A legjobb fegyver

Világviszonylatban az egyik legégetőbb gond, hogy az ember szervezete ellenállóvá válik az antibiotikumokkal szemben. Sajnos ez a pneumokokkuszra (Streptococcus pneumoniae) is vonatkozik, amely ötéves korig a gyerekek betegségének, sőt halálának leggyakoribb okozója. A pneumokokkusz okozta betegségek 20 százalékát Szlovákiában az antibiotikumokkal szemben ellenálló baktérium okozza.

Az Egészségügyi Világszervezet szerint ez ellen leghatékonyabban védőoltással lehetne védekezni. Tanulmányok igazolják, hogy a védőoltás után jelentősen csökken a pneumokokkusz okozta megbetegedések száma, a gyermekeknek nem kell annyi antibiotikumot szedniük. Az elmúlt napokban erről a kérdésről tájékoztatták a szakemberek a sajtó képviselőit.

Ján Trupl professzor, a pozsonyi Nemzeti Onkológiai Intézet klinikai mikrobiológiai osztályának munkatársa kiemelte, hogy Szlovákiában, főleg pedig az ország keleti részében nagyon sok antibiotikum fogy. Amellett, hogy mind a biztosítóknak, mind a pácienseknek nem kevés pénzükbe kerül, a velük szembeni rezisztencia is veszélyes, ugyanis megnehezíti a kezelést, s növeli a megbetegedés kockázatát. Kell valamit tenni a helyzet megváltoztatásáért. Az egyik leghatékonyabb intézkedés a védőoltás bevezetése lenne.”

A Streptococcus pneumoniae középfül-, arcüreg-, légcső-, tüdő- és agyhártyagyulladást, vérmérgezést okoz. A múltban ezeket a betegségeket penicillinnel kezelték. Az eltúlzott és helytelen antibiotikumos kezelés ellenállóvá teszi a pneumokokkuszokat. A legésszerűbb megoldás a veszélyeztetett csoportok kötelező védőoltása lenne.

Az Amerikai Egyesült Államokban lényegesen csökkent a pneumokokkusz okozta súlyos betegségek száma, miután bevezették a kötelező védőoltást. Három év alatt a csökkenés 94 százalék volt. A rezisztencia nagy gondot okoz Szlovákiában is. 2004-ben az esetek 20 százalékában nem volt hatásos a penicillin, 15 százalékban az eritromicin, 25 százalékban pedig a kotrimozaxol. Csehországban sokkal kedvezőbb a helyzet. Az ok világos: nálunk minden második, Csehországban csak minden negyedik gyerek távozik az orvostól antibiotikummal. A WHO szerint a Szlovákiában az antibiotikumoknak körülbelül a felét feleslegesen írják fel az orvosok.

Hogyan csökkenthetjük az antibiotikum mennyiségét?

u A megfázást, náthát vagy torokfájást általában vírusok okozzák, s erre nem antibiotikumot kell alkalmazni. Ne követeljen az orvostól mindenáron antibiotikumot.

u Ha az orvos antibiotikumot ír fel, az egész adagot be kell szedni, ellenkező esetben a baktériumtörzs ellenállóvá válik.

Az antibiotikumot csak az szedje be, akinek felírták.

Ha meg akarja óvni gyermekét a legsúlyosabb bakteriális fertőzéstől, amelynek legyőzéséhez antibiotikum kellene, oltassa be őt pneumokokkusz ellen.

A beoltott gyermek ritkábban lesz beteg, s kevesebb antibiotikumra lesz szüksége.

Bővebb információ

www.pneumokok.sk

Mi a rezisztencia?

Az az állapot, amikor az antibiotikum nem tudja elpusztítani a baktériumot, vagyis a gyógyszer hatástalan. A baktériumtörzsek vagy természetes módon vagy öröklött formában ellenállók az antibiotiku-mokkal szemben. 1944 óta, amikor az antibiotikumot felfedezték, drasztikusan csökkent a baktériumok okozta betegségek és halálesetek száma. Ma már sok baktériumtörzs ellenálló, ami nehezíti a kezelést.

A rezisztencia okai

Az antibiotikum túlzott és helytelen alkalmazása. A kutatások bebizonyították, hogy az orvosok gyakrabban írnak fel antibiotikumot, mint kellene.

Széles hatású antibiotikumot írnak fel akkor is, amikor arra nem lenne szükség.

Miért káros a rezisztencia ?

Gyengíti az immunrendszert, csökkenti az ellenálló képességet, a betegség krónikussá vagy allergiává alakulhat.

Az antibiotikum hatástalanná válik. Bizonyított összefüggés van az alkalmazott antibiotikumok és a rezisztens baktériumok kialakulása és terjedése között.

Az antibiotikum nemcsak a gyulladás helyén hat, hanem például a bélrendszerben megsemmisíti a jó baktériumokat is, amelyek fontos feladatot látnak el az emésztésben.

Amikor a rezisztens

baktérium okozza a bajt

A WHO szerint a rezisztens fertőzések növelhetik a betegséget, a halálozások számát, valamint a kezelésre fordított kiadásokat. Az ilyen fertőzéssel a páciens kórházi kezelése általában hosszabb és drágább. A pneumokokkusz okozta betegségek 20 százaléka nem reagál az általánosan használt antibiotikumokra.

Hogyan lehet ellene harcolni?

Úgy, hogy kevesebb antibiotikumot használunk. A WHO szerint a leghatékonyabb fegyver a védőoltás lenne. (ki)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?