Škoda Superb 1.9 TDI Classic: Alapluxus

„Nagyot alkotott a Škoda, méghozzá szó szerint. A Superb még a felső középkategóriából is kilóg, elvégre hosszabb, mint a BMW 5, tengelytávja pedig nagyobb, mint a Nissan Maximáé, a Peugeot 607-esé vagy az Opel Omegáé. Az autó külseje és belseje egyaránt tekintélyt parancsoló, helykínálata pedig szinte egyedülálló.

„Octaviás” arc, csak minden nagyobb és impozánsabb rajtaA szerző felvételei „Nagyot alkotott a Škoda, méghozzá szó szerint. A Superb még a felső középkategóriából is kilóg, elvégre hosszabb, mint a BMW 5, tengelytávja pedig nagyobb, mint a Nissan Maximáé, a Peugeot 607-esé vagy az Opel Omegáé. Az autó külseje és belseje egyaránt tekintélyt parancsoló, helykínálata pedig szinte egyedülálló. Most már csak azon töprenghetünk, kivel akar konkurálni? Az E szegmensben ugyanis az Audi A6 a Superb egyetlen igazi riválisa; a harc tehát családon belül folyik...” Eddig a magyarországi autós szaksajtóból kölcsönvett idézet, amelynek csak egyetlen pontjával nem lehet igazán egyetérteni. A cseh nagylimuzin ugyanis nemcsak az A6 számára jelent veszélyes konkurenciát, hanem – legalábbis bizonyos piacokon – minden kategóriatársának. A már felsoroltakon kívül tehát a Citroen C5-ösnek, a Renault Vel Satisnak, a Saab 9-5-ösnek, az Alfa 166-osnak, a Toyota Camrynak, a Volvo V70/S80-asnak, a Chrysler Sebringnek, a Mercedes E osztálynak, a Jaguar S-Type-nak, a Lexus GS-nek. Bármennyire hihetetlen, de ilyen társaságban forog ma a tegnap még fapados Favoritokat, Feliciákat gyártó Škoda... Jómagam is illő tisztelettel vettem kézbe a „boleslaviak” legattraktívabb termékét, és egy hét után, a kulcsokat leadva csak ennyit tudtam mondani: ez AUTÓ volt, barátaim!

ALAKTAN

Gyenge pont. Bántóan csikorgó, nyers mondat a fentiek után, de igaz. A konzervativizmusnak ugyanis van egy határa, amelyet túllépve már jellegtelenségbe megy át. Esetünkben ráadásul permanens összetéveszthetőséggel kombinálva (Octavia). Azt persze senki nem állítja, hopgy a Superb csúnya autó; egyszerűen csak arról van szó, hogy impozáns méretei ellenére túlságosan is beleszürkül a felsorolt kategóriatársak által reprezentált mezőnybe. A hagyományos alakológiai elemzések helyett ezért most inkább próbáljuk meg összegezni, mi a különbség a Superb és az Octavia külalakja között. Tehát: 1. A két kocsi hossza közötti különbség néhány milliméter híján 30 cm, és ezt azért már illik észrevenni. 2. A Superb maszkjának kómkerete szélesebb, fényszórói sokkal nagyobbak, trapéz rajzolatuk markánsabb. 3. Oldalnézetből az ajtók krómszegélye mutatja már messziről, hogy a luxuslimuzinhoz van szerencsénk. 4. Ha a hátsó lámpatestek magasabbak, karcsúbbak, és darabonként nem kettő, hanem négy fehér csíkkal vannak tagolva, akkor nem Octavia, hanem Superb gurul előttünk.

SZERELTSÉG, TÉRKĺNÁLAT

Ehhez csakugyan nem kell kommentár… A Superb komfortfokozatai szintén a Škodánál néhány éve rendszeresített Classic, Comfort és Elegance nevet viselik, tesztkocsinké a legalacsonyabb Classic volt. Ez az alapfok azonban sok mindent kínál; esetünkben például ABS+EDS rendszerű fékeket (1,9-es turbódízel motornál ASR kipörgésgátlóval kiegészítve), két-két front- és oldallégzsákot, állítható magasságú volánt és vezetőülést, kézi vezérlésű légkondit (amely a kesztyűtartót és az elülső középső könyöktámaszban kialakított bokszot is hűti), két praktikus fogast a csomagtartóban, távirányítású központi zárat és nyolchangszórós rádió-előszerelést. A feláras kellékek közül MAXI DOT fedélzeti számítógép (7800), sebességtartó automatika (16 300) és CD-lejátszóval kombinált SYMPHONY gyári rádió (15 700) tette élvezetesebbé a tesztelést. A képeken látható könnyűfém keréktárcsák szintén az opciós listáról valók, ahol 30 ezer koronába kerülnek. Az esernyőtartó boksz és hátsó sízsák is csak Comfort fokozattól alaptartozék.

A málhatartó űrtartalma ugyan nem éri el a fél köbmétert, az utasteret viszont egy kisebb sportcsarnok dimenziói jellemzik. Főleg a hátul ülők élettere egyenesen elképesztő (lásd a felvételt), a Superb ebből a szempontból tényleg kategóriacsúcsokat döntöget. Bárhol ülünk azonban, érezzük, hogy NAGYKOCSIBAN vagyunk: minden távolabb van, egyszerűen kitágult körülöttünk a tér.

MOTOR, MENETTULAJDONSÁGOK

Opciós rádió, alapáron járó kézi klímaberendezés A legszerényebb alapszereltséget is három erőforrással lehet kombinálni, mi ezek közül az 1,9-es, 130 „lovas” turbódízelt kaptuk. Soha roszszabb motor ne legyen alattunk! Az aggregát a számok tükrében is jó, de ezek messze nem érzékeltetik a vezetés élményét. A forgatónyomaték a variabilis lapátszögű töltőturbinának (is) köszönhetően végig egyenletesen növekszik és jóval a kétezres fordulatszám alatt tetőzik. Ezért sokszor még intenzívebb gyorsításkor sem szükséges visszaváltanunk, és egyáltalán: nem kell gyakran kapkodnunk a váltókarhoz. Az alacsony fordulatszámú üzemmód további előnye, hogy a motort még jóval százas tempó felett is alig hallani. Ami pedig mindezektől függetlenül külön kis szenzáció, az a fogyasztás. Tessék csak megnézni a táblázatot; a gyártó nem hazudik, nagyságrendileg nekünk is ennyi jött ki.

A futóművet hátul messze túlnövő luxuslimuzinok talán egyedüli neuralgikus pontja az „előzésre” hajlamos farrész. Ez a jelenség azonban itt tényleg csak szélsőségesebb esetekben léphet fel, és akkor is besegít a korszerű, forgókaros hátsó futómű, illetve a már említett elektronikus menetstabilizáló rendszerek egész sora.

ZÁRSZÓ

A Škoda Superb ma vitathatatlanul a legolcsóbb luxusautó a hazai piacon, kedvező ára azonban távolról sem holmi kétes minőségből ered. Százharminc „lovas” TDI-változata ráadásul alig húszezer koronával drágább, mint a vele szinte azonos teljesítménymutatókat felvonultató 1.8T verzió. Átlagfogyasztásukban viszont több mint két és fél liter a differencia. Plusz a benzin és a gázolaj ára közötti különbség...

Vas Gyula

NÉVJEGYKÁRTYA

Modell: Škoda Superb 1.9 TDI Classic

Karosszéria: négyajtós

Motor: négyhengeres, szivattyú–fúvóka rendszerű,

közvetlen befecskendezéses turbódízel

Hengerűrtartalom: 1896 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 96 kW (130 LE)/4000 ford./perc

Legnagyobb forgatónyomaték: 285 Nm/1750 ford./perc

Sebességváltó: ötfokozatú kézi

Legnagyobb sebesség: 205 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 10,4 s

Önsúly: 1465 kg

Méretek (H/Sz/M): 4803x1765x1469 mm

A csomagtér űrtartalma: 462 l

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 7,7/4,6/5,7 l/100 km

Ár: 904 900 korona

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?