Előzzük meg a felfekvéseket!

orvos k

A felfekvés szó hallatán mindenki, aki kicsit is jártas a betegápolásban vagy a fekvőbeteg gondozásában, megrémül, és mindent megtesz azért, hogy ne alakuljon ki. Viszont sajnos vannak olyan tényezők, amelyeket nem lehet megváltoztatni, és a legnagyobb erőfeszítést kifejtve sem lehet kivédeni a kialakulásukat. Ilyen például a rossz általános egészségi állapot, a súlyos keringési zavarok, az érszűkület, az alultápláltság, a cukorbetegség.

Mégis mit tehet a beteget ellátó személy, hogy ne keletkezzenek felfekvések? Íme néhány jó tanács:

A beteg mozgatása

A beteget rendszeresen (nappal legalább kétórás intervallumban, éjszaka háromóránként) forgatni kell. A egészségi állapottól függ a beteg kiültetése, mozgatása. Naponta legalább kétszer meg kellene mozgatni a nagyobb ízületeit, hogy megelőzzük a tétlenségből származó szövődményeket. Ehhez nem kell semmilyen speciális képesítés, hiszen az ízületek természetes mozgatását fogjuk gyakorolni a beteg közreműködésével vagy passzívan, mert a beteg egyedül képleten erre.

A higiéniai szabályok betartása

A beteg testét naponta egyszer, illetve szükség szerint akár többször is meg kell mosni. Ha képtelen erre, akkor a gondozónak kell elvégezni. Függetlenül attól, hogy az egyszer használatos pelenka csomagolásán fel van tüntetve, hogy mennyi milliliter vizeletet képes felszívni, amint észleljük, hogy a beteg belevizelt vagy talán széklet is jelen van, azonnal cseréljük ki. Mossuk meg, szárítsuk meg az érintett testrészt, majd speciális, vízlepergető hatású pasztával kenjük be. A tisztálkodáshoz bőrbarát tusfürdőt használjunk, óvatosan szárítsuk meg a bőrét és kenjük be hidratálókrémmel. A művelet közben ellenőrizzük, hogy nem jelent-e meg a felfekvés első stádiuma. Amint ezt észleljük, azonnal meg kell kezdeni a kezelést (előző írásainkban már foglalkoztunk a felfekvések kezelésével). A beteg ruházata szellős legyen és pamutból készüljön. A fekvőhely tisztán tartása sem elhanyagolható. Szükség szerint kell az ágyneműt cserélni, de legalább hetente egyszer feltétlenül. A lepedő elsősorban vászon legyen, vasalt és gyűrődésmentes. Ha a beteg az ágyban étkezik, az esetleges morzsákat el kell tüntetni a lepedőről.

Az ápolási segédeszközök használata

A szakorvos jogosult felírni a beteg egészségi állapotához mérten a segédeszközöket, amelyeket egészében vagy csak részben térít az egészségbiztosító. Néhány esetben ehhez kérni kell a revíziós orvos beleegyezését. Néhány segédeszköz a betegé marad, de a speciális ágyat és matracot csak kölcsön kapja, amit majd vissza kell szolgáltatnia, ha nem lesz rá szükség.

A táplálkozás és a hidratáltság

Ahhoz, hogy ne alakuljon ki felfekvés, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étkezést kell biztosítani a betegnek, aminek harmóniában kell lennie az orvos által előírt diétával. A jól hidratált bőr ellenáll a felfekvésnek. Minél több folyadékot fogyasszon a beteg (ha betegsége miatt nem ellenjavallt) csapi víz vagy cukrozatlan gyümölcstea formájában.

Dr. Horváth Mária
okleveles egészségügyi nővér

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?