Illusztráció
A délutáni szunyókálás és a sztrók
Amerikai kutatók felhívják a figyelmet arra, hogy ha valaki nap közben nem szándékosan rendszeresen elalszik, az az agyi érkatasztrófa figyelmeztető jele lehet. Kiderült, hogy a nappali szunyókálóknál 2-4-szer akkora is lehet a sztrók kockázata, mint azoknál, akik napközben soha nem alszanak.
A kutatók kétezer embert mértek fel, arra voltak kíváncsiak, milyen gyakran alszanak el különböző helyzetekben, mint például TV-nézés, beszélgetés közben, ebéd utáni csöndes üldögéléskor.
Azoknál, akik „egy kis szunyókálásról” számoltak be napközben, 2,6-szor magasabb volt a sztrók kockázata, akik viszont bevallásuk szerint többször is elaludtak, négyszer volt nagyobb a sztrók kockázata. Korábbi kutatások során már kiderült, hogy az alvási apnoéban szenvedőknél (amikor kimaradt a légzés egy kis időre alvás közben) megnő a szélütés kockázata. Elképzelhető, hogy a napközbeni álmosságnak oka az, hogy az illető kialvatlan, éppen az alvási apnoé miatt. Az álmosság egyértelműen a sztrók kockázatával jár. Még a mediterrán országok sziesztája is fokozza a veszélyt.
Az egyik ok lehet az, hogy az alvási apnoéban szenvedőknek magasabb éjjel a vérnyomásuk, de az is lehet, hogy a korábbi, nem diagnosztizált kisebb sztrókok károsítják az agyat, és az okozza a nappali álmosságot. (BBC)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.