Lexus IS 220d: A dízeltechnika újabb térhódítása

Ha valaki néhány évvel ezelőtt azt mondja, hogy egy Jaguar vagy Lexus orrában nemsokára dízelmotor berreg, alighanem elmeorvoshoz vittük volna. Mégis így lett. A Lexus a legkisebb limuzincsaládjával kezdte a dízelesítést, de nyilván csak idő kérdése, mikor kerülnek sorra a többiek.

Diszkrét elegancia, barokkos cirádák nélkülA szerző felvételePersze, ha már dízel, egy ilyen márkánál nem lehet akármilyen: a legjobbhoz nyúltak, amit a Toyotával közösen eddig összehoztak ebben a műfajban. Az erős, nyomatékos, rendkívül tiszta üzemelésű, 2,2 literes D-CAT erősebbik változatáról van szó, de menjünk a megszokott sorrendben.

Külalak, besorolás

A kocsi külsején tulajdonképpen nincs sok elemeznivaló: harmonikus formák, diszkrét elegancia, barokkos cirádák nélkül. Ez főleg az elöl- és az oldalnézetre érvényes, mert hátul – főleg békaperspektívából – kicsit kupészerű a hatás; a hosszú, elkeskenyedő lámpatestek is sportos hatást keltenek. A Lexus IS 220d ezzel együtt természetesen klasszikus négyajtós limuzin, mégpedig az ún D-szegmensből, tehát a középkategóriából. Konkurensei is itt keresendők, mégpedig elsősorban a prémiummárkáknál hasonlóan motorizált típusai között: Audi A4 2.0 TDI (170 LE), BMW 320d (163 LE), Mercedes-Benz C 220 CDI (150 LE), Volvo S40 D5 (180 LE). Itt azonban emlékeztetni kell arra, hogy a Lexus IS egyetlen motorjával szemben az Audi, a BMW és a Mercedes dízelkínálata sokkal gazdagabb, és messze nem az említett típusok jelentik benne a felső határt.

Komfort, szereltség, térkínálat

Beszálláskor kissé mélyre huppanunk, cserébe a kormánykerék előzékenyen felemelkedik, hogy megkönnyítse a műveletet. Mindkét elülső ülés elektromosan állítható, sőt programozható. Lábunk alatt lyukacsos könnyűfém pedálok – a Sport változathoz van szerencsénk –, előttünk fénnyel rajzolt műszerek, jobbra tőlük nagyméretű színes érintőképernyő, amely hátramenetben a tolatókamera képét közvetíti. És körös-körül a legjobb minőségű, lágy, kellemes tapintású anyagok. Utóbbi természetesen a hátsó szektorra is érvényes, viszont a térkínálat itt távolról sem olyan impozáns, mint elöl. Nem is a lábtérrel van a legnagyobb gond, hanem a hátsó meghajtás kellemetlen velejárójának számító kardánalagúttal, amely alaposan megkeserítheti egy ötödik utas életét. A koffer mérete átlagos, szőnyege alatt további tárolórekesz található, az utastérben elég hely van az apróbb holmiknak. A lenyűgözően gazdag szereltségi listáról pedig tényleg csak a legértékesebb holmikat említhetjük: nyolc légzsák (ebből kettő térdlufi), kétzónás automata légkondi, MP3-as fájlokat is játszó, hatlemezes váltót tartalmazó, 13 hangszórós audiorendszer, tempomat, integrált elektronikus menetszabályozás, bi-xenon kanyarfényszórók, érintésre nyíló ajtók és még hosszan sorolhatnánk…

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

Az Avensisből és a Corolla Versóból már ismert dízelmotor erős és nyomatékos, de ehhez 2000-es fordulatszám fölé kell pörgetnünk. Ott viszont akkorát üt a gerincünkre gyorsításkor, hogy az már szinte élvezet. Ebben persze az is közrejátszik, hogy a Sport kivitel váltójának fokozatai rövidebbek, de a motor ettől függetlenül is igen elasztikus, lásd a műszaki adatokat. És valami hihetetlenül csendes; hangja alapján kevesen ismernék fel a dízelmotort. A dinamikáról mindent elmond a 9 másodperc alatti „százas sprint”, az osztályon felüli menettulajdonságokat pedig az igényes – elöl kettős keresztlengőkarokból, hátul összetett karrendszerből álló – futóművek garantálják. A 2,9 fordulatos kormány is finoman dolgozik, a fordulási kör meglepően kicsi. Ami pedig a hátsó meghajtás eredendően nagyobb kitörési hajlamát illeti, tökéletesen közömbösíti a finom hangolású menetszabályozó automatika.

Zárszó helyett

A konkurensek listájából is látható, hogy a dízelmotoros „kis” Lexus nem akármilyen mezőnybe érkezett. Itt már pusztán azon is múlhat egy autóvásárló döntése, hogy melyik márkanév szebb zene a fülének. A Lexusnak nálunk e szempontból némi hátránya van – egyszerűen nincs annyira befuttatva, mint német vetélytársai –, de ez mit nem változtat azon, hogy a világ autógyártóinak legeslegszűkebb élmezőnyébe tartozik. Ezt minden terméke, így az új dízel kislimuzinja is meggyőzően illusztrálja. Vas Gyula

Hengerűrtartalom: 2231 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 130 kW (177 LE)/3600min-1

Legnagyobb forgatónyomaték: 400 Nm/2000–2600min-1

Sebességváltó: hatfokozatú kézi

Legnagyobb sebesség: 215 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 8,9 s

Menetkész tömeg: 1610 kg

Méretek (h/sz/m): 4575x1800x1440 mm

A csomagtér űrtartalma: 378 l

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 6,3/5,4/7,9 l/100 km

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 65 l

Ár: 1 359 000 korona

Az alapmodell ára: 1 149 000 korona

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?