„Beszélhetnek nekem Ferrariról, Maseratiról, Lamborghiniről, Aston Martinról, amíg nem próbálom ki őket, a Mazda RX-8 lesz számomra a versenykocsik non plus ultrája. Minden porcikájában tombol az adrenalin. Beszállás csak erős idegzetűeknek!”
Mazda RX-8: 1300 köbcentiméterből 231 lóerő!
Külalak, besorolás
Keskeny hiúzszemek, markánsan kidomborodó elülső sárhányók, gyönyörű ívű tető, amely erősen megdöntött szélvédőben folytatódik. Hátul diszkrét légterelő a csomagtartó fedelén, az elülsőkhöz hasonló áramvonalas lámpák, alul pedig az erőt kifejezni hivatott dupla kipufogó. A Wankel-motort jelképező háromszöget több helyen is megtaláljuk; a legjobban a motorháztetőn domborodva hívja fel magára a figyelmet, de az elülső kötény csúcsdísze és a hátsó ködlámpa szintén a forgódugattyú-motívumot mintázza. Különlegességnek számítanak a hátsó ajtók is: hátrafelé nyílnak méghozzá csaknem derékszögben. Egy szó mint száz, itt tökéletesen egymásra talált a tartalom és a forma, egy kivételes tulajdonságokkal bíró autó egyedi formavilága. A beskatulyázásnál viszont megállt a tudományunk, mert egyszerűen nincs a világon még egy olyan autó, amelynek erőforrása forgódugattyús motor lenne…
Komfort, szereltség, térkínálat
Az egész beltér sportos és funkcionális egyszerre. A sebességmérő digitális, a fordulatszámmérő skálája tízezerig (!) terjed, a „keretes” kézifékhez hasonlót egyetlen más autóban sem találunk. A bőrülések oldaltartása elöl kiváló, de a hátsóknak is jól szabott peremeik vannak. Ide, mint már említettük, könnyű a beszállás, de azt is hozzá kell tennünk, hogy – biztonsági megfontolásból – a hátsó ajtókon csak az elsők kinyitása után válnak hozzáférhetővé a kilincsek. Hátul egyébként csak ketten utazhatnak, de ők valamivel kényelmesebben, mint a legtöbb hasonló autóban. A stilizált háromszöget az utastérben is többször felfedezzük, például az elülső ülések fejtámláiban.
Az aktív biztonsági arzenál teljes: vannak oldal- és függönylégzsákok, van kipörgésgátló és menetstabilizáló rendszer. A komfortkellékek közül a 9 hangszórós BOSE audiorendszer és az automata klímaberendezés érdemel elsősorban említést; a rádió legfontosabb funkciói a volánról is kapcsolhatók. Standard tartozék a tempomat is, amely szintén a volánról kezelhető. Belül számos praktikus rakodózugot találunk – az utastéren végighúzódó „alagút” végig ilyeneket rejt –, a csomagtartót viszont csakis a kocsi jellegére való tekintettel lehet elfogadható méretűnek nevezni.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Felix Wankel 50 éve kitalált forgódugattyús motorja ma már csak ebben az autóban él tovább. A Mazda által tökéletesített, Renesis (rotary engine’s genesis) nevű változata elképesztő fajlagos teljesítménnyel dicsekedhet: két kamrájának kétszer 654 köbcentiméteréből 231 (a gyengébbik verzióban 192) lóerőt ad le! Tesztautónkban az erősebbik változat dolgozott, és egy teljes hétre átértékeltette velünk az autózás fogalmát. Mert viszonylag tisztességesen húzott ez a motor 3000 fordulat alatt is, igazi énjét azonban az ötezres jelzést túllépve mutatta meg. Addig csak doromboló hangja ekkor éneklő baritonra váltott, az autó pedig úgy meglódult, mintha segédrakéták gyulladtak volna be a farán. Hétezernél ösztönösen nyúltunk a váltókarhoz, de a piros mező kezdetét látva el is engedtük: elég volt kilencezernél kapcsolnunk! Ilyen vezetési stílussal 6 és fél másodperc alatt voltunk százon, az pedig egyenesen elképesztett, hogy egy hátsó meghajtású autónak ilyen kanyartűrése lehet. Ez egyrészt az elöl keresztlengőkaros, hátul multi-link rendszerű futóműnek köszönhető, másrészt pedig annak, hogy a kompakt motort erősen hátratolva építették be. Az eredmény: ideális, 50:50 százalékos súlyeloszlás a két futómű között. A versenytempójú autózás persze jócskán megnövelte az amúgy sem alacsony fogyasztást, de ez már a konstrukcióból ered: 1,3 liternyi köbtartalma ellenére a Wankel-motor körülbelül annyit fogyaszt, mint a hasonló teljesítményű, hagyományos 2,5–3 literes benzinesek. Viszont – teljesítménye is ezekkel azonos nagyságrendű.
Zárszó helyett
Összegzésképpen csak megismételjük: a Mazda RX-8 olyan sportkocsi, amely egyetlen másikhoz sem hasonlítható. Mindez egyedül és kizárólagosan a motorjából ered, amelynek másságát akkor is éreznénk, ha nem tudnánk, hogy forgódugattyús konstrukció. Mert csúcsnyomatékát ott éri el, ahol más motornál szinte kötelező váltani, csúcsteljesítményét pedig ott, ahol a legtöbb benzinest már rég leszabályozta az elektronika. Az autó egyediségének ára a viszonylag nagy fogyasztás, de ezzel együtt jó, hogy ilyen is van a piacon… Vas Gyula
Motor: kétkamrás forgódugattyús Wankel
Hengerűrtartalom: kamránként 654, összesen 1308 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 170 kW (231 LE)/8200min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 211 Nm/5500min-1
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 225 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 6,4 s
Menetkész tömeg: 1350 kg
Méretek (h/sz/m): 4430x1700x1340 mm
A csomagtér űrtartalma: 290 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 15,6/8,7/11,2 l/100 km
Ár: 1 229 900 korona
Az alapmodell ára: 1 204 900 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.