Renault Mégane Sedan 2.0 16V Privile`ge Luxe

A második generációs Renault Mégane két hullámban érkezett: a három- és ötajtós változatot néhány hónap múlva követte a négyajtós szedán, a kombi (Grandtour), a kupé-kabriolet és a Scénic. Az ötajtós modellt még az „évautóvá” történt megválasztás előtt tesztelhettük (AUTÓ-MOTOR, 2002. december 5.), legutóbb pedig a legerősebb és legjobban felszerelt szedán volt soron.

Külalak, besorolás

Nyúlánk, mégis robusztus limuzin áll előttünk, amelyet bárki könnyen középkategóriásként könyvelhetne el. Erről persze szó sincs: a Mégane Sedan a C-szegmensbe, tehát az alsó középkategóriába tartozik, s ilyen minőségében a négyajtós Nissan Almera, Honda Civic, Mazda3, Ford Focus, Opel Astra, illetve a Volkswagen Bora közvetlen konkurense. Az impozáns orr-rész, hatalmas fényszóróival szintén felsőbb méretosztályba kacsint, a gyönyörűen megrajzolt hátsó lámpatestek sem vesznének el egyetlen középkategóriáson sem. Jól mutatnak a 16 hüvelykes könnyűfém keréktárcsákra húzott 205/55-ös gumiabroncsok is, ám ezek már a kétliteres motor és a csúcsszereltség velejárói.

Komfort, szereltség, érkínálat

Az új Mégane négy szereltségi szintje (Authentique, Expression, Dynamique, Privile`ge), három kiegészítő fokozattal (Pack, Confort, Luxe) kombinálható, így a Privile`ge Luxe értelemszerűen az abszolút csúcsot jelenti. Tételesen és kivonatosan: vészrásegítővel kiegészített ABS-t, pánikfékezéskor automatikusan kigyulladó vészvillogókat, hat légzsákot, sötétedéskor automatikusan kigyulladó fényszórókat, elülső ködllámpákat, elektromos ablak- és tükörmozgatókat, klímaberendezést, sebességtartó automatikát, fedélzeti számítógépet, esőszenzort, reflektormosókat, automatikusan elsötétülő belső visszapillantó tükröt. A hagyományos kulcsot a Lagunáéhoz hasonló kártya helyettesíti; ha a zsebünkben van, elég megfognunk a kilincset, és az ajtók automatikusan kinyílnak. Beülve nagyon szép, ízig-vérig modern és választékos ízléssel berendezett enteriőr fogad: a műszerfal és az ülések kiváló minőségű anyagból készültek, a kettős színkombinációjú elülső panel rendkívül áttekinthető, a klímaberendezés kezelése egyenesen szórakoztató, a feláras, CD-táras távirányítós rádióé (20 100 korona) szintén, a kézifék karját pedig mintha egy repülőgépből szerelték volna át. A kisebb rakodóhelyeket szinte összeszámolni sem tudjuk: az elülső ajtókban például a hagyományos rekeszeken kívül további csukható bokszokat találunk, a középső könyöktámlákban szintén, sőt még a kalaptartó lapjába is jutott belőlük. Ez a nagyvonalúság jellemzi a fő csomagteret is, hiszen űrtartalma több mint fél köbméter. Az utasok életterére sem lehet panasz: hogy a 6 centiméterrel megnövelt tengelytáv mit hozott a hátul ülők számára, azt jól illusztrálja a megfelelő kép.

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

Nincs szükség semmiféle kompromisszumra Bedugjuk a kártyát, megnyomjuk a START gombot, és a kétliteres motor enyhe rándulással életre kel. Már az első néhány kilométer után igazat adunk a konstruktőröknek, hogy hatfokozatú kézi váltóval párosították: nagy nyomatéka egyenletes tempóban haladva bőven elbírja a „hosszú” hatost. Igaz, kissé kényelmetlen, hogy egy-egy szorosabb előzésnél minimum két fokozattal kell viszszakapcsolnunk, viszont az ilyen helyzetek némi előrelátással kivédhetők. Ekkor pedig folyamatos, tempós, esetenként kimondottan sportos autózás lesz az osztályrészünk, amelynek minőségéről a kocsi dinamikai mutatói alapján is képet lehet alkotni. Ami pedig a menettulajdonságokat illeti, nagyjából ugyanazt engedhetjük meg magunknak, mint a három- vagy az ötajtós változattal: a nagyobb hátsó túlnyúlást tökéletesen ellensúlyozza a megnövelt tengelytáv.

Zárszó helyett

A négyajtós Renault Mégane alapkivitelben „csak” egy attraktív, biztonságos és tágas alsó középkategóriás szedán. Tesztelt változatában mindehhez hozzájön még az erős motor és az egzotikumba hajló szereltség, amit természetesen meg is kell fizetnünk. Esetünkben 755 900 koronával az alapmodell 524 900 koronás árával szemben, de tesztkocsink ára az opciós kellékekkel együtt elérte a 816 400 koronát.

Hengerűrtartalom: 1998 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 99 kW (136 LE)/5500 min-1

Legnagyobb forgatónyomaték: 191 Nm/3750 min-1

Sebességváltó: hatfokozatú kézi

Legnagyobb sebesség: 202 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 9,4 s

Menetkész tömeg: 1275 kg

Méretek (h/sz/m): 4498x1777x1460 mm

A csomagtér űrtartalma: 520 l

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 10,9/6,4/8,0 l/100 km

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 60 l

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?