Nissan Primera 2.0 versus 2.2 DDTi

A különböző autófórumok túlnyomó többsége még ma is szuperlativuszokban beszél a 2001 őszén bemutatott új Nissan Primeráról, és ha a kritikátlan lelkendezőket leszámítjuk, a dicséretek vitathatatlanul jogosak.

Itt még minden egyforma, pontosabban egyformán agresszív A különböző autófórumok túlnyomó többsége még ma is szuperlativuszokban beszél a 2001 őszén bemutatott új Nissan Primeráról, és ha a kritikátlan lelkendezőket leszámítjuk, a dicséretek vitathatatlanul jogosak. A legtöbb elismerést a kocsi külalakja kapta, amely még az újabb évjáratú konkurensekénél (Mazda6, Opel Vectra) is forradalmibb, újszerűbb. Ugyanez mondható el az autó műszerfaláról, amely akár egy kisebb nukleáris erőmű vezérlőpultja is lehetne. A tolatókamera pedig már csak a hab azon a bizonyos tortán. A csodaszép autóval a legkevésbé attraktív külsejű kombi változatban ismerkedtünk meg először (AUTÓ-MOTOR, 2002/7. szám), az év utolsó heteiben pedig a négy- illetve ötajtós változatot kaptuk meg a márka hazai importőrétől. A gyors egymásutánban abszolvált két teszt kiváló lehetőséget nyújtott egyfajta összehasonlításra, mi több, a „benzin kontra dízel” sokszor firtatott dilemmájának elemzésére is.

ALAKTAN

Ha nincs ablaktörlő akkor szedán, Nehéz lenne megmondani, hogy a „delfines” tévéreklám kitalálóit a négy- vagy az ötajtós modell ihlette-e meg. Mindkettőre tökéletesen ráillik, ami nem csoda: autóítész legyen a talpán, aki első rápillantásra csalhatatlanul meg tudja állapítani, hogy szedán, avagy hatchback áll-é előtte. Elöl – egészen a középső karosszériaoszlopokig – később is teljesen reménytelen mindennemű differenciálási kísérlet, így emberünk csak a mustra legvégén jut el az eltérő ívekben hátrafutó tetőig vagy a különböző formájú hátsó lámpatestekig. Ha egyáltalán eljut idáig, és nem mondja már jóval előbb, hogy ott egyen meg a fene minden okoskodást meg analizálgatást, mindkét autó úgy szép, ahogy van. Alighanem ekkor lenne igaza...

KOMFORT, SZERELTSÉG, TÉRKĺNÁLAT

… ha hegyesebbek a hátsó lámpatestek, akkor hatchbackA szerző felvételeiMindkét kocsi Visia szereltségű volt, az alábbi értékesebb tartozékokkal: erőelosztóval, asszisztenssel és blokkolásgátlóval kiegészített fékrendszer, hat légzsák, távirányítású központi zár, gyári riasztóberendezés, fedélzeti számítógép, automata klímaberendezés, elülső ködlámpák, négy elektromos ablakemelő, elektromosan állítható és fűthető külső visszapillantó tükrök, állítható magasságú, deréktámasszal ellátott elülső ülések, hathangszórós, CD-lejátszós gyári autórádió, xenonégős, automatikus szintszabályozású fényszórók, elektronikus menetstabilizátor (csak kétliteres benzinmotorral kombinálva), fűthető elülső ülések, reflektormosók, esőszenzor, illetve a már említett tolatókamera. A hajmeresztően avantgárd műszerfal is azonos volt mindkét modellnél, és másodszorra már elég jól eligazodtunk rajta. Minden korszerűsége ellenére a legtöbb funkció minimum két gombnyomással hívható csak le rajta, amit meg lehet ugyan szokni, de ettől a vezetés nem válik biztonságosabbá. Elöl és hátul egyformán kényelmes az utazás, de csomagtér dolgában a hatchback egy kisebb utazótáskányival jobban áll (15 dm3). Az egyben felnyíló hátsó fal ráadásul itt a pakolást is nagyban megkönnyíti.

MOTOR, MENETTULAJDONSÁGOK

Az ötajtós változat erőforrása négyhengeres, kétliteres, 16 szelepes benzinmotor volt, a négyajtósé 2,2 literes, közvetlen befecskendezéses, Common Rail rendszerű turbódízel. Teljesítménymutatóik a táblázatban olvashatók, és dinamikájukban az országúton sem tapasztaltunk nagy különbséget. Ehhez az is hozzájárult, hogy mindkét motor hatfokozatú kézi váltóban folytatódott, bár átté-teleik természetesen nem voltak azonosak. A benzinest törvényszerűen pörgetnünk kellett, ha érezni akartuk 140 lóerejét, a turbódízellel viszont olykor szinte alapfordulaton küzdöttük le a kisebb emelkedőket, és a váltókart is jóval kevesebbet koptattuk. A közös nyomócsöves öngyulladó-sok ráadásul csendesek is, ami a komfortos utazás egyik alapkövetelménye. Ami pedig a menettulajdonságokat illeti, az új Primera alváza motortól függetlenül a legkorszerűbbek közé tartozik a kategóriában. Az értőbbeknek: elöl-hátul Multi-link felfüggesztés keresztstabilizátorok-kal, a laikusoknak: a fizika törvényein belül minden szituációban hibátlan úttartás és garantált stabilitás.

EGY KIS KÖZGAZDASÁGTAN

A dízel- vagy benzinmotoros autó dilemmája már régóta nem lustaság/fürgeség kérdése, hanem közönséges gazdasági feladvány. Lássuk, milyen megoldást kínál ebben az esetben, tehát hogy az aktuális üzemanyagárak mellett mikorra térülne meg a Primera Visia 2.2 DDTi megvásárlására fordított többletköltség. A jobb közelítés kedvéért négyajtós karosszériával fogunk számolni, amely minden motorváltozatnál 20 ezer koronával olcsóbb, mint az ötajtós.

A kétliteres benzinmotorral felszerelt Primera Visia Sedan ára 873 000 korona, a turbódízel változaté 923 000 korona. A benzines kocsi átlagfogyasztása – lásd megint a táblázatot – 8,7 liter 100 kilométerenként, a dízelé 6,1 l/100 km. Tesztünk írásakor a 95-ös oktánszámú benzin literjét 29,60, a gázolajét 28,60 koronáért mérték. Innentől már egyszerű a matematika: benzinkocsinkkal, tisztán az üzemanyagot számolva 8,7x 29,60=257 korona 50 fillérbe kerül 100 kilométer megtétele, míg ez az összeg a turbódízel változat esetében 6,1x28,60=174,50 korona. A különbség tehát 83 korona a dízelmotoros verzió javára, amelyért viszont ugyanabban a szereltségben és karosszériával kerek 50 ezer koronával többet kell fizetni. Egy huszáros utolsó osztással-szorzással megtudjuk, hogy a DDTi ártöbblete (50 000:83) x100=60 240 kilométer megtétele után térül meg. Az utolsó ismeretlent – az évente átlagosan megtett kilométerek számát – már mindenkinek magának kell behelyettesítenie a képletbe. Aki például a polgári átlagot jelentő húszezret autózza, három év múlva már nyerésben van. Ha vállalkozóként ennél jóval többet, akár a lízing futamidejének első évében utolérheti magát.

ZÁRSZÓ

Az új Nissan Primera – négy- és ötajtós kivitelben egyaránt – ugyanúgy lehet vállalkozói imázsautó, mint nagycsaládok re-prezentatív szállítóeszköze. Egy ideig még holtbiztosan utá-nafordulnak az utcán, de ha már nem, akkor is kiválóan megépített, magas műszaki színvonalat képviselő középkategóriás személygépkocsi marad. A teljesség kedvéért tegyük hozzá, hogy 1,8 literes, 116 lóerős benzinmotorral is kapható a márkakereskedőknél. E modell induló ára 803 ezer korona; lehet tehát elölről kezdeni a számolgatást… Vas Gyula

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?