A hagyomány messziről megismerszik és semmivel nem pótolható; a Toyota esetében ez ötven év terepkocsigyártást jelent, aminek köszönhetően a japán márka off-roadjai a legjobbak közé tartoznak a világon.
Toyota Land Cruiser 3.0 D-4D: Váltás
KATEGORIZÁCIÓ
Az autó egyértelműen a legnehezebb off-roadok osztályába tartozik, ezt bizonyítja a felépítése is (hagyományos alvázkeret, merev hátsó futómű). A márka modellpalettáján tulajdonképpen a 90-est váltja fel (a 100-as egyelőre megmaradt a kínálatban), de valójában a szám nélküli új Land Cruiser-modellcsalád első képviselőjéről van szó. Közvetlen konkurensei közül a „nagy” Mitsubisi Pajerót és a Nissan Patrolt említhetnénk. A modellcsalád 1 740 000 koronáról indul, a tesztelt változat ára 2 310 000 korona, a HÉA minden típusnál visszaigényelhető.
BELTÉR, KOMFORT, TÉRKĺNÁLAT
A kocsi három- és ötajtós karosszériával, szélesebb vagy keskenyebb kivitelben készül; a „miénk” széltében-hosszában egyaránt a nagyobbik volt. Ez a változat akár nyolc személyt is képes befogadni, de tesztautónk a 2. üléssor mögé szerelt ráccsal a haszonjármű-kategóriába tartozott. Az öt utasnak ilyenkor 620 dm3 űrtartalmú rakodótér áll a rendelkezésre a nyolcszemélyes változatnál ez az érték 193 dm3. A kocsi 4,85 m hosszú, 1,88 m széles és 1,9 m magas, az utasok életteréről tehát fölösleges minden értekezés. A „kisebb” rakodóterek közül az elülső középső kartámlában kiképzett jókora szekrény érdemel említést, amely egy aktatáskát is gond nélkül befogad. A szereltség a luxus off-roadoké: bőrülések (elül fűthető és minden irányban elektromosan állítható kivitelben), bőrbevonatú volán, faberakások, kétzónás, hátul külön szabályozható automata klímaberendezés, sebességtartó automatika, elektronikus kompasz, kazettás lejátszót és CD-tárat egyaránt tartalmazó 9 hangszórós audioberendezés, fedélzeti számítógép, komplett elektromos ablak- és tükörmozgató rendszer. A légrugózás keménysége 4 fokozatban választható meg, a hátsó futómű magasságát 30 mm-rel növelni, illetve csökkenteni lehet. A biztonsági kellékek közül e helyütt most csak a fékerőelosztóval és vészrásegítővel kiegészített ABS-t, valamint a 8 légzsákot említjük, a többiről máshol szólunk.
MOTOR, ERŐÁTVITEL
Hátul ketten fejedelmi kényelemben utazhatnak Tesztkocsink háromliteres, négyhengeres közös csöves turbódízel motorral volt felszerelve, amely a Toyotánál a D-4D típusjelzést viseli. Legnagyobb teljesítménye 120 kW (164 LE), forgatónyomatékának 343 Nm-es csúcsértéke percenként 1600–3200 motorfordulaton áll a vezető rendelkezésére. Váltónk négyfokozatú automata volt; ez a kombináció 170 km/órás végsebességet tesz lehetővé, nulláról százra pedig 12,8 másodperc alatt gyorsítja fel az autót. A fogyasztás szokásos hármas értéke 12,9/8,7/10,3 liter, de ez a terepezésre nem vonatkozik. A meghajtás állandó 4x4-es; a tengelyközi Torsen differenciálmű ilyenkor a pillanatnyi szükségleteknek megfelelően 29:71 és 53:47 százalék között képes megosztani az elülső és hátsó futómű közötti erőátvitelt. Lezárt állapotában 40:60%-os a fix erőelosztás. Természetesen felező is van, amely 8 km/órás sebességig menet közben is bekapcsolható.
A-TRC (Active-Traction Control), VSC (Vehicle Stability Control), HSAC (Hill-Start Assist Control), DAC (Downhill Assist Control). Angolóra a Toyotával, a következő szófejtésekkel: 1. Aktív kipörgésgátló, amely megfékezi a tapadást vesztett kereket, és a vonóerőt a jól tapadó kerekekre viszi át; 2. a klasszikus menetstabilizáló program (ESP) megfelelője, amely főleg a túl gyorsan vett kanyarokban képes „megfogni” a kocsit; 3. hegymenetben történő indulást megkönnyítő berendezés, amely nem engedi visszacsúszni az autót; 4. olyan rendszer, amely a vezető aktív közreműködése (értsd: fékezés) nélkül szabályozza a lejtmenetet, magyarán szépen leereszti az autót a meredek lejtőn. S hogy ki ne felejtsük, egy „2nd START” feliratú gomb a műszerfalon, amelynek megnyomása után jeges, havas úton 2. sebességfokozatban indul a kocsi. Aki mindezt elolvassa, okkal felteheti a kérdést: marad itt még a vezetőnek bármilyen tennivalója?
TEREPEN
Jelentjük: marad. Csak terepre kell vinni az autót. Itt mindenekelőtt tanácsos lezárunk a tengelyközi differenciálművet, amivel egyben a VSC rendszert is kiiktatjuk. Erre itt nincs szükség. Ezután bárminek nekiindulhatunk, hiszen a 32 fokos ráhajtási szöggel, 21,5 cm-es hasmagassággal, több mint 70 cm-es gázlómélységgel és 42 fokos oldaldőlési szöggel kombinált brutális húzóerő előtt jóformán nincs akadály. Közben 8 hangszóróból jön a zene, a fülkében olyan a klíma, amilyet akarunk, de ami a lényeg: a világ egyik legjobb terepkocsiját terelgetjük, szó szerint árkon-bokron keresztül… Vas Gyula
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.