A krónikus érelégtelenség az egyik leggyakoribb civilizációs betegség. A nők 40-60, a férfiak 15- 30 százaléka érintett, és a nyári hónapokban szenved tőle a legjobban. Első oka az, hogy az érfal elveszíti a rugalmasságát, az ér pedig kitágul. A végtagokban a felületi vagy mély erekben felgyülemlik a vér, s magas vérnyomás alakul ki. Romlik az érfal oxigénellátottsága, és ezzel párhuzamosan az érfalat borító nyálkahártya minõsége is. A panaszok rendszerint napközben, ülve és állva erősödnek fel. Ha a beteg lefekszik vagy sétál, a tünetek enyhülnek. „Az a legfontosabb, hogy időben észrevegyük a figyelmeztetõ jeleket, és orvoshoz menjünk – mondta dr. Diana Ganajová általános orvos, majd hozzátette: – Minél előbb kezdjük a beteget kezelni, annál nagyobb az esély arra, hogy a betegséget viszonylag stabilizált állapotban tartsuk. Így nagy eséllyel megelőzhetjük a szövõdmények kialakulását. Sajnos a betegek gyakran nagyon súlyos állapotban kerülnek orvoshoz.”
Az első tünetek
Az első stádium teljesen tünetmentes lehet, esetleg apró sötét pókhálószerű erecskék jelenhetnek meg a lábon. Ám ez nem biztos, hogy a mély erek rossz állapotára utal. Viszont vannak olyanok, akiknek csak enyhén dagad vagy fáj a lábuk, érrendszerük mégis súlyosan károsodott, s a látható visszértágulatokkal rendelkezõ embernek nem feltétlenül kell hogy panaszai legyenek. Ezért fontos, hogy a beteg már az első tünetek jelentkezésekor felkeresse kezelőorvosát.
Hogyan fejlődik ki?
Kezdetben csak azt érzi, hogy nehéz, viszket, feszült, ég a lába. A tünetek napközben, a nyári hónapokban hosszú állás és ülés után felerősödnek. A visszértágulatok begyulladhatnak, vérrög képződhet, ami tüdőembóliához, a visszértágulat kifakadásához és vérzéshez vezethet. Az 50. életév betöltése után a népesség felének, 70 év után 75 százalékának krónikus érelégtelenséggel kell számolnia. A kezelésnek komplexnek kell lennie és az élet végéig kell tartania. Az egészséges életmódon kívül kompresszív terápiát és gyógyszeres kezelést, szklerotizációt és műtétet lehet alkalmazni. Az újabb gyógymódok közé tartozik a lézeres és a rádiófrekvenciás terápia.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.