A megfelelő szemüveg megtalálásához sok türelemre is időre van szükség. Minden optikusnál óriási a választék a különböző formájú és színű szemüvegkeretekből, ami nem könnyíti meg a döntést. Ennek köszönhetően azonban jóval nagyobb az esély, hogy a saját egyéniségünknek leginkább megfelelő szemüveget találjuk meg.
A gazdag választék nem könnyíti meg a döntést
TIPPEK A KIVÁLASZTÁSHOZ
ĺme, néhány ötlet, hogy szemüvegben is jól nézzen ki:
l Nagyobb archoz nagyobb, kisebbhez kisebb szemüveg illik.
l Sápadt, finom bőrhöz és/vagy világos hajhoz a nem feltűnő színű keret való inkább, a sötét, nehéz ugyanis elnyomja az arcvonásokat.
l A keret takarja kissé a szemöldököt vagy közvetlenül a szemöldök vonala alatt végződjön, és nem érintheti az arc alsó szélét.
l A keret ki kell, hogy egyenlítse az arc formáját, és optikailag közelítenie kell az ideálishoz.
l Nemcsak az arcformát, hanem az orrot is korrigálhatja optikailag a megfelelő szemüvegkeret. A hosszú orrot is rövidebbnek tünteti. A rövid, széles orr keskenyebbnek hat a magasan az orrgyökön ülő finom kerettel.
KINEK MILYET?
Kerek arc: Hogy a kerek arc oválisan hasson, optikailag meg kell nyújtani. Azok a szemüvegkeretek előnyösek, melyek kiemelik a szemöldököt és szélesítik a szemrészt. Ezáltal az arc soványabbnak hat. A szögletes forma is jó, mert külső pereme hangsúlyozza a merőlegest, így hosszúkássá teszi az arcot. Előnytelenek viszont a finom, kerek szemüvegkeretek.
Háromszögletű, szív alakú arc (széles homlok, keskeny áll): A mélyen ülő üveg hangsúlyozza ki ezt az arcformát. Ne érjen teljesen a szemöldökig, de legyen mélyen az arcban. Az alsó szélén erősebben hangsúlyozott keretek is nagyobb súlyt adnak az alsó arcfélnek. Előnyösek a könnyű, kerek vagy ovális keretek. Előnytelenek a kis, szögletes modellek.
Négyszögletes arc: Ehhez az arcformához a kerek és ovális keretek megfelelőek. A puha, lebegő keretformák és a játékos, kacskaringós vonalak a markánsabb arcot is harmonikusabbá, lágyabbá varázsolják. Nem jó viszont a szögletes, kis szemüveg.
SMINKÖTLETEK
A távollátó szemüveglencse (pluszos lencse) nagyobbítja és kiemeli a kifestett szemet. Ezért a rikítóan kifestett szemek, a feltűnően világos és csillogó szemhéjfesték nem előnyös. Helyette fesse ki szempilláit, használjon nem feltűnő színű szemhéjpúdert és szemceruzát.
A rövidlátóknál (mínuszos lencse) épp fordított a helyzet. A szemüveg miatt a szemek kisebbnek látszanak, mint valójában. Ezért minden jó, ami nagyobbítja a szemeket, pl. a vastagon festett szempillák, a külső szemzug kihangsúlyozása szemceruzával vagy a csillogó szemhéjpúder a szemöldök alatt.
HOGYAN VÁLASSZUNK NAPSZEMÜVEGET?
Semmiképpen se a tetszetős külső alapján vegyünk napszemüveget a forgó reklámoszlopról. A helytelenül kiválasztott napszemüveg adott esetben több kárt okozhat, mint hasznot. Ennek az a magyarázata, hogy azok a napszemüvegek, amelyek színezettek, de nem rendelkeznek 100 százalékos ultraibolya-sugárzás elleni védelemmel, kiiktatják a szem saját védekező mechanizmusát. Erős fény esetén az ember hunyorog vagy behunyja a szemét. Sötétebb szemüveg mögött a szem nem reagál megfelelően ezekre a fényhatá-sokra, és ha a szűrés nem megfelelő, a káros sugárzás egy része akadálytalanul eléri a szemet. Még ha valaki ultraibolya szűrővel ellátott kontaktlencsét visel, akkor se mondjon le a napszemüveg viseléséről.
MIT OKOZHAT A NAP A SZEMNEK?
Az ember szaruhártyája jelenti az első számú védelmet, és elnyeli az ultraibolya sugarakat egészen a 300 nanométeres hullámhoszszig.
Az ennél hosszabb UVB-sugárzásnak csak az 50, a még hoszszabb UVA-sugárzásnak pedig mindössze a 30 százalékát nyeli el.
Az UV-sugárzás fenmaradó menynyiségét főleg a nagyon érzékeny szemlencse szűri ki, nyeli el. Ez a szürkehályog legfőbb kiváltó oka. Gyermekeknél a sugárzásnak még a 80 százaléka is továbbjuthat akár az ideghártyáig. Bizonyított tény, hogy az ilyen erős sugárterhelés a szem érintett részein biológiai elváltozásokat okoz, amely teljesen észrevétlenül megy végbe, azonban az évek során összegződik, s ilyenkor a károsodás már nem korrrigálható.
MIT TUD A JÓ NAPSZEMÜVEG?
A napvédő szemüvegnek a 380 nm-ig terjedő fényt kell elnyelnie. Ez természetesen vonatkozik az elszínező fototrop üvegekre is.
A sötét szemüvegek nem jelentenek egyben UV-sugárzás elleni védelmet.
Akiket hosszabb időn keresztül nagyobb fényterhelés ér, válasszanak nagy tűrőképességű napszemüveget.
A keretnek erősnek kell lennie és bőrbarát anyagból készüljön. Kerülni kell a magas nikkeltartalommal előállított kereteket, mert könnyen bőrirritációt okozhatnak.
Ügyeljünk arra, hogy a szemüveg szorosan illeszkedjen az archoz. Azok a szemüvegek, amelyek csúszkálnak, zavaróak.
A látást javító beépített optikai korrekció esetén előnyben kell részesíteni a nagyobb törésmutatóval rendelkező üveget, ami fokozza az UV-sugárzás elleni védelmet.
Azokat, akik kontaktlencsét hordanak, egy jól megválasztott napszemüveg megvéd a kellemetlen széltől, a felkavart porszemcséktől és egyéb szennyeződésektől.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.