A minimál invazív technika az egyik legjobb

Azt már Švec doktor úr is hangsúlyozta, hogy csak olyan betegen ajánlatos alkalmazni az ún. minimál invazív technikával végzett csípőbeültetést, akinek nincs nagy súlyfeleslege, s nem túlságosan kopott a csípőízülete. Ön szerint akkor egy csípőficammal született embernek nem javasolt a műtét?
Embere válogatja.

Azt már Švec doktor úr is hangsúlyozta, hogy csak olyan betegen ajánlatos alkalmazni az ún. minimál invazív technikával végzett csípőbeültetést, akinek nincs nagy súlyfeleslege, s nem túlságosan kopott a csípőízülete. Ön szerint akkor egy csípőficammal született embernek nem javasolt a műtét?

Embere válogatja. Azt a szakembereknek kell megállapítani, ki alkalmas, és ki nem. A súlyfelesleget viszont mindenki látja. Remélem, hogy Szlovákiában is hamarosan kialakulnak a megfelelő csatornák, amelyeken keresztül a betegek csípőproblémájukkal eljutnak a megfelelő intézményekbe, és szakemberek döntik el, szóba jöhet-e ez a fajta műtét, vagy más módszert kell alkalmazni. A többféle technika közül a minimál invazív technikával végzett csípőprotézis-beültetés az egyik legjobb. Ezzel a módszerrel Magyarországon 250 műtétet végeztünk el, s független szakemberek szerint is nagyon hatékony. Vannak más technikák is, és azt szeretnénk, ha a többi betegcsoportokért is tudnánk valamit tenni. Az utóbbi időben nagy lendülettel indult meg a fejlődés az ortopédia terén, annyi energiát fordítanak erre a területre, hogy rövid időn belül nagyon sok embernek lehetősége lesz kipróbálni. Magyarországon évente 5-6 ezer csípőprotézis-beültetést hajtanak végre, ha jól tudom, Szlovákiában 3 ezret.

Ez azt jelenti, hogy Magyarországon rosszabb az emberek ízületeinek állapota?

Nem, inkább arról van szó, hogy ezeknek a műtéteknek mindig van egyfajta dinamikája, tehát sokat számít, hogy melyik ország mikor kezdte alkalmazni a módszert. Magyarországon e műtét társadalombiztosítási hozzáférhetősége kissé előbb kezdődött, meg hát valamivel több a lakos is.

Csak Budapesten végeznek ilyen csípőízület-beültetést?

Nem. Magyarországon az ortopéd fekvőbeteg-ellátás megyei szinten van megszervezve, ott van egy osztály, és én úgy tudom, mindenütt történik csípőízület-beültetés, de az invazív módszert csak néhány centrumban alkalmazzák.

Ez hány százalékot jelent?

A beültetések felét cement nélküli technikával hajtjuk végre. Ennek a felét, tehát az összesnek kb. negyedét lehet az új módszerrel végezni. Elképzelhető, hogy a jövőben sokkal több betegnek ültetünk be így csípőízületet. Az elsődleges ízületi kopásokat lehet ezzel a módszerrel korrigálni, amikor genetikai hajlam miatt az átlagosnál gyorsabban kopik az ízület. A másodlagos kopásoknak (azért kopik az ízület, mert deformált) csak egy része alkalmas erre a műtétre. (kovács)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?