Évtizedek tapasztalatai igazolják, hogy a fogamzásgátló módszerek közül a hormonális készítmények a legmegbízhatóbbak. Ezekben a hetekben ezen a téren is forradalmi változásnak lehetünk tanúi.
A nőgyógyász javasol, a nő dönt
Szlovákiában 90 ezer nő, vagyis 10,3 százalék szed hormonális fogamzásgátlót. Az elmúlt 10 évben azonban csökkent az érdeklődés iránta. „Ennek több oka van. Feltételezzük, hogy a hormontartalmú készítmények elutasítása mögött a tájékozatlanság és a múltban gyökerező tévhitek húzódnak meg – magyarázta dr. Martin Redecha, a Szlovákiai Nőgyógyászati és Szülészeti Társaság elnöke, majd hozzátette: – Társaságunk kezdettől fogva arra törekszik, hogy tájékoztassuk a nőket a legújabb tudományos ismeretekről. Örülök, hogy a most forgalomba kerülő újdonságnak köszönhetően el lehet kerülni a nem kívánt terhességet, ugyanakkor a lehető legjobban védeni lehet az egészséget.” Világszerte, így Szlovákiában is, a legelterjedtebb hormonális fogamzásgátló a kombinált készítmény, ami mindkét női hormont, az ösztrogént és a gesztagént is tartalmazza. Az egyes típusok között a különbség a gesztagéntartalomban van. Négy ösztrogéntípust ismerünk, ezek természetes formában találhatók meg a női szervezetben: ösztrol, ösztradiol, ösztriol és az 1965-ben felfedezett ösztetrol. A test különféle részén, különféle életszakaszokban termelődnek, és szintjük folyamatosan változik. Az ösztetrol, a legkevésbé ismert női ösztrogén jótékony tulajdonságait a kutatók csak most tudták a gyakorlatban, egy preparátum formájában hasznosítani. Legnagyobb előnye, hogy a szervezet szöveteiben szelektív módon hat, ami azt jelenti, hogy másképpen hat a mell és a máj szöveteire, másképpen a csontszövetre, a méh és a hüvely szöveteire. Hatásmechanizmusának köszönhetően kisebb a mellékhatások kockázata, miközben meggátolja a fogamzást.
További előnyei:
• Hosszú ideig bomlik le, tehát hatása hosszan tartó, ezért könnyen felhasználható gyógyszerekben, például fogamzásgátlóban.
• Nem lép kapcsolatba az ösztriollal vagy az ösztradiollal, vagyis nem keletkeznek anyagcseremelléktermékek, amelyeknek esetleg káros hatásuk lehet, tehát biztonságosabb.
• Főleg a vizelettel távozik, ami szintén előnyös, tehát nem a májban bomlik le, s nem terheli azt. Ebben különbözik a többi ösztrogéntől.
• Más hatóanyagokkal nem lép kapcsolatba.
„A hormonális fogamzásgátlók leggyakoribb mellékhatásai – rosszullét, hasfájás, mellérzékenység vagy -fájás, rendszertelen menstruáció – az ösztrogénnel függnek össze. Ezért nem mindegy, hogy a hormonális fogamzásgátlóban milyen ösztrogén van. Örülök, hogy hamarosan a nők és a nőgy-ógyászok már több ösztrogén alapú hormonális fogamzásgátló közül választhatnak. Az azonban továbbra is szabály, hogy a készítményt mindig a nőgyógyász és a páciens megbeszélése alapján válasszák ki, hiszen az orvos ismeri legjobban a nő egészségi állapotát, ő tudja legjobban megítélni, melyik preparátum a legmegfelelőbb számára” – hangsúlyozta Miroslav Borovský nőgyógyász professzor.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.