Az új európai uniós növényvédelmi törvényekről

Május 1-jétől az EU-ban számos új ajánlás, szabályozás lépett hatályba, így a növényvédelemmel kapcsolatban is. E rövid időszak ellenére már több szlovákiai gazdasági egység, magángazda is megtapasztalhatta, hogy Brüsszel komolyan gondolja az általa meghozott rendeletek, törvények betartatását, keményen szankcionálva a mulasztásokat, törvénysértéseket.

Az alábbiakban azokat a növényvédelmi törvényeket, előírásokat foglaljuk össze, amelyeket a termelőknek ismerniük kell, és maradéktalanul be kell tartaniuk.

Ajánlatos a gazdálkodóknak alaposan áttanulmányozniuk a Szlovák Nemzeti Tanács 471/ 2001 Tt. számú novelláját, amely bővíti a 285/1995 Tt. számú növényvédelmi törvényt és a vonatkozó előírásokat. A 290/2004 Tt. sz. rendeletet tartalmazza az egyes növényvédő szereket és hatóanyagokat valamint a forgalomból kivonásra kerülő hatóanyagokat. Az 1968/2004–100 és a 3322/3/2001–100-as rendelet pedig részletesen taglalja a növényvédelmi előírásokat. A felsorolt új előírások és törvények már összhangban vannak az EU-ban érvényes ajánlásokkal, törvényekkel. Ezekben nagy hangsúlyt kap a helyes gazdálkodói gyakorlat (Good Agronomical Praxis – GAP) szabályainak betartása. Az alábbiakban néhány, a növényvédelemre vonatkozó előírást ismertetünk.

Helyes gazdálkodói gyakorlat

A GAP feltételezi és megköveteli, hogy a termelők csak olyan permetszereket használnak, melyek hivatalosan be vannak jegyezve Szlovákiában. Ezeket is csak hivatalosan bejegyzett eladóktól lehet megvenni. A permetszereket a megszabott, és a csomagoláson feltüntetett szavatossági időn belül lehet felhasználni, kizárólag az engedélyezett növényekre, az engedélyezett töménységben, és csak azokra a kártevőkre, kórokozókra, amelyekre az engedélyt kiadták.

Permetezni csak érvényes műszaki vizsgával rendelkező permetezővel lehet. A bevizsgálást 2 évenként meg kell ismételni. Az engedélyt a permetezőgépen látható helyen kell feltüntetni. A permetezőgép felhasználója a munka után köteles biztosítani annak biztonságos kitisztítását, kimosását úgy, hogy ne veszélyeztesse és ne szennyezze a környezetet. Az üres növényvédő szeres csomagokat, flakonokat biztonságos módon kell megsemmisíteni, az erre vonatkozó dokumentációt az illetékes ellenőrző szerveknek kell bemutatni.

A helyes gazdálkodói gyakorlathoz szorosan kapcsolódik a permetszerek pontos nyilvántartása is, amelyet az ellenőrző szervek szintén ellenőriznek. A nyilvántartásban többek között vezetni kell, hogy az adott szert milyen növényre használták, milyen kártevő ellen és milyen adagolásban. Az ellenőrök ellenőrzik továbbá azt is, hogy permetezéskor betartották-e a védőtávolságokat a higiéniai övezetekben, a méhekre vonatkozólag megtették-e a kötelező bejelentést, biztosították-e a természetben élő állatok, rovarok, madarak, vízi élőlények, halak védelmét, betartották-e az előírt védőtávolságot a vízforrásoknál, kanálisok, mocsarak, lápos területek közelében stb.

Permetezni se permetezhet bárki. Az 596/2002 Tt. sz. rendelet szerint növényvédő szerekkel csak szakvizsgával rendelkező személy dolgozhat. Az engedélyt jelenleg a kerületi közegészségügyi hivatal adja ki, 5 évre.

Új előírások

A termelők ezekben a napokban szembesülnek azzal az új növényvédelmi rendelettel, amely betiltja néhány, több évtizedig használt permetszer, illetve hatóanyag használatát. Az EU bizottság 2004/248/ES rendeletének 2. fejezete alapján Szlovákia kiadta a 290/2004-es rendeletet, amelyben az alábbiakban közölt permetszerek használatát korlátozta 2007. június 30-ig (e határidő után a felsorolt készítményeket már nem alkalmazhatók):

Fundazol 50 WP – csak lencsére, dohányra, cukorrépára, rozsra használható;

Velpar 5G, Velpar 25 SL, Velpar WSP – alkalmazni csak az erdei faiskolákba lehet

Arsenal – csak a vasút menti földeken;

Ultracid 40 WP – csak almára, sárgabarackra, szőlőre, körtére, őszibarackra, szilvára és disznövényekre;

Alanap L – csak az uborkára;

Gesagard 80 WP, Prometrex 50 SC, Prometrex 50 WP – csak a kaporra, lencsére, eperre, pohánkára (hajdina) használható;

Topogard 50 WP – bab, zöldborsó.

Tiltott listán

Az alábbi permetszerek használata már 2004. május 1-jétől tilos:

Evolus, Brestanid, LMD-Etokap SL, Orion 30 SC, Bladex 50 SC és 50 WP, Muskil extraG, Muskil Extra, Ratmex HB, Euparen, Storm G, S. Wax Block Bait, Pivot 100 LC, Sandofan C, Anti krt, Ring 80 WG, Mavrik, Bayleton 25 WP, Beaton 25 WP, Folicur BT 225 EC, Atranex 50 SC, Atranex 80 WP, Atranex 90WG, Flotrazin 50 SC, Gesaprim 90 WG, Primextra Gold 720 SC, Sanzin 50 SC, Santrazin 500 SC, Zeazin S-40, Simazin SC.

A felsorolt szerek gyártását már 2004. szept. 10-ével megszüntették, az engedélyüket bevonták, így ezeket többé már nem lehet hivatalosan eladni, venni. Aki még rendelkezik ilyen permettel, azt 2005. május 9-ig még felhasználhatja. E határidő után (de legkésőbb 2005. szeptember 10-ig) visszaviheti azt a gyártónak, ill. a termék korábbi forgalmazójának. 2005 szeptember 10-e után a termelőnél maradt „tiltott listás” permet veszélyes hulladéknak minősül, melyet szigorú előírásoknak megfelelően kell megsemmisíteni.

Szigorúan büntetnek

Az uniós előírások figyelmen kívül hagyása nagyon kellemetlen következményekkel járhat. Tavaly Németországban a szakhatóságok Hamburg mellett bezártak három gyümölcstermelő farmot a vegetáció kellős közepén, mert az ellenőrzés során nem tudták felmutatni az olcsón vásárolt permetszerek eredetét. Az osztrák mezőgazdászok is bajban vannak, mert megsértették a uniós GAP-szabályokat, így vissza kell fizetniük az eddig kapott támogatásokat, kamatokkal együtt.

A növényvédő szerek szlovákiai gyártóinak és forgalmazóinak szövetsége (SCPA) sajnálatosnak tartja, hogy nálunk a tiltás ellenére még 2005-ben is üzletelnek a tiltott listán szereplő atrazin és simazin hatóanyagú permetszerekkel (Zeazin, Flotrazin, Atranex Gesaprim stb), melyek a kukoricában az olcsó gyomirtás alapját alkották. E gyomirtók nélkülözése vagy más szerrel történő helyettesítése nagyban növeli a kukoricatermelők költségeit. Emiatt a termelők versenyhátrányba kerülnek. Annál is inkább, mert például a szomszédos Magyarországon és Lengyelországban e hatóanyagok esetében a tilalom alóli kivétel 2006-ig érvényes.

Szlovákiában a tiltólistán szereplő permetszerek esetleges felhasználását az Agrárkifizető Ügynökség (PPA) és a növényvédelmi szakhatóság (ÚKSUP) közösen ellenőrzi. A fegyelmezetlen termelőket a támogatási rendszerből való kizárással, az eddig folyósított támogatások visszafizetésével bünteti. Kárt szenvednek azonban a vétlen gazdálkodók is, mert a vetélytársak kihasználják az ilyen „fegyelmezetlenséget”, és kezdeményezhetik az EU-ban az ország teljes unióba irányuló kukoricaexportjának betiltását.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?