A sofőr azt gondolhatja, csak annyit kell tennie, hogy a megfelelő vezetési módba állítja az autót, rálép a pedálra és elfordítja a kormányt. Semmi rossz nem történhet, azonban ez tévedés. Nézzük a leggyakoribb hibákat az automata váltós autók vezetésénél.
Szokások, amik árthatnak az automata autóknak
Lejtőn üresben
Nagyon gyakori probléma még kézi váltó esetén is. A sofőrök meg vannak győződve arról, hogy üzemanyagot takarítanak meg, ha üresbe kapcsolnak. Ez nem igaz. A motorfék nem fecskendezi az üzemanyagot, ami önmagában már megtakarítást jelent. A legnagyobb megtakarítás azonban a fékbetéteken és féktárcsákon van, amelyek jóval többe kerülnek, mint egy fillér üzemanyag. Ráadásul az autó sokkal stabilabb a kanyarokban, ha a kerekek blokkolva, azaz sebességben vannak. Egy automata esetében az alkatrészeket is jobban terheli, ha menet közben váltunk üzemmódot. Az üzemmódváltás nagyobb igénybevételt jelent, mint a normál vezetés, ezért csak akkor szabad ezt megtenni, amikor az autó teljesen álló helyzetben van.
Parkoló üzemmód megállás előtt
Mint már írtuk, a vezetési üzemmódokat csak akkor ajánlott automata üzemmódban váltani, ha a jármű teljesen álló helyzetben van. A parkolási üzemmód esetében ez kétszeresen is igaz, mivel annak kiválasztása a biztonsági retesz bekapcsolását okozza, és megakadályozza a jármű mozgását. Ez egy kicsi és érzékeny alkatrész, amely nem biztos, hogy helyesen kapcsol be, ha a P kapcsoló mozgó autó közben van bekapcsolva, és bizonyos körülmények között el is törhet.
Parkolás kézifék nélkül
Bár télen fennállhat a fékalkatrészek befagyásának veszélye, az automata az évszaktól függetlenül megköveteli a kézifék behúzását. Az előző ponthoz hasonlóan csak egy kis alkatrész akadályozza a mozgást. Egy kisebb koppanás a parkolóban elég ahhoz, hogy kár keletkezzen.
Neutrálban piros lámpánál vagy dugóban
A vezetési módok váltása mindennél jobban megterheli az automata sebességváltót. Sok járművezető úgy gondolja, hogy a semlegesbe (N) kapcsolással üzemanyagot takarít meg és csökkenti az elhasználódást. Ez 15 vagy 20 évvel ezelőtt még igaz lehetett, de a technológia időközben olyan sokat fejlődött, hogy a sebességváltó a piros lámpánál vagy a dugóban boldogan megbirkózik a D fokozat bekapcsolt állapotában is. Az állandó üzemmódváltások több problémát okoznak.
Váltás magas fordulatszámon
A gázpedál taposása és a fantáziadús felpörgetés vonzó lehet a tinédzserek számára, de a fiatal koroddal ellentétben ezúttal nem a szüleid állják a javítás számláját. A nagy váltási sebességek növelik a sebességváltó terhelését, és ezáltal a kopását. Ezzel együtt pedig nő a sérülés kockázata is. Mindig akkor váltson üzemmódot, amikor az autó teljesen áll, és a motor üresjben van.
Tolatás (R) megállás előtt
Nem várja meg, hogy az autó megálljon, és kapcsol hátramenetbe? Miért? Mennyi időt takarít meg? Tíz másodpercet vagy csak hármat? Az automata sebességváltó nem arra való, hogy megálljon, erre van a fék az autóban. Ha menetből hátramenetbe vált, az alkatrészeknek gyorsan kell irányt váltaniuk, és a sebességváltó meglepően gyorsan elhasználódik. Megéri ez a néhány másodperc a javítást, amely több száz vagy ezer euróba is kerülhet?
Kemény vezetés hideg motorral
A figyelmetlen vezetés közvetlenül az indítás után nemcsak a motort, hanem az automata sebességváltót is károsítja. Ez különösen igaz a hidegebb évszakokban, de a hidegebb reggeleken és éjszakákon is. Az olaj létfontosságú az automata sebességváltók számára, és a sebességváltóolaj általában sűrűbb, mint a motorolaj. Indítás után várjon egy percet, hogy az olaj a sebességváltó minden részébe eljusson. Ha azonnal sebességbe kapcsolja az autót, és rálép a gázra, felgyorsíthatja a sebességváltó kopását és károsodását.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.