Depresszió és fáradtság ellen

Tél végén sokunknak borús a hangulata, ami végső soron szellemi teljesítményünkön is megmutatkozik. Próbáljunk magunkon ételekkel segíteni.

Csokoládét – mértékkel

A téli depresszió ellenszerei közé tartozik a boldogító evés: nem a falás, hanem olyan ételek fogyasztása, amelyek jótékonyan hatnak boldogsághormonjainkra. Egy nagy tál töltött káposztától is boldog lehet valaki, főleg ha hetekig csak fogyókúrázott. Ám a kutatók szerint a hangulatunkat inkább a dió, a banán, a sajt, a csokoládé, a burgonya és az avokádó befolyásolja pozitívan – állítja az egyik reforméletmód magazin.

Ennek oka abban keresendő, hogy a neurotranszmitterek – ezek a postásfunkciót ellátó anyagok – vagy a hormonok túl magas vagy alacsony koncentrációja zavarokhoz vezet az anyagcserében. Hiányuk rosszkedvet okoz, ami negatívan befolyásolja az immunrendszer működését.

A szerotonin a legismertebb „hírvivő” anyag. Az endorfin a fájdalomérzetet csökkenti. Az adrenalin és a noradrenalin felelős bátorságunkért, éberségünkért, segít a stresszel való okos bánásmód elsajátításában.

A csokoládéból elég egy-két kocka, hogy felfrissüljünk és jobban érezzük magunkat. A stresszölő banán, a laktató burgonya, a kiegyensúlyozó avokádó, a C-vitaminban dús, élénkítő citrusgyümölcsök, a szívet és az idegeket védő dió, az evési kényszert csökkentő, telítő sajt nemcsak a szervezetünkre hat jótékonyan, hanem ezzel összefüggésben a hangulatunkat is javítja.

Lecitin a szellemi frissességért

A tudósok az agy táplálékának, a test energiaforrásának, az erek, a szív védelmezőjének tartják az egyetlen, teljes értékű fehérjét tartalmazó növényi élelmiszert, a szójalecitint. A szójaolajban lévő lecitin ugyanis lebontja az erek meszesedését okozó koleszterint, ezzel segít a magas vérnyomás s az annak következményeként kialakuló keringési betegségek megelőzésében. Kevesen tudják, de zsírégető tulajdonságának köszönhetően gyorsítja a zsírok kiürülését a szervezetből, vagyis szerepe lehet a testsúlygyarapodás megelőzésében is.

Bár a lecitin az emberi szervezetben is megtalálható – például az agyban és az idegrendszerben –, a hosszan tartó és különleges fizikai, szellemi megterhelés következtében a szervezet lecitin-utánpótlásra szorulhat. A tudományos kutatások egyre több adalékkal szolgálnak arra vonatkozóan is, hogy a szójalecitin szerepet játszhat a szervezet méregtelenítésében, a testi és szellemi erőnlét megőrzésében, illetve növelésében, de az idegesség, a frontérzékenység, az ízületi fájdalmak mérséklésében is.

Mivel a koncentrálóképesség csökkenése – különösen a szellemi munkát végzőknél – akár egzisztenciális problémává, életminőséget rontó tényezővé is válhat, a rendszeresen erős fizikai megterhelés alatt állók számára pedig kiemelten fontos a jó testi erőnlét megőrzése, szinte minden korú és foglalkozású felnőtt számára ajánlható a természetes szójalecitin kúraszerű szedése. (D. I.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?