A felfekvés (dekubitusz) nehezen gyógyuló vagy egyáltalán nem gyógyuló seb. A hosszan tartó nyomó- és húzóerők hatására keletkezik olyan betegeknél, akik segítség nélkül mozgásképtelenek. Kortól és nemtől függetlenül alakul ki. A legveszélyeztetettebbek az idős emberek, a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők, a neurológiai és a cukorbetegek.
A felfekvés mint krónikus seb kezelése
A felfekvéseknek négy stádiuma van, de egyes szakértők hat stádiumot határoznak meg. A két utolsó stádiumot én inkább már szövődménynek nevezném.
Az első fázisban az érintett helyeken a nyomás hatására a bőr kivörösödik, leggyakrabban ott, ahol a csont nyomódik. Ilyen hely a tarkó, a lapockacsont, a könyök, a keresztcsont és a sarok. Ha oldalt fekszik a beteg, a csípőcsont, oldalról a térd és a két térd közötti rész és a bokacsont lehet veszélyes. Hason fekve a homlokon, kulcscsonton és a vállcsont felett, nőknél a mellen, a térdkalácson és a lábujjak hegyén alakulhatnak ki felfekvések. Ez a bőrpír tartós, és akkor sem tűnik el, ha a beteget más pozícióba helyezzük. Ha csökkentjük a bőrre nehezedő nyomást, a bőrt a gyógyszertárban kapható gyógyhatású krémmel kezeljük, ez az állapot visszafordítható.
A második stádiumban már váladékot termelő fekélyek keletkeznek. Gyakran alakul ki „száraz” felfekvés, ilyenkor a bőrkeményedés alatt sötét elszíneződés látszik. Itt is enyhíteni kell a nyomást az adott testrészen, és steril gézzel befedni azért, hogy ha a hólyag elfakad, azonnal steril környezetben legyen a seb. Erre kiválón alkalmasak a modern sebtapaszok, amelyek a különböző stádiumú felfekvések ellátására szolgálnak.
A harmadik stádium az, amikor a seb eléri az izomszövetet és annak egy része elhal. Ilyenkor már genny is megjelenhet, aminek színe és szaga szerint a jó szakember meg tudja mondani, hogy melyik baktériumtörzs okozza a fertőzést. Ez azért fontos, hogy azonnal elkezdődjön a célirányos helyi, illetve az érbe adott antibiotikumos kezelés. Ezüstöt tartalmazó speciális nedvszívó anyagot használunk, és a kellemetlen szagok elkerülése érdekében szénszállal átszőtt tapaszt helyezünk a sebre. A váladékozás erős lehet, ezért nagy nedvszívó másodlagos fedőkötést alkalmazunk.
Az utolsó fázisban lévő felfekvésnél már a csontot is látjuk, körülötte pedig az összes szövet elhal. A hiányzó izomszövet miatt a gyógyulás után nagy kráter keletkezik. A feladat az üreg kitöltése ezüstszálas, nagy nedvszívó anyaggal, amit szénszálas és nagy nedvszívó kötés követ. Ennek nem kell sterilnek lennie. Kórházi környezetben ilyenkor vákuumos sebtisztítást szoktak alkalmazni, vagyis a sebet steril szivaccsal töltik ki, majd hermetikusan lezárják és kiszívják belőle a váladékot.
Mint minden esetben, a megelőzés itt is olcsóbb, mint a gyógyítás, ezért következő számunkban ezzel fogunk foglalkozni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.