A hazai piacon mindig fokozott várakozás előzi meg egy új Škoda érkezését. Ez két oknál fogva is érthető: egyrészt a márka nemrég még hazai volt, másrészt máig a legolcsóbbak és a legjobb hátországgal rendelkezők közé tartozik Szlovákiában. Pontosan ezért vártuk megkülönböztetett érdeklődéssel az új Octaviát is.
Škoda Octavia 1.6 FSI Elegance: Világszínvonal!
Külalak, besorolás
A formák tehát nem sokat változtak, ám ezek a látszólagos apróságok érezhetően elegánsabbá, ízlésesebbé, stílusosabbá tették az autót. Elöl ilyenek a hosszan kifutó, agresszíven sarkított fényszórók, a hangsúlyozottabban trapéz alakú hűtőrács, benne a Roomster tanulmánymodelltől kölcsönvett emblémával, hátul pedig az átszabott lámpatestek és a csomagtartófedél lágyabb ívű pereme. Mindegyikük kitűnő példája annak, hogyan lehet extravagáns megoldások nélkül, csupán diszkrét beavatkozásokkal javítani egy autó fazonján, bár mondjuk ki őszintén, a régi Octaviáén ilyenekkel sem volt nehéz. Az új modell könnyebb azonosítását segítheti még, hogy több mint 6 centiméterrel hosszabb az elődnél, így impozánsabb benyomást kelt. Ez a méretnövekedés végre a hovatartozást is egyértelművé tette: a cseh limuzin második nemzedéke immár mindenféle megkérdőjelezés nélkül középkategóriás autó, tehát a VW Passat, az Opel Vectra, a Peugeot 407, a Nissan Primera vagy a Honda Accord közvetlen konkurense. Hogy azoknál jóval olcsóbb, az úgymond a vásárló privát szerencséje.
Komfort, szereltség, térkínálat
Az új modell szereltség szempontjából is lényeges előrelépést jelentett, hiszen már Classic alapfokon is tartalmazza az oldallégzsákokat, az ABS-t és a kipörgésgátlót. A két fokkal magasabb Elegance többlete ehhez képest – csak a hasznosabb és értékesebb dolgokat említve – a hűthető boksszal kiegészített kétzónás automata klímaberendezés, a tempomat, a ködfényszórók, valamint a 15 hüvelykes könnyűfém keréktárcsák. Rádió itt is csak felárért rendelhető, 13 900–25 600 koronás áron, az előszerelés viszont 8 hangszórót tartalmaz.
A nagyobb hosszméret és tengelytáv kiküszöbölte a korábbi modell egyik fogyatékosságát, nevezetesen a szűkös hátsó életteret. Ezzel, mint képünkön is látható, most már valóban nincs gond, s ha 190 centinél alacsonyabbak vagyunk, a fejünk fölött kis hasonló a helyzet. Az itt ülők, ha csak ketten vannak, széles könyöktámlát is lehajthatnak maguk közé, amely egyben a csomagtérbe is átjárót nyit. Erre az alagútra egyébként alighanem tényleg csak síkiránduláskor lesz szükség, mert az óriási poggyásztartóban szinte minden más gond nélkül elfér. Belül sem gond a pakolás: az apróbb holmikat a megszokottakon kívül néhány további ötletes rakodózug várja, beleértve a szemüvegtartót és az anyósülés alatti fiókot is.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
„Fuel Stratified Injection”, vagyis réteges közvetlen befecskendezés Ma már számos márka kínálatában szerepel közvetlen befecskendezéses benzinmotor, de a Škoda – természetesen a VW konszernnek köszönhetően – még mindig a technológia egyik korai felhasználójának nevezhető. E motorok abban különböznek az úgynevezett MPI rendszerűektől, hogy a fúvókák itt nem az egyes hengerek szívócsöveibe, hanem – több fázisban – közvetlenül a hengerekbe spriccelik az üzemanyagot. Az egyenletesebb eloszlású keveréknek köszönhetően jobb hatásfokú az égés, amiből egyenesen következik a nagyobb teljesítmény, a kisebb fogyasztás és a tisztább üzemmód. Az 1,6 FSI például 14 lóerővel többet teljesít, ugyanakkor átlagosan fél literrel kevesebbet fogyaszt ugyanebben az autóban, mint a hagyományos 1,6-os benzinmotor. Dinamikai mutatói is sokkal jobbak: végsebesség +8 km/óra, „százas sprint” -1,1 másodperc. Egyedüli hátránya, hogy konstrukciójából eredően hangosabb, mint az MPI, de ez inkább csak az alapjáratra érvényes. A váltókar sportosan rövid, a kapcsolás abszolút egyértelmű, a fokozatok méretezése is optimális. Az első kilométerek megtétele után meglepődve tapasztaljuk, hogy a négyezres fordulatszámon csúcsjelzett nyomaték tekintélyes hányada már jóval alacsonyabb tartományokban is a rendelkezésünkre áll, az autó tehát komfortosan vezethető. A viszonylag nagy hátsó túlnyúlás esetén gyakori sodródási hajlamot is sikerült minimalizálniuk a tervezőknek, de ha valamit mégis elmérünk, az érzékeny kormányművel könnyen korrigálhatunk.
Zárszó helyett
Az új Octavia immár valóban teljes értékű családi autó, amelyet akkor sem kell lecserélnünk, ha gyermekeink elérték a 14-15 éves kort. Óriási előnye maradt kedvező ára, amely a középkategóriások mezőnyében már messziről vonzza a szemet. Az ismertetett csúcsszereltségben és korszerű, takarékos benzinmotorral pedig minden túlzás nélkül a jelenlegi világszínvonalat képviseli. Gondoltunk ilyesmire úgy tíz-tizenkét évvel ezelőtt…? Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1598 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 85 kW (115 LE)/6000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 155 Nm/4000min-1
Sebességváltó: ötfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 198 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 11,2 s
Menetkész tömeg: 1280 kg
Méretek (h/sz/m): 4572x1769x1462 mm
A csomagtér űrtartalma: 560–1350 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 8,7/5,4/6,6 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 55 l
Ár: 709 990 korona
Az alapmodell ára: 499 990 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.