Kertjeinkben főleg az európai szőlőfajták terjedtek el. Ezek termése kiváló, ám a biokertbe azért nem illenek, mert a gombabetegségekkel szemben kevéssé ellenállóak. A biokertekbe ellenálló vagy a gombabetegségek károsítását eltűrő, ún. interspecifikus fajták valók.
Bornak és csemegének egyaránt kiválóak
Az interspecifikus szőlőfajták közül környékünkön a Zala gyöngye a legelterjedtebb. Kertemben én is több mint két évtizede termesztem. Nagyfürtű fajta, kedvező években már augusztusban terem. Bogyói kellemes ízűek, illata muskotályra hasonlít. Kiváló csemegeszőlő, ám bor is készíthető belőle. A termés nem piacos, mert gyakran „madárkás”, azaz sok rajta a kifejletlen szem.
Tapasztalataim szerint a biokertben vegyszerek alkalmazása nélkül legbiztonságosabban a Bianka szőlőfajtát lehet termeszteni. Viszonylag tömött, rövid fürtöket nevel, amelyek szeptember második felében érnek be. Főleg bor készítésére alkalmas, ám a családom előszeretettel fogyasztja kiváló ízéért és illatáért.
Fehér bor készítésére az interspecifikus fajták közül még a Kunleányt ajánlom. Csemege szőlőnek a Pölöskei muskotályt (fehér) és a Medinát (kék fajta). Az utóbbiból bor is készíthető.
A szerző a szepsi mezőgazdasági iskola nyugalmazott szaktanára
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.