Mitsubishi Outlander 2.0 4WD Sport

Az egyharmadrészt DaimlerChrysler-tulajdonban lévő Mitsubishinél kb. másfél éve új stratégiát dolgoztak ki, amelynek keretében öt év alatt mintegy 12-14 vadonatúj modell lát majd napvilágot. Az offenzíva európai hulláma idén tavasszal, a genfi autószalonon bemutatott Outlanderrel vette kezdetét.

Már-már agresszív, de mindenképpen formabontó fazonAz egyharmadrészt DaimlerChrysler-tulajdonban lévő Mitsubishinél kb. másfél éve új stratégiát dolgoztak ki, amelynek keretében öt év alatt mintegy 12-14 vadonatúj modell lát majd napvilágot. Az offenzíva európai hulláma idén tavasszal, a genfi autószalonon bemutatott Outlanderrel vette kezdetét. A kocsi azóta a hazai márkakereskedőknél is megjelent, és a leggazdagabban felszerelt kivitelben kaptuk meg a szokásos tesztelésre.

KÜLALAK, BESOROLÁS,

A Mitsubishi Outlander az úgynevezett szabadidő-autók SUV megjelölésű kategóriájába tartozik. Ebben a rohamosan bővülő osztályban mára komoly rétegeződés alakult ki, hiszen a Renault Scénic RX4-től egészen az Audi Allroadig terjed a skála, sőt egyesek szemrebbenés nélkül a Porsche Cayenne-ig tolják ki a felső határt. A „három gyémánt” új modellje mindenképpen e lista felső régióiban követel magának helyet, a Volvo XC70/90-essel vagy a már említett Audi Allroaddal nagyjából azonos szinten. Vetélytársának tekinthető még a Honda CR-V/HR-V vagy a Toyota RAV4 is. Ami pedig a kocsi külalakját illeti, nos ez csakugyan nézőpont kérdése. Az orr-rész a maga brutálisan kettévágott óriási légnyelőnyílásaival minimum formabontónak, de inkább provokatívnak nevezhető, míg az oldal- és hátulnézet tulajdonképpen konvencionális. A konstruktőrök valószínűleg tudatosan keresték ezt az ellentmondást, ami egészében vonzóvá és izgalmassá teszi az autót. A magas övvonal és a keskeny oldalüvegezés kombinációja optikailag tovább nyújtja a különben sem rövid (4545 mm-es) kocsiszekrényt. Szépek még: 1. a masszív tetősínek, 2. a legmagasabb komfortfokozathoz járó 16 hüvelykes könnyűfém keréktárcsák, 3. az átlátszó burájú hátsó lámpatestek.

BELTÉR, KOMFORT, SZERELTSÉG

Szürke (!) faberakás, ezüstös számlapú körműszerek Címszavakban: esztétikus környezet, egy nagyon kényelmes személygépkocsis komfortja/biztonsága és a külső méretek alapján elvártnál valamivel kisebb rakodókapacitás. Részletesebben: formabontó műszerfal, közepén egy fehér számlapú analóg órával, komplett bőr ülőgarnitúra, a legkisebb részletekre is kiterjedő finom kidolgozás, nagyon jó minőségű anyagok. A szereltség ebben a fokozatban egyebek mellett ABS-t, EBD-t, négy légzsákot, négy elektromos ablakemelőt, automata klímaberendezést, elöl elektromosan nyitható, hátul fix tetőablakot és hathangszórós rádió-előszerelést tartalmaz. A volán magassága állítható, de a vezetőülésnél csak a lap dőlésszögével manipulálhatunk. Pakolóhelyekből, mint már utaltunk rá, nincs túl sok: kicsi a kesztyűtartó, hátul nincsenek ajtózsebek, az elülsők is eléggé szűkösek. Az elülső középső könyöktámla viszont két bokszot is rejt, a hátulsó pedig dupla pohártartóként szolgálhat, lásd az ábrát. A fő csomagtér szintén kisebb a vártnál: padlóját nagyon megemelte a differenciálmű és a teljes értékű, 215 mm profilszélességű pótkerék. Maradt tehát 402 liternyi alapméret, amelyet az osztott hátsó üléstámlák dőlésszögének mintegy 20 fokos változtatásával lehet valamelyest bővíteni. Ha viszont előredöntjük a támlákat (ehhez elég egyetlen mozdulat, és a fejtámlák is a helyükön maradhatnak), teljesen sík padlójú, 1049 liter űrtartalmú üreg keletkezik a kocsi hátsó részében.

MOTOR, MEGHAJTÁS, MENETTULAJDONSÁGOK

Óriási láb- és élettér, dupla pohártartó a könyöktámlábanAz Outlander minden típusának erőforrása (egyelőre) ugyanaz a 2 liter hengerűrtartalmú, 100 kW (136 LE) teljesítményű benzinmotor. A váltó is egységesen ötfokozatú kézi, a meghajtás viszont kétféle: elülső vagy állandó 4x4-es. Utóbbinál viszkókuplung biztosítja az 50:50%-os erőeloszlást, amely a tapadástól függően 10-10%-ban változhat az elülső vagy a hátsó futómű javára. A hajtásláncot tengelyközi differenciálmű teszi teljessé. Ez a kombináció országúton a 2WD változatéval megegyező 192 km/órás végsebességre képes, és a százas tempó eléréséhez is csak 0,7 másodperccel hosszabb időre van szüksége (11,4 s). A kocsi azonban sem két-, sem négykerék-meghajtással nem tartozik a takarékosak közé: a 4x4-es változat 12,5/7,7/9,5 litert kér 100 kilométerenként, a fronthajtású ennél 0,3–0,4 literrel kevesebbet. Az aszfaltról letérve viszont többet megengedhetünk magunknak, mint gondolnánk, de azért az összkerékhajtás és 195 mm-es hasmagasság ellenére se tévesszük össze az Outlandert egy igazi off-roaddal. Az ilyesmire – hogy meszszire ne menjünk – ott a Pajero-család… A szőlőhegyre vagy a hétvégi házhoz vezető dűlőúton azonban gond nélkül végigroboghatunk, méghozzá nem is jelentéktelen sebességgel.

ZÁRSZÓ HELYETT

Az elmondottakhoz tulajdonképpen nincs sok hozzáfűznivaló: a szabadidő-autók egyre népesebb családjának egyik legújabb tagját mutattuk be, amely e családon belül a szebb és izgalmasabb fazonúak közé tartozik. Induló ára fronthajtású változatban 935 000 korona, a legolcsóbb 4x4-es típus 1 039 000 koronába kerül, az általunk tesztelt csúcsmodellt 1 264 000 koronáért lehet megvásárolni. Vas Gyula

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?