Suzuki Ignis 1.3 GLX: Terepkóstolgató

Mit szépítsük, az Ignis három évvel ezelőtt bemutatott első nemzedéke nem durrant nagyot az autópiacokon. Az igénytelenebb japánok még úgy-ahogy elfogadták, de az európai autóvásárló már elszokott az ennyire jellegtelen külsőtől és a már-már spártai belső tértől.

Mit szépítsük, az Ignis három évvel ezelőtt bemutatott első nemzedéke nem durrant nagyot az autópiacokon. Az igénytelenebb japánok még úgy-ahogy elfogadták, de az európai autóvásárló már elszokott az ennyire jellegtelen külsőtől és a már-már spártai belső tértől. Nem is beszélve arról, hogy a kocsi a legtöbb országban – így Szlovákiában is – irreálisan drága volt. Ez most mind a múlté, mert az idén tavasszal bemutatkozott új Ignis – amelyet mellesleg Esztergomban gyártanak – egyrészt kívül-belül sokkal szebb, másrészt megnőtt, és ami talán még ezeknél is fontosabb, kimondottan kedvező áron kapható. A piacunkon kizárólag ötajtós karosszériával kínált kocsit GLX komfortfokozatban és a jelenleg rendelkezésre álló egyetlen motorral kaptuk meg a szokásos tesztelésre.

ALAKTAN

Az Ignis 361-ről 377 cm hosszúra nőtt, magassága pedig a tetősínekkel együtt 160,5 cm. Ez a szokatlan arány alapozza meg a vizuális összbenyomást, de előbb-utóbb a kocsi hasmagassága is szembetűnik, hiszen a 17 centiméter már-már a kisebb szabadidő-autókra jellemző. Ezt követően vesszük számba a részleteket, sorra konstatálva az elődhöz viszonyított esztétikai előrelépést: divatosabb hűtőmaszk, szebb (és korszerűbb) reflektorok, a korábbinál sokkal nagyobb felületű harmadik oldalablak, a tetőperemig felfutó hátsó lámpatestek. Nagyjából ennyi, de bőven elégséges ahhoz, hogy elmondhassuk: a japán kocsi második nemzedékét európai ízlésre szabták, ami ebben az esetben egyértelműen szebb és ízlésesebb külsőt jelent.

KOMFORT, SZERELTSÉG, TÉRKĺNÁLAT

Az említett GLX szereltségi fokozat a középső a három közül, de más Suzuki-modellekhez hasonlóan egy-egy komfortmegjelölés itt is többlépcsős. A GLX 385 000 koronába kerülő első szintje például két frontlégzsákot, szervokormányt, állítható magasságú volánt és vezetőülést, elektromos elülső ablakemelőket és tükörmozgatókat, kétfázisú távirányítású központi zárat, egyszerű fedélzeti számítógépet és kazettás lejátszóval egybeépített négyhangszórós rádiót tartalmaz. Ha ehhez klímaberendezést is rendelünk (2. szint), 425 ezer koronát fizetünk az autóért. A harmadik, egyben legmagasabb GLX komfortfokozatú Ignis 450 ezer koronába kerül, és ebbe az összegbe már a fékerőelosztóval kiegészített ABS is belefért. Tesztkocsink lényegében a legjobban felszerelt GLX változat volt, CD-lejátszós rádióval és oldallégzsákokkal kiegészítve.

Kényelem és komfortérzet terén az új Suzuki az árkategóriájának megfelelő színvonalat nyújtja, semmivel sem többet vagy kevesebbet. Az ülések elül-hátul átlagosak, hátul csak a különböző szögben állítható támlák osztottak 2:3 arányban, a lap nem. Az attraktív rádióval kiegészített, este mélyvörösben izzó új műszerfal viszont egy magasabb kategóriájú kocsinak is díszére válna, a volán pedig nemcsak kellemes fogású, hanem szép is. Ami pedig a térkínálatot illeti, a méretnövekedésből elsősorban a kocsi csomagtere profitált: 180-ról 236 literesre nőtt, de a külső alapján alighanem mindenki többet tippelne. A hátsó ülések előredöntését követően javul a helyzet: az ablakok szintjéig 526, a plafonig 1002 köbdeciméterrel gazdálkodhatunk. Kisebb pakolóhelyből viszont több van az átlagosnál: tágasak és tagoltak a hátsó ajtózsebek, elöl a fűtésszabályozó tárcsák két oldalán találunk praktikus kis bokszokat, az anyósülés alá pedig egy fiók is befért.

MOTOR, MEGHAJTÁS, MENETTULAJDONSÁGOK

Mint a bevezetőben már említettük, az Ignis jelenleg egyetlen motorral kapható a hazai piacon. Négyhengeres, 16 szelepes benzinaggregátról van szó, amely 1328 cm3-es hengerűrtartalmához képest tekintélyes 69 kW (94 LE) maximális teljesítményt nyújt. Szereti, ha pörgetik: 118 Nm-es csúcsnyomatékát percenként 4100 motorfordulaton éri el. Élvezetes dinamikájú autózást tesz lehetővé (maximális sebesség: 160 km/óra, 0–100 km/óra: 11,1 s), és 8,3/5,5/6,5 literes átlagfogyasztása sem nevezhető rossznak, főleg ha tekintetbe vesszük a kocsi jókora homlokfelületét. Mindez tehát rendben lenne, az viszont kimondottan hátrány, hogy az Ignis tulajdonosa mindössze egy stamperli lökettérfogat-többlet miatt kerül magasabb biztosítási sávba. Térjünk azonban vissza a tesztkritériumokhoz és folytassuk a menettulajdonságokkal, amelyeket részben a karosszéria formája határoz meg. Az oldalszelet például jobban érezzük, mint egy átlagos magasságú autóban, az élesebb kanyarokat viszont a megszokott tempóban abszolválhatjuk, nem kell tartanunk a kocsiszekrény kritikus megdőlésétől. A megemelt alváz pedig a szó legszorosabb értelmében sok kellemetlenségen átsegíthet bennünket, sőt egy-egy rázósabb dűlőúton sem jön zavarba. Komolyabb terepezésre természetesen nem alkalmas, de érezhetően többet elbír, mint egy átlagautóé.

ZÁRSZÓ HELYETT

A Suzuki Ignis tulajdonképpen öt személy (és nem túl sok poggyász) fürge és takarékos szállítására kitalált kis telekjáró. Ez utóbbi tulajdonsága különösen vonzó lehet, hiszen viszonylag kevés pénzből sikerült kihozni. A legalacsonyabb, GC komfortfokozatú típus esetében például 349 000 koronából. Vas Gyula

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?