Monaco 12 ezer milliomost vonzott magához, köztük Sagan, Hossa vagy Hantuchová...

3

A monacói illetőség megszerzésének számos feltétele van, általában legalább 500 ezer eurónak kell lennie a bankszámlán. 

Az F1-es pilóták csaknem fele otthon lesz a hétvégi Monacói Nagydíjon. Max Verstappen és Sergio Perez a Red Bulltól, Lando Norris és Oscar Piastri a McLarentől, Lewis Hamilton és George Russell a Mercedestől, Charles Leclerc a Ferraritól, Nico Hulkenberg a Haastól, Alexander Albon a Williamstől és Valtteri Bottas a Kick Sauber csapatától ott lakik.

Ők egy körülbelül 12 000 milliomosból álló közösség tagjai, akik a Monaco által kínált adókedvezményekből részesülnek. Ez nagyjából a lakosság egyharmada, akik állandóan ebben az adóparadicsomban élnek.

A Monacói Hercegség nem vet ki tőkenyereségadót vagy személyi jövedelemadót. Az egyetlen kivételt azok a francia állampolgárok képezik, akik 1957. január 1-je után lettek monacói illetőségűek. Nekik a francia adórendszer szerint kell adót fizetniük Franciaországnak. Ezt a korlátozást a legendás Charles de Gaulle elnöknek köszönhetik, aki ezt a korlátozást kikényszerítette. A hercegségben a közeli hozzátartozók esetében nem kell örökösödési adót fizetni.

Monaco szintén nem vet ki társasági adót. Ez azonban csak akkor van így, ha a vállalat jövedelmének legfeljebb egynegyede származik külföldről.

A hercegség nagyon népszerű a gazdagok körében, bár a közeli francia riviéra városai, például Villefranche, Antibes vagy St. Tropez sokkal kellemesebbek az élet és a szórakozás szempontjából. Előnye továbbá, hogy a legközelebbi repülőtér, Nizza mindössze harminc kilométerre van Monacótól.

A monacói tartózkodás megszerzésének azonban számos feltétele van. Először is a jelöltnek elegendő anyagi fedezetet kell felmutatnia ahhoz, hogy gondoskodni tudjon az életéről. Ez magában foglalhat megfelelő egyenleget tartalmazó bankszámlakivonatokat, rendszeres jövedelmet vagy vagyontárgyakat. Általában legalább 500 ezer euróval kell rendelkezni egy monacói személyes bankszámlán.

Mind az állampolgárság szerinti országból, mind pedig abból az országból, ahol a kérelmező az elmúlt öt évben élt, be kell nyújtani egy bűnügyi nyilvántartási kivonatot. A nyilatkozatból ki kell derülnie, hogy a kérelmezőnek nincs súlyos büntetett előélete. Fontos, hogy olyan egészségbiztosítást kössön, amely fedezi a hercegségben felmerülő összes orvosi költséget.

Ezt követően tartózkodási engedélyt kell kérnie a monacói városi rendőrségen, ahol egy első meghallgatáson is részt kell vennie.

Az első év után a tartózkodási engedélyt évente meg kell újítani. Tíz év elteltével a jelölt állandó tartózkodási engedélyt kérhet. Az engedély megszerzéséhez a Monacóban élni kívánó személynek többek között lakhatást kell biztosítania, akár ingatlanvásárlás, akár lakásbérlés formájában. Bérlés esetén a hatóságok általában legalább egy évre szóló szerződést írnak elő.

A lakásszerzés problémát jelenthet, mivel az építkezések jelentősen korlátozottak ezen a helyen. Új ingatlanok alapvetően nem épülnek, és ha mégis, akkor is csak csigalassúsággal, évi néhány tucat lakással.

A korlátozott kínálathoz és a csábító körülményekhez az árak is illeszkednek. Egy stúdió- vagy egy hálószobás lakás bérleti díja három- és hatezer euró között mozog havonta, a kétszobás lakások árai körülbelül 4500 eurótól indulnak és a luxusépületekben és exkluzív helyszíneken akár havi húszezer euróig terjednek. A villák és különleges lakások akár havi 200 ezer euróba is kerülhetnek.

Monacóban található a világ valószínűleg legdrágább lakása is. A tulajdonos 2015 óta 300 millió euróért próbálja eladni az Odeon-toronyban található tetőtéri lakást. Amikor öt évig senki sem vette meg, elkezdte bérbe adni. A lakás három emeleten 3500 négyzetméteres, és további 1500 négyzetméternyi terasza van. A luxus enklávéja, beltéri és kültéri medencékkel, mozival vagy egy üvegfalú szaunával, ahonnan lenyűgöző kilátás nyílik a tengerre. A bérlő kilétét és a bérleti díjat a Marzocco csoport nem hozta nyilvánosságra, de a pletykák szerint havi 600 ezer euróról van szó.

Monaco mindig is vonzotta a hírességeket. Az F1-es pilóták mellett különösen a teniszezők szeretik. Ott él például Novak Djokovič, Daniil Medvedev, Alexander Zverev, Stefanos Tsitsipas, Grigori Dimitrov, Caroline Wozniacki, Česi Radek Štepánek, Tomáš Berdych, Lucie Šafářová és Petra Kvitová.

Rajtuk kívül a helyi sikátorokban a U2 énekesével, Bonóval vagy a Beatles dobosával, Ringo Starral is találkozhatsz.

Szlovákiából például Peter Sagan kerékpáros, Marián Hossa jégkorongozó, Róbert Vittek labdarúgó és Daniela Hantuchová teniszező élt itt.

Annak ellenére, hogy a Monacói Hercegség csak minimális adót szed be, elegendő forrással rendelkezik a működéséhez. Éves költségvetése mintegy kétmilliárd euró, ami nagyjából négyszerese Pozsony költségvetésének.

A költségvetés nagyjából felét a hozzáadottérték-adó tölti ki. Monaco ezt Franciaországgal egyezteti, így az adó mértéke 20 százalék.

Évente csaknem félmilliárdot az ingatlantranzakciós díjakból szednek be, amelyek az állami tulajdonú ingatlanok és a közparkolók bérbeadásából származó bevételekből tevődnek össze. További kétszázmillió származik az ingatlanátruházási adókból, és majdnem ugyanennyi a társasági adóból.

(trend)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?