A túlzott napozás után is támadhat

Az Egészségügyi Világszervezet felmérése szerint a nyári szabadságra utazóknak mindössze 42 százaléka piheni ki magát tökéletesen a két-három hét alatt. Orvosok és pszichológusok megtalálták ennek az okát: a legtöbb ember a szabadsága alatt egy sor negatív stresszt szenved el. Ez a stressz nem azonos a megszokott hivatásbeli, illetve az otthoni magánéletbeli idegi terheléssel.

Nem csoda hát, hogy sokan ahelyett, hogy makkegészségesen térnének vissza munkahelyükre, herpesszel bajlódnak. Nem csak télen látni sok ember ajkán apró, fájdalmas hólyagocskákat. Sokszor az is elég, ha valaki más poharából iszik, elrontja a gyomrát, vagy túl sokáig napozott, s máris ég, viszket a száj, megjelennek az apró hólyagocskák, amelyek nagyon meg tudják keseríteni a szabadságot.

A herpeszvírus egyike a legelterjedtebbeknek. Az emberek nyolcvan százaléka élete során megfertőződik vele, legtöbbször már iskoláskorban. Ennek ellenére a felnőttek csak körülbelül húsz százalékánál alakul ki a betegség, és egyelőre nincs magyarázat arra, hogy egyes vírushordozók miért betegednek meg, mások pedig miért nem. Ennek ellenére a felnőttek csak körülbelül húsz százalékánál alakul ki herpesz. Aki egyszer megfertőződik a vírussal, az egész életén át hordozza. A betegség változó időközönként újul ki, s az aktív szakaszokban áll fenn a továbbfertőzés veszélye.

A vírusfertőzés leggyakoribb formája az ajakherpesz, valamint a száj és az orr körül megjelenő, de előfordulhat a szem és az ujj herpeszes elfertőződése is.

A nemi szerveken kialakulhat a genitális herpesz, melyet szintén a herpes simplex vírus okoz. Ez persze nem azt jelenti, hogy az esetleges ajakherpesz szükségszerűen vezet genitális herpesz kialakulásához, hiszen a vírus csak közvetlen érintkezés útján terjed. ĺgy megfelelő higiéniás óvintézkedések segítségével elkerülhető a nemi szerveken kialakuló herpesz, a fertőzöttek számára különösen kerülendő az orális szex, hisz így megfertőzheti partnere nemi szervét is.

Az első fertőzés általában észrevétlenül zajlik le. Tüneteit másnak tulajdonítják, és a fertőzés sok esetben nem is jelentkeznek újra, azonban egyre több embernél maradnak az ajkakon, a száj nyálkahártyáján és a külső nemi szerveken „szunnyadó” vírusok, amelyek bizonyos ingerek hatására aktivizálódhatnak. Ilyen inger lehet a túl sok napsugárzás, a fizikai vagy lelki stressz, a menstruáció, a hideghatás vagy éppen a lázas állapot.

A hólyagocskák nagy számban, szorosan egymás mellett fejlődnek ki, és így egy nagyobb hólyaggá folynak össze, eközben a bennük található, eredetileg tiszta folyadék megzavarosodik, a végén pedig beszáradnak és barnás színű pörkök keletkeznek.

A hólyagocskák tájéka általában igen érzékeny, hiszen sokszor a száj nyálkahártyáján és a nemi szervek eleve érzékeny területein helyezkednek el, így nagyon fájdalmas is lehet a megjelenésük, egyes esetekben pedig hőemelkedés, elesettségérzés kíséri a herpesz kialakulását.

Hogyan védekezhetünk?

Elsősorban úgy, hogy erősítjük immunrendszerünket. Nyáron ez nem nehéz, hiszen vitaminból és ásványi anyagokból gazdag ilyenkor a kínálat, csak élni kell a lehetőséggel. A mozgásra is több a lehetőség. A herpeszhólyagocskák kezelésére a kémiai úton előállított gyógyszerek mellett különféle természetes gyógyhatású anyagok is használhatók. Aki hajlamos a herpeszre, tartson otthon ilyen szereket, hiszen a kezelés annál hatékonyabb, és a betegség lefolyása annál kevésbé kellemetlen, minél előbb alkalmazzák a megfelelő szert.

Ajakherpesz, sömör

Bizsergés, viszketés, zsibbadás vagy feszítő érzés: ezek a herpesz kitörésének első jelei. Néhány óra múlva apró, áttetsző folyadékkal telt hólyagocskák keletkeznek az ajkakon. Ez tartalmazza a villámgyorsan szaporodó és rövid időn belül ezrével jelen lévő vírusokat. Az ajakherpesz ebben a stádiumban igen fertőző. A kellemetlen ajakherpesz vagy a szájsarok kellemetlen gyulladása 4-5 napig is eltarthat. Rosszabb esetben hosszú ideg tartó seb képződik.

A tünetek enyhítésének – kezdve a fogkrémtől a jégkockákon keresztül a vírusellenes krémek vagy kenőcsök alkalmazásáig – számtalan módja van. Az ún. házi gyógymódok segítségével általában a hólyagocskák kiszáradását lehet elérni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?