Renault Laguna 2.0T Dynamique

Ha új, legyen új – mondták a franciák, és kisebb ámulatba ejtették a világot a második generációs Lagunával.

A valószínűtlenül széles fényszórók mögött 17 hüvelykes alufelnik ékesítik a kocsitA szerző felvételeiHa új, legyen új – mondták a franciák, és kisebb ámulatba ejtették a világot a második generációs Lagunával. A futurisztikus külső láttán először még a sokat megélt autóítészek is csak pislogtak, de nyomban utána elkönyvelhették, hogy ez a kocsiszekrény az autótörténelem során először kapott ötcsillagos minősítést az Euro NCAP által végzett szigorú törésteszten. Mellékletünkben 2 évvel ezelőtt közöltük a kocsi első tesztjét, most – ugyancsak ötajtós karosszériával kombinálva – egy különleges motorváltozatot ismerhettünk meg. De menjünk szép sorjában.

SPORTOSRA HANGOLVA

Valószínűtlenül széles fényszórók, szürke „műanyagbetétes” elülső maszk, dinamikus oldalnézet, párját ritkítóan impozáns farrész – címszavakban ezek az új Laguna ötajtós változatának stiláris jellemzői. Dynamique komfortfokozatú tesztkocsinknál ezt hatásosan egészítették ki a 17 hüvelykes könnyűfém keréktárcsák, valamint az elegáns hátsó légterelő. Belül ugyanilyen környezet fogad: a volán háromküllős, a bőr és textil kombinációjával kárpitozott ülések elöl kifejezetten sportosak (lásd az ábrát), hátul viszont a kényelem volt az elsődleges szempont. Főleg két személy esetében, akik közel 30 cm széles kartámlát is lehajthatnak maguk közé.

SZERELTSÉG, TÉRKĺNÁLAT

A Laguna komfortfokozatai közül a Dynamique mennyiségileg a középső, minőségileg pedig a sportos. Itt válik alapszereltséggé a komplett elektronikus menetstabilizáló program (ESP+ASR+CSV) és a guminyomás-ellenőrző automatika (SSPP), a más fokozatban is fellelhető kellékek közül pedig az ABS, a 6 légzsák, a villogókat is működésbe hozó vészfékrásegítő, az elülső ködlámpák, a fedélzeti számítógép, a távirányítású központi zár, az állítható magasságú volán és vezetőülés, a volán alól távirányítható (esetünkben CD-lejátszós) rádiókészülék és a klímaberendezés érdemel említést. Utóbbi a tesztkocsiban 26 800 korona ártöbbletet képviselő kétzónás automata volt. A középkategóriás Renault, mint már általánosan ismert, kártyával és nyomógombbal indul; ugyanennek a gombnak a másodszori megnyomása állítja le a motort. A rádiót praktikus fedőlemez takarja, így könnyen elrejthető a „műgyűjtők” szeme elől. A 4580 mm hosszú karosszéria utasok és csomagok számára egyaránt tágas, a fő poggyásztér űrtartalma 460 liter. Ajtórekeszből négy van, térképzsebből kettő, a középső könyöktámlák elöl és hátul is további holmikat képesek befogadni. Az ablakok sötétítőfüggönyei is jól jöttek a májusi kánikulában, bár ezek csak az eggyel magasabb Privil`ege komfortfokozattól számítanak standard kelléknek.

MOTOR, ERŐÁTVITEL, MENETTELJESĺTMÉNYEK

A turbófeltöltő nem látszik, de érezhető A bevezetőben már tettünk egy sejtelmes célzást a tesztautó erőforrására, amely valóban csemegeszámba megy mindenkinek, aki szereti a gyors, temperamentumos kocsikat. A turbófeltöltővel megizmosított kétliteres, négyhengeres benzinmotor ugyanis 120 kW (165 LE) csúcsteljesítményt nyújt, forgatónyomatékának 270 Nm-es maximumát pedig már percenként 3250-es fordulatszámon hozza. Abszolút helyénvaló tehát a hatfokozatú kézi váltó alkalmazása, amely egyébként csak a két erősebb dízelmotoros változathoz jár. A kocsi vezetése ezzel a hajtáskombinációval kimondottan élvezetes. Tény, hogy a váltóval kissé több dolgunk akad, viszont: harmadik és negyedik fokozatban rakétaszerű sprintekkel kombinált nyaktörő előzéseket produkálhatunk, „ötösben” még mindig jól érezhetően gyorsíthatunk, a végfokozatban pedig – elsősorban autópályán – nagy átlagsebesség mellett is takarékon járathatjuk a motort. Mindez a számok tükrében a következőképpen fest: gyorsulás álló helyzetből 100 kilométeres óránkénti sebességre 8,5 másodperc alatt, legnagyobb sebesség 218 km/óra, átlagfogyasztás országúton 6,4, városban 11,4, vegyes forgalomban pedig 8,2 liter 100 kilométerenként. Ne felejtsük: 120 kilowattos motorról van szó! Ennél még az a 9,7-es átlagérték is kifejezetten jónak számít, amit a teszt során mi produkáltunk. Talán mondanunk sem kell, hogy nem egy hét „ökoralit” követően. A kétliteres Laguna Turbo menettulajdonságait szintén kiemelkedően jónak találtuk; itt a korszerű futóműveken kívül a 205 milliméteres profilszélességű gumiabroncsok is megtették a magukét.

ZÁRSZÓ HELYETT

A Renault Laguna 2.0T érdekes és vonzó alternatívát jelenthet azok számára, akik egy nagykapacitású, kifejezetten családi autótól – elfogadható fogyasztás mellett – némi sportos tulajdonságokat is elvárnának. A 220-at megközelítő végsebesség és a 9 másodperc alatti százas sprint már bőven teljesítheti az ilyen elvárásokat, az átlagfogyasztásról nagyjából ugyanez mondható el. Kerül pedig mindez 959 900 koronába, de aki a komfort terén hajlandó bizonyos engedményekre, Authentique alapszereltségben 879 900, Expression fokozatban pedig 919 900 koronáért is hazaviheti a 165 lóerős Lagunát. Vas Gyula

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?