász
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.