Az „ötös” Golf már régóta nem számít újdonságnak, a család egyik tagjára azonban egészen a közelmúltig türelmetlenül várt az autós világ. S amikor megérkezett – a tavaly őszi párizsi autószalonon mutatták be –, szuperlativuszok valóságos özönével árasztották el.
Volkswagen Golf GTI: Ezernégyszáz kiló dinamit!
Külalak, besorolás
Kívülről tulajdonképpen nem sok dolog utal az autó közveszélyes voltára, de azok a dolgok, ahogy mondani szokás, ütnek. Ilyen a hagyományosan piros keretbe foglalt hűtőmaszk, az egész orr-részt uraló méhsejtszerű rácsozat, hátul pedig a messze kifutó légterelő és a dupla kipufogó. Oldalnézetből a 17 hüvelykes alufelnik küllői mögül kikukucskáló piros féknyergek árulnak el egyet s mást az értő szemnek, de a 225/45-ös gumiabroncsok is megérnek egy félmondatot. Besorolás? Egyértelműn az alsó középkategória izomautóinak elit mezőnye, úgymint: Honda Civic Type-R, Toyota Corolla T-Sport, Opel Astra Turbo, Fiat Stilo Abarth vagy a kifutófélben lévő első generációs Ford Focus ST 170.
Komfort, szereltség, térkínálat
Az utastérben elöl-hátul a klasszikus kockás huzatú GTI-ülések fogadnak, elöl kiemelkedően jó oldaltartással, hátul meglepően nagy lábtérrel. Rajtuk kívül is számtalan apró jel utal a kocsi különleges voltára: fémrácsozatúak a pedálok, a kitűnően kézbe illő volán alsó része „versenyautósan” lapos, a sebességmérőt 300 km/óráig kalibrálták, alumínium dekorációból éppen annyi van, amennyi a „feelinghez” kell. A krómkeretes körműszerek közötti téglalap alakú kijelző a fedélzeti számítógép adatait közvetíti, a klímaberendezés és a CD-lejátszós rádió szintén standard tartozék, utóbbi a volánról távirányítható. Az alapszereltség további értékesebb elemei az oldal- és a függönylégzsákok, a guminyomás-ellenőrző automatika, valamint a fék- és menetszabályozó elektronikus rendszerek, amelyek közül az ESP kikapcsolható. S bár nem igazán hisszük, hogy egy Golf GTI-t kézbe véve bárki a csomagtér méricskélésével kezdené az ismerkedést, a rend kedvéért tegyük hozzá: a koffer alapméretben és bővítve egyaránt akkora, mint a „civil” változatoké, tehát tulajdonképpen az alsó középkategória átlaga.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Közvetlen benzinfecskendezés és turbó kombinációja – elsőként a világon Ismét egy autó, amelynél ezt a fejezetet csupa nagybetűkkel kéne írni. Mert elsősorban is egy 200 lóerős, közvetlen benzinbefecskendezéses turbómotorról szól, amely elképesztően széles fordulatszám-tartományban tartja a csúcsnyomatékát; mi több, teljesítménygörbéjének egy része is lapos, ami már-már hihetetlen dolog. Merthogy ne felejtsük el: benzinmotorról beszélünk! Társul pedig mindehhez az a DSG (Direct Shift Gearbox) automata váltó, amely jelenleg szintén egyedülálló a világon. Szekvenciális üzemmódja és a volánról való kezelhetősége nem számít újdonságnak, az viszont igen, hogy dupla tengelykapcsolós konstrukció; kuplungjai közül az egyik a páratlan (1, 3, 5), a másik a páros (2, 4, 6) fokozatokat működteti. A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy ha „négyesben” autózunk, a másik oldal – a gázpedállal való munka függvényében – már előre „bekészíti” a várható páratlan fokozatot, így a tényleges váltás hihetetlenül rövid idő (átlagosan 0,2 másodperc) alatt zajlik le. Közben a legkisebb rángást vagy megtorpanást sem érezzük, egyedül a fordulatszámmérő árulja el, mi történt. Illetve dehogyis csupán az: sokkal inkább a dupla kipufogó mélybariton és magastenor között játszó gyönyörű hangja, amely egy-egy kemény gázfröccsöt követő visszaváltáskor mennyei muzsika az autószerető ember fülének. Ilyenkor mellesleg úgy érezzük, a 200 lóerő szinte ízekre tudná szedni az autót, és látványosan felgyorsul körülöttünk az egész világ. Ugyanakkor biztonságban érezzük magunkat: a kemény rugókra ültetett, 1,5 centiméterrel lesüllyesztett karosszéria mérnöki precizitással követi a direkt áttételű kormánymű utasításait, a csúszáshatár már csak az úthengernyi gumiknak köszönhetően is nagyon-nagyon messze van, de ha el is értük, egy minimális kormánykorrekciót követő masszív gázadás töredékmásodpercek alatt „egyenesbe ránt” bennünket. Külön élmény kikapcsolt ESP-vel vagánykodni a kanyarokban; ez már örömautózás a javából!
Zárszó helyett
Csak a fenti gondolatsort folytathatjuk: az ötödik generációs Golf GTI-vel újabb örömautó született, méghozzá a közmondásos német alapossággal, precizitással megépítve, harminc év tapasztalatainak kamatoztatásával. Motorja és erőátviteli rendszere egyaránt az autótechnika abszolút csúcsait képviseli – mit mondhatnánk még? Legfeljebb annyit, hogy akinek egyszer bárhol alkalma nyílna kipróbálni – akár csak néhány kilométerre is –, próbálja ki. Olyan élményben lesz része, amelyet garantáltan nem fog egyhamar elfelejteni.
Hengerűrtartalom: 1984 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 147 kW (200 LE)/5100–6000 min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 280 Nm/1800–4700 min-1
Sebességváltó: hatfokozatú DSG szekvenciális automata
Legnagyobb sebesség: 235 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 7,2 s
Menetkész tömeg: 1350 kg
Méretek (h/sz/m): 4204x1759x1485 mm
A csomagtér űrtartalma: 350–1305 l
Átlagfogyasztás (gyári adat): 8 l/100 km
Ár: 1 023 300 korona
Az alaptípus ára (hatfokozatú kézi váltóval): 955 200 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.