Már jó néhány éve – a Bolero és a Salsa tanulmánymodellek bemutatásakor – sejteni lehetett, hogy a SEAT formatervezői nagy dobásra készülnek. Rövidesen kiderült, hogy mire: megjelent a piacokon az új Ibiza, amely a spanyol márka eddigi vitathatatlanul legszebb szériaterméke.
SEAT Ibiza Signo: Mediterrán szépség
A legújabb Ibiza túlzás nélkül esztétikai kategória, legalábbis a műszaki szépséget kedvelők számára. Nem csoda: a valaha készült talán legszebb tanulmánymodellből, a Salsából építkezik. A sárhányó és a motorháztető itt is szinte ugyanolyan ívben öleli körül a reflektorokat, a három részre tagolt hűtőrácsot és az impozáns mérető márkaemblémát. Hátul a keskeny lámpacsoport tűnik először a szemünkbe, az átlátszó bura alatt effektíven mutató, kör alakú lámpatestekkel. Aki a késpengére emlékeztető forma alapján az Alfa Romeóra asszociál, nem téved: a kocsi formatervezője a Milánóból átigazolt Walter de Silva. Az összképet hatásosan egészíti ki a szépen ívelt tetőszpoiler, amely valamennyi modellnél szériatartozék.
A Signo névvel fémjelzett biztonsági és komfortskála tulajdonképpen alig marad el valamiben a csúcsot jelentő Sport mögött. Értékesebb elemei (a Stella alapfokhoz viszonyított többletet „+”-szal jelölve): szervokormány, két frontlégzsák, állítható magasságú elülső ülések, két síkban állítható kormányoszlop, színrefújt lökhárítók, színezett ablaküvegek, osztott hátsó ülések, négyhang-szórós rádió-előszerelés, távirányítású központi zár (+), elektromosan állítható és fűthető külső visszapillantó tükrök (+), elektromos elülső ablakemelők (+), fiókok az elülső ülések alatt (+), fedélzeti számítógép (+), elülső ködlámpák (+). A két hátsó ajtót – elektromos ablakemelőkkel együtt – 19 700 korona felárért számlázzák. Az ülések viszonylagos keménysége elöl kellemes, hátul kissé zavaró, főleg hogy itt a támlák is kissé meredekebbek a szokásosnál. Viszont ennek (is) köszönhető, hogy 17 literrel nagyobb lett a csomagtér; jelenleg 267 literes, a kétszemélyes maximum pedig 960 liter. Az utastérben is van hová pakolnunk, elsősorban a már említett két fióknak köszönhetően. Mint a képen is látható, a kettős színkombinációjú műszerfal ízléses és esztétikus látvány, azt viszont nem látni, hogy kicsit sok rajta a kopogós műanyag.
A tesztkocsi erőforrása 1,4-es, 16 szelepes, 74 kW (100 LE) teljesítményű benzinmotor volt. Hogy erejét érezzük, jócskán meg kell pörgetnünk: forgatónyomatékának 126 Nm-es csúcsértékét ugyanis csak percenként 4400-as fordulatszámon éri el. Ebben a tartományban mozogva azonban 11,2 másodperc alatt gyorsulunk fel álló helyzetből 100 kilométeres óránkénti sebességre, ami – a 191 km/órás végsebességhez hasonlóan – kitűnő értéknek számít. Attól sem kell tartanunk, hogy a benzinkútnál drágán megfizetjük ezt a kissé ránk erőszakolt vezetési stílust: az erős motor ugyanis városban átlagosan 9,4, országúton 5,5, vegyes forgalomban pedig 6,9 literrel beéri 100 kilométerenként. Ami pedig a menettulajdonságokat illeti, az avatottabbak számára talán annyi is elég, hogy az új Ibiza a VW konszern híresen jó A0-ás padlólemezére épült. Ez – a maximalizált tengelytávval kombinálva – minden helyzetben precíz úttartást és kiemelkedően jó kanyarstabilitást eredményez. Summa summarum: semmi túlzás nincs abban, hogy a Signo komfortfokozatban 428 300 koronánál induló 1,4-es, „százlovas” SEAT Ibiza nemcsak szép, hanem tényleg jó autó is... (V. Gy.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.