A Mégane drámai külső megújulása után mindenki kíváncsian várta, milyen lesz a famíliához tartozó egyterű új változata? Nos, a Scénic nem okozott ekkora traumát, bár elődjével mindenesetre össze sem lehet hasonlítani. És távolról sem csak a külalak okán.
Renault Scénic 1.5 dCi Confort Dynamique: Családtag
Külalak, besorolás
Bár a második generációs Scénic csak nyomokban vette át az új Mégane provokatív formáit, ez is bőven elég volt ahhoz, hogy meszsze kiemelkedjen az alsó középkategóriás egyterűek uniformizált mezőnyéből. A családegyesítő maszkot gyönyörűen metszett fényszórók fogják közre, az oldalnézetet az emelkedő övvonal/ ereszkedő tetőív kombinációja teszi izgalmassá, kiegészítve a negatív dőlésű hátsó karosszériaoszloppal. Hátul pedig, bár csak jelzésértékűen, de ott van az a bizonyos kidudorodó farrész – utalásként arra, hogy mégiscsak az új Mégane-család egyik képviselőjével van dolgunk… Az összképet 16 hüvelykes Nervastella alufelnik és az autót elöl-hátul mintegy bekeretező szürke műanyag lökhárítók teszik teljessé, amelyek jól álcázzák a kisebb sérüléseket. Ami pedig a konkurenciát illeti, csak néhány név a jól ismert listáról: Citroe#n Xsara Picasso, Opel Zafira, Nissan Almera Tino, Toyota Corolla Verso.
Komfort, szereltség, térkínálat
A három címszó közül kettőben (komfort, térkínálat) már az első Scénic kategóriabajnok volt, és utódja is az maradt. Akad ugyan alsó középkategóriás minivan, amelynek nagyobb a csomagtartója, de olyan nem, amelynek utasterében ennyi ötletes és terjedelmes rakodózug lenne a legváratlanabb helyeken. Vegyük csak sorra: négy ajtórekesz, az öt közül négy ülés alatt fiók – elöl nem is akármekkorák! –, a padlóban elöl és hátul is két-két fedett üreg, amelyek bármelyikében elfér mondjuk a vöröskeresztes ládikó, egy kisebb vészjelző háromszög és a tartalékégő-készlet… Az elülső ülések közötti csukható szekrénybe gond nélkül berámolhatjuk például a teljes videó- és fotófelszerelésünket, s ez a szekrény hátul is jókora bokszban végződik. És akkor még nem is szóltunk a három önálló hátsó fotelről, amelyek külön-külön előre-hátra tologathatók, és szükség esetén néhány egyszerű kézmozdulattal pillanatok alatt kiemelhetők. Ez igen, ez családi autó a javából! Szereltségét is kissé igazságtalanul hagytuk az utolsó helyre, hiszen – legalábbis biztonsági szinten – a köztudottan magas színvonalú Renault-standardot képviseli (ABS, EBV, 6 légzsák, szenzoros fényszórók és ablaktörlők, automata kézifék.) Említést érdemel még a digitális műszerfal, a Lagunához hasonló „kártyakulcs”, a gombnyomásra induló motor, a fedélzeti számítógép és a kormányoszlopról távvezérelhető rádió. Klímaberendezés csak a legmagasabb Luxe komfortfokozaton jár.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Eredeti kialakítású műszerfal, magasra telepített sebességváltó kar A „középső dízel” alatt az 1.5 dCi 100 lóerős változata értendő, amely közepes dinamikával mozgatja a nagyméretű, magas építésű, nem is túl könnyű járművet. Ez persze egy családi autónál messzemenően elég, és bőséges kárpótlást nyújt érte az imponálóan alacsony fogyasztás. A kézi váltó ötfokozatú, de határesetnek tekinthető: érzésünk szerint egy hatost is elbírna, s így autópályán még néhány deciliterrel alacsonyabb lehetne a fogyasztás. A rugózás eszményi kompromisszum: amilyen tempóban ezzel autóval még ildomos berohanni egy kanyarba, annál sem a bólogatás, sem a sodródás veszélye nem fenyeget. Külön kiemelendő, hogy a kis olajmotor igen csendes: nagyobb sebességnél is inkább a szélzajt halljuk, mint a jellegzetes dízelmorgást.
Zárszó helyett
A Renault Scénic második kiadásban is rendkívül praktikus autó, de hozzá kell tenni, hogy teljes térkínálatát egy négy-öttagú család jobbára csak a nyári szabadság alkalmával tudja igazán kihasználni. Egy vállalkozó viszont egész évben, főleg ha rendszeresen szállít sok és sokféle holmit, köztük differenciáltan elhelyezendő apróságokat is. A középső dízelmotor kiváló alternatíva, főleg hogy a kocsi ebben a szereltségben 68 000 koronával olcsóbb a 120 lóerős 1,9-esnél. Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1461 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 73 kW (100 LE)/4000 min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 200 Nm/1900 min-1
Sebességváltó: ötfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 172 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 13,7 s
Menetkész tömeg: 1340 kg
Méretek (h/sz/m): 4259x1810x1620 mm
A csomagtér űrtartalma: 430/480–1840 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 6,3/4,5/5,1 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 60 l
Ár: 811 900 korona
A tesztelt kocsi ára: 885 500 korona
Az alapmodell ára: 624 900 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.