Az olcsóbb műtrágyák is megfelelnek

Alig egy évtized alatt megduplázódtak a terméshozamok a sárgarépa és a petrezselyem termesztésében. Az egykori 30–40 tonnás hektárhozamok helyett napjainkban már csak a 80–100 tonna körüli eredményekkel lehet labdába rúgni a piacon.

Alig egy évtized alatt megduplázódtak a terméshozamok a sárgarépa és a petrezselyem termesztésében. Az egykori 30–40 tonnás hektárhozamok helyett napjainkban már csak a 80–100 tonna körüli eredményekkel lehet labdába rúgni a piacon. Az élesedő versenyben a termelők versenyképességét csak a legmagasabb szintű szakosodás biztosítja, a termelői költségek alakulása megköveteli, hogy a rendelkezésre álló. A sárgarépa bakhátas termesztésben a tápanyagellátás szerepe a versenyképes terméshozamok elérésének egyik alapkövetelménye, hangzott el a minapi kulcsodi sárgarépa-termesztési szaknapon. Terbe István, a Budapesti Szent István Egyetem kertészeti tanszékének tanára a gyökérzöldségfélék tápanyagigényéről elmondta: a tápanyag-ellátási programot ma már nem általánosságban, hanem a konkrét talaj- és környezeti viszonyoktól, a termesztett fajták tápanyagigényétől függően dolgozzák ki. A gyökérzöldségek fajlagos tápanyagigénye és a gyakorlat között gyakran három-négyszeres különbség is van. Az itteni tápanyagpótlási gyakorlathoz viszonyítva például a holland termesztők csaknem háromszor nagyobb tápanyagmennyiséget juttatnak ki a növényekre, viszont célirányosan. Jelentős eltérések mutatkoznak a frisspiaci korai és a tárolásra szánt kései fajták tápanyagellátása között is. A gyökérzöldségféléknél az őszi alaptrágyázás során sem a korai sem a kései fajtáknál nem juttatnak ki nitrogént, csak ha a talajban jelentős mennyiségű szármaradvány gyorsabb lebomlását kívánják elősegíteni. A sárgarépánál a nitrogént indítótrágya és fejtrágya formájában, a foszfort viszont 80 százalékban alap-, 20 százalékban indítótrágyaként adagolják. A sárgarépa, főleg a hosszabb tenyészidejű, kései tárolási fajták káliumigénye viszont jelentős, ezt viszont nem csak az indítótrágyában és a fejtrágyázáskor, hanem már az alaptrágyázás során is kellő mennyiségben kell adagolni. Ezzel érhető el a megfelelő tárlóképességet biztosító szárazanyag-tartalom. A káliumtartalmú műtrágyákkal kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy a gyökérzöldségek nem érzékenyek a kloridtartalmú műtrágyákra, a kálium pótlására az olcsóbb kloridtartalmú műtrágyák is kiválóan megfelelnek. (szl)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?