A dióféléket nagy olajtartalmuk miatt általában nem célszerű önmagukban fogyasztani, hanem a réteges étkezés szabályait betartva, fogyasszuk azokat gabonafélékkel vagy egyes zöldségfélékkel, melyek az emésztést is megkönnyítik.
Dió, mogyoró és társai
A diófélék a mindenevő kosztról a vegetáriánus étrendre való áttérésnél jelentős szerepet játszanak a mézzel együtt. Ilyenkor többet lehet belőlük fogyasztani, később egyre kevesebbre lesz szükség.
A dióétkek nagyon egészségesek, feltéve, hogy nincs rajtuk penészgomba. Csak kis mennyiségben kívánatosak, mivel nagy energiát tárolnak, koncentrált táplálékok. A dió csak hideg időszakban ajánlott, melegebb napokon a fölös energiaszint akár kiütésekben is felszínre tör, jelezve, hogy nincs rá szükség. A mandula egész évben fogyasztható kis mennyiségben (napi 8–10 szem). Igen jó öszszetétel pl. a pattogatott kukorica dióval vagy mogyoróval. A diók elsősorban az izmokat táplálják, az idegekre hevítőleg hatnak, ezért a fizikai munkát végzőknek van rájuk szüksége. Az ún. fejmunkások, irodai dolgozók nyáron egyáltalán ne fogyasszanak dióféléket!
Valamennyi dióféle bőrét célszerű eltávolítani, mert kellemetlen bélpanaszokat okozhat, különösen a hurutokra egyébként is hajlamosaknál, a gyenge gyomrú intellektuel típusú egyéneknél: Forró vízben néhány percnyi állás után könnyedén leválik a héjuk. A diófélék főleg a fizikai munkásoknak tesznek jó szolgálatot mint energiaveszteség-pótló, kiegészítő táplálékok.
Közönséges dió
A dió a spirituális alapozottságúak számára is hasznos táplálék. Könnyen okozhat azonban bőrgyulladásokat, -kiütéseket, tehát gondosan vizsgáljunk meg minden egyes-szemet! A legkisebb hiba esetén is dobjuk el, ne vegyük ki belőle a még épnek látszó részeket! Fertőzött az egész. Ez a legnagyobb baja a nagyüzemi tisztításnak, a boltban vásárolható diónak: Érés idején igen jó átmenetet képez a dió a gyümölcsök és a téli gabonatáplálék között, magas zsírtartalma miatt tartalék energiát is képezhet belőle a szervezet, melyet (mivel a diót tápegész formában és nyersen fogyasztottuk el) el is tud raktározni. A hőkezelés, a sütés a dió értékeit teljesen megszünteti. A diós sütemények kifejezetten károsak, mint pl. a diós patkó, a diós beigli. Mostanában került a kezembe olyan kenyér, amelybe belesütötték a diót.
186 g fehérjét, 570 zsírt, 117 g szénhidrátot, 17 g szerves sót, 28 g rostot tartalmaz kilogrammonként.
Mogyoró
Igen finom dióféle, olaja is jól táplálja az idegeket és a bőrt. Kis mennyiségben egész évben fogyasztható, azonban vigyázzunk vele, nagyon hajlamos az avasodásra. Kitűnő mogyoróvajat lehet belőle készíteni, ami vegetáriánus sütemények bevonó- és töltőanyaga is lehet.
156 g fehérjét, 630 g zsírt, 87 g szénhidrátot, 20 g szerves sót, 32 g rostot tartalmaz kilogrammonként.
Mandula
A legfinomabb dióféle. A héjától mindig le kell tisztítani forró vízben, mert a kívánatosnál magasabb a ciántartalma. Keserű formában ne éljünk vele, könynyen mérgezhet; kis mennyiségben azonban vizelethajtásra alkalmas. Az édes mandulaolaj az egyik legdrágább, de legfinomabb olajféleség. Közismert bőrtápláló hatása is. Elsősorban az intellektuális típusúak számára fontos. Igen jó ital a mandulatej. Készítése: hántolt mandulát megőrölve forró vízzel leöntünk (55 Celsius-fok), s egy óra múlva átnyomkodjuk.
276 g fehérjét, 522 g zsírt, 68 g szénhidrátot, 32 g szerves sót, 37 g rostot tartalmaz kilogrammonként.
Gesztenye
A nemes gesztenye, a szelíd gesztenye teljesen pótolni tudja a gabonaféléket, a dióféléket, a burgonyát. Egyes vidékeken igazi néptáplálék, még kenyérfélét is sütnek belőle. A külső kemény burkolatán kívül el kell távolítani a belső bőrt is. Ezeket a héjakat nem kell eldobni, meg kell szárítani, megőrölni. Szilíciumtartalma miatt értékes. Kitűnő teát lehet készíteni belőle. A főtt és sült gesztenye kedvenc étel, főleg a gyermekek körében. Kerüljük el azonban a mai összetételben, ugyanis a cukrozás és a tejszínhab együtt erjedést indít meg a magas keményítőtartalom miatt!
48 g fehérjét, 15 g zsírt, 326g keményítőt, 4 g szerves sót, 28 g rostanyagot tartalmaz kilogrammonként.
Kókuszdió
Nem a mi éghajlatunk gyümölcse, de fűszernövényként gyakran alkalmazzuk. A zsírja magas hőmérsékleten bomlik csak el, ezért az ún. kókuszvaj alkalmas sütőedények vékony bevonatául a lisztes ételek, kenyér és süteményfélék leragadását meggátolni, az alacsonyabb hőmérsékleten bomló olajok helyett. A sütemény tetején szép, fényes felületet ad. A kókusztej is kellemes, könnyén emészthető táplálék. Elkészítési módja: a kókuszdiót finoman megőröljük, forró vizet öntünk rá. Egy óráig hagyjuk állni, majd nyomkodással átszűrjük. Gyermekeknél helyettesíteni tudja a nehezen emészthető tehéntejet, sőt az anyatejet is pótolhatja.
39 g fehérjét, 370 g zsírt, 100 g szénhidrátot, 12 g szerves sót, 33 g rostot tartalmaz kilogrammonként.
Ferencsik István: A természetes életmód ételei c. könyv alapján
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.