A stuttgarti márka legkisebb modellcsaládjának első nemzedéke csakis azért nem lett az 1998-as év autója, mert megbukott a jávorszarvas-teszten. A gyár késedelem nélkül és rangjához méltóan intézkedett: a saját költségére átépített minden addig forgalomba hozott autót, az újakat pedig már ezekkel az átalakításokkal hozta forgalomba.
Mercedes-Benz A 150 Classic: Alapfok, adómentesen
A tavaly bemutatott második generáció előtt pedig már az első pillanatban kalapot emelt az autós világ. A kocsi ugyanis nemcsak hiánytalanul megőrizte eddigi jó tulajdonságait – amelyek közül néhány még mindig egyedinek és forradalminak nevezhető –, hanem seregnyi újat is felvonultat. Az új „kis” Mercedest alapmotorral, alapszereltségben, haszonjárművé átépítve és ötajtós karosszériával teszteltük.
Külalak, besorolás
Nem tévedés, az ötajtós karoszszéria külön kiemelendő, mert az új Mercedes A háromajtós kivitelben is kapható. Méreteit tekintve az utód a korábbi „rövid” és „hoszszú” változat közé sorolható, de azoknál szélesebb, és a tengelytávja is nagyobb. Külalakja is jól felismerhetően megváltozott: az oldalajtók felső részén markáns törésvonal fut végig, amely egészen a hátsó lámpatestekig folytatódik, a leghátulsó karosszériaoszlop pedig most már a hagyományos módon választja el az oldalüvegezést a hátsó szélvédőtől. A kocsi legszebb része az új hátsó fal: élek, ívek és domborulatok valóságos parádéja! Ami pedig a besorolást illeti, a buszlimuzin-forma ne tévesszen meg senkit: egyértelműen alsó középkategóriás gépkocsiról van szó, de természetesen az ún. prémium- szegmensből. Az autó ilyen minőségében az Audi A3 vagy a BMW 1 közvetlen konkurensének tekinthető. Ebben a fejezetben kell még szólnunk az egyedi felépítésű szendvics-karosszériáról, amely már az elődöt is a legkülönlegesebb autók közé emelte, és amely rendkívül fontos biztonsági funkciót tölt be: frontális ütközéskor a motorblokk nem az utastérbe nyomul be, hanem becsúszik annak padlója alá.
Komfort, szereltség, térkínálat
Ez már klasszikus Mercedes-belsőépítészet… Beülve azonnal észrevesszük, hogy a korábbi modellre jellemző, olykor kissé öncélú játékosságnak nyoma sincs: igazi, komoly, egészségesen konzervatív Mercedes-miliő vesz körül bennünket. Majdnem olyan, mint a márka nagyobb modelljeiben. Főleg a klasszikussá nemesedett műszerfal kelt nagyon jó benyomást, de azt is már az első körülpillantásra megállapítjuk, hogy jóval tágasabb lett az utasfülke. A térelrendezési variációkat illetően e helyütt csak utalni tudunk a „normális”, tehát a személygépkocsi-változatok hátsó üléselrendezési trükkjeire, aminek eredményeképpen akár 1995 köbdeciméternyi rakterű kisfurgonná is átalakítható az autó. Tesztautónk ugyanis, mint említettük, haszonjármű-kivitelű volt, kétszemélyes hátsó üléssorral és beépített térelválasztó ráccsal. Az ötödik férőhelyet terjedelmes szekrény foglalja el, amely egyben könyöktámaszként is szolgál. A csupán az üléstámlák felett végigfutó rács gyakorlatilag nem szűkíti az alapméretben közel fél köbméteres csomagteret, de bővíthetetlenné-variálhatatlanná teszi azt. Kisebb holmijaink számára viszont bőségesen találunk helyet (lásd pl. a középkonzolról készült felvételt, vagy azt a bizonyos hátsó könyöktámla-szekrényt). Ami pedig a szereltséget illeti, Classic alapszinten is tisztességes, mondhatni pazar: ABS, ASR, ESP, front-, oldal- és függönylégzsákok, gyermekülés-felismerő rendszer, sebességfüggő szervokormány, adaptív lengéscsillapítók, fűthető reflektormosók, klímaberendezés. Rádió viszont csak felárért van, 3 különböző kivitelben; a drágábbakat telefonnal, illetve navigációs rendszerrel kombinálták.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Az új, hengerenként kétszelepes alapmotor pontosan a korábbi 1,4-es és 1,6-os közé illeszkedik, teljesítménye is azok számtani középarányosa. Ezen kívül legfeljebb annyit mondhatunk róla – de anynyit okvetlenül szükséges –, hogy olajcseréje a használat módjától függően 15 és 30 ezer km között esedékes. Ezt persze nem a vezetőnek kell nyilvántartania, a csere időszerűségét az autó közli vele. A száz lóerő alatti teljesítmény nem teszi aszfalttorpedóvá az 1,2 tonnánál nehezebb járművet, de akit ez nagyon zavarna, 140 lóerőig válogathat. Az új A-osztályos Merci menettulajdonságaival pedig már természetesen az égvilágon semmi probléma nincs, főleg hogy az elülső és hátsó futóművet egyaránt átépítették. Az utóbbi most parabolikus konstrukció, a kerekeket függőleges síkban tartó rendszerrel kiegészítve.
Zárszó helyett
Kinek ajánlható egy haszonjárművé átépített Mercedes? Nyilván olyanoknak, akik nem érik be pusztán egy jó minőségű, értéktartó és biztonságos munkaeszközzel, hanem reprezentálni is szeretnének vele. Mert a rács, mondjuk meg őszintén, a csillag imázsát a legkisebb mértékben sem csökkenti – nem beszélve arról, hogy a kocsi ettől még mindig négyszemélyes családi szállítóeszköz is marad. Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1498 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 70 kW (95 LE)/5500min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 140 Nm/3500–4000min-1
Sebességváltó: ötfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 175 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 12,6 s
Menetkész tömeg: 1225 kg
Méretek (h/sz/m): 3838x1764x1593 mm
A csomagtér űrtartalma: 435 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 7,9/5,4/6,2 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 54 l
Ár (áfa nélkül, az átépítéssel együtt): 607 750 korona
A személygépkocsi-alaptípus ára: 698 828 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.