Szálka a szemben, avagy kinek ártottak az autóiskolák?

Mióta az SDKÚ vezető politikai erő, a közlekedési és távközlési tárcával állandóan gondok vannak. A vonatbotrány, vagy a posta „elrablása” csak kettő a nyilvánosság előtt is megszellőztetett ügyek közül. Hogy miféle erők munkálnak a háttérben, csak sejteni lehet.

Valószínű, hogy az autóiskolák színvonalának emelését célzó törvénymódosítás-tervezet nem abból az elgondolásból született, amit a tárcavezető, Pavol Prokopovič, valamint szóvivője, Tomáš Šarluška oly előszeretettel hangoztatnak. Mint hivatalos közleményeikben hírül adták, Szlovákia autóiskoláinak egy része nem képes biztosítani az oktatás megfelelő színvonalát. Különösképpen érvényes ez a szlovák sajtó által „koffer-autóiskoláknak” nevezett, azaz egyszemélyes vállalkozás formájában működtetett oktatási intézményekre. Szó ami szó, ezek száma tényleg megszaporodott az utóbbi egy évtizedben, és bizony előfordult, hogy az elméleti oktatást a leleményes tulajdonosok és oktatók vontatható bungalóban, illetve kibérelt kocsmahelyiségben oldották meg. Míg 1998 végén országszerte 435 autóiskola működött (az oktatók száma ekkor 2940 volt), a tavalyi év végén számuk már elérte a 697-et, miközben az oktatók száma 3095 lett. Azt hiszem, eléggé szembeötlő az aránytalanság az intézmények és az oktatók számának növekedése között, amiből arra lehet következtetni, hogy főképp egyszemélyes autóiskolából lett több.

A „magánzók” számát csökkentendő dolgozta ki a közlekedési tárca azt a törvénytervezetet, mely állítólag garantálja az oktatás magasabb színvonalát. Hogy mivel és miképp, egyre homályosabb, mivel a négy tétel sem az oktatók iskoláztatásával, sem pedig a gyakorlati oktatás során használt járművek műszaki állapotával nem foglalkozik. Előirányozza viszont, hogy az oktató legyen az intézmény állandó alkalmazottja, hogy az iskoláknak saját, semmilyen más célra nem használható helyiségei legyenek, hogy vagy saját szimulátorral, vagy gyakorlópályával rendelkezzenek, és hogy minden használatban lévő gépkocsiért fizessenek százezer korona letétet.

Az első tétel főképp ott sántít, hogy ellenétben áll a vállalkozói törvénnyel, mely kimondja, hogy az autóiskolák oktatói iparengedély alapján is folytathatják tevékenységüket. Márpedig a törvénykönyvben foglalt jogszabály magasabb szintű egy egyszerű rendeletnél. Meglehet, a körzeti hivatalok alkalmazottaival ezt senki sem közölte, mivel néhány helyen már eljárást kezdeményeztek a licensz bevonására. A második, azaz a saját tulajdonban lévő tantermekről szóló tételnek erős lobbiszaga van, mivel egyértelműen azokat pártolja, akik az egykor főleg a Zväzarm által üzemeltetett autóiskolák helyiségeit „örökölték meg” vagy vásárolták fel – fennmaradt értéken, azaz a jelenlegi ingatlanárak töredékéért. Érvényes ez a szimulátorok esetében is – amennyiben most törvénybe iktatják –, hogy meg kell venni, később egy egyszerű miniszteri rendelettel vagy módosítással szabályozni lehet, melyik gyártó milyen berendezését szabad használni az oktatás során. Ha pedig a választás – feltételezem, hogy az oktatás színvonalának növelése okán – nem a manapság használatos, körülbelül 300 ezer koronás, hanem a kétszer ennyibe kerülő nyugati modellre esik, tényleg akadnak majd olyanok, akik nem akarva eladósodni, bezárhatják a boltot.

Arra, hogy a gyakorlópálya megvásárlása milyen következményekkel járna, most nem térünk ki, de biztos, hogy a fővárosban vagy Kassán gyakorlatilag megoldhatatlan. Mert túl sok az autóiskola, és kevés a terület. De az is lehet, hogy a megfelelő burkolattal borított közterületeket, esetleg közutakat jelölik ki erre a célra. Végezetül pedig: a gépkocsinként letétbe helyezett százezer korona állótőkévé, ergo gyakorlatilag hasznosíthatatlanná válik, holott felhasználható lenne például a gépkocsipark karbantartása, felújítása során.

A leírtakból kiindulva nem lepődnék meg azon, ha a gépjárművezető-oktatás (ne feledjük, hogy kiterjedt „iparágról” van szó, melynek stabil a felvevőpiaca) fokozatosan külföldi befektetők kezébe kerülne, akik számára nem okozna gondot az új szimulátor, terület, helyiségek megvásárlása. A hazaiak pedig maradnának alkalmazott oktatónak.

Lehet, hogy mindez benne van a pakliban?

Milyen feltételeket kell teljesíteniük az üzemeltetőknek?

Az oktatók csak alkalmazottként tevékenykedhetnek

Az intézmény tulajdonában vagy társtulajdonában kell lennie a használt kiképzőpályának, vagy saját szimulátorral kell rendelkeznie

A saját tulajdonban lévő tantermeket semmilyen más céllal nem használhatják

Az autóiskolák tulajdonában kell lennie valamennyi taneszköznek – beleértve a speciális gépjárműveket is. Ezeket nem használhatják más célokra.

Minden gépjárműre százezer koronás fedezetet kell felmutatniuk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?