Honda CR-V 2.2 i-CTDi Top Executive: Az idők szava

Ennek az autónak az első két generációja még terepjárónak akart kinézni, és törzslapjukon is fellelhető volt egy-két ilyen adat. A legújabb nemzedék viszont már olyan, amilyennek a mai vásárlók legnagyobb része látni, tudni és használni óhajt egy szabadidő-autót.

Mert akinek van vagy volt már ilyen, vallja meg őszintén: menynyit használja/használta terepen? Vagy egy még intimebb kérdés: MI CÉLBÓL vásárolta? A válaszokból holtbiztosan kiderülne, hogy egy ilyen autónak is elsősorban kényelmes, esetleg reprezentatív SZEMÉLYGÉPKOCSINAK kell lennie, mert aszfalton járunk vele a legtöbbet. Ami pedig a hétvégi házhoz vagy a kedvenc horgászhelyünkhöz történő eljutást illeti, ahhoz bőségesen elegendő annyi „terepesség”, amennyit az új CR-V kínál.

Külalak, besorolás

Az autó külsejét teljes mértékben ez a filozófia határozza meg. Harmonikus maszk, provokatívan kiugró alsó résszel (amelyen még elképzelni sem tudunk egy bozótrácsot vagy gallytörőt), áramvonalas oldalüvegezés, erősen megdöntött szélvédő (amely alatt odavarrt púpként hatna egy pótkerék), a karosszéria színére fújt elegáns lökhárítók, alacsonyabb karoszszéria (a korábbi 200 helyett most csak 175 mm-es hasmagassággal). Hogy a macsós képből is maradjon valami, a tárcsák alapszinten 17, magasabb szereltségi fokozatokban 18 colosak, 225/65-ös abroncsokkal. Mindent egybevetve az új CR-V külalakra sokkal szebb az elődeihez képest, mint amennyire terepbírásban gyengébb – mert 4x4-es hajtása természetesen megmaradt. Legrégebbi, már-már hagyományos ellenfele továbbra is a Toyota RAV4; az újabbak közül a Kia Sportage és a Hyundai Tucson érdemel elsősorban említést.

Komfort, szereltség, térkínálat

Beülve folytatódik a személyautós benyomások sora. A műszerfaltól a hátsó ülésekig minden olyan, mint egy korszerű középkategóriás limuzinban, mármint ami az esztétikumot, eleganciát és a méreteket illeti. S hogy ki ne felejtsük: a szereltséget is. A konstruktőrök itt alig tettek különbséget alap- és topmodell között: már a legolcsóbb verzió menetstabilizáló rendszere is helyrebillenti egy utánfutó esetleges kilengéseit, a függönylégzsákoknak pedig borulásérzékelőjük van. A tesztelt legmagasabb szinten tulajdonképpen csak a ráfutást megakadályozó aktív tempomattal, tolatókamerával és navigációs rendszerrel gazdagabb a kínálat. Hasonló a helyzet a komfortkellékekkel is: a légkondi mindenütt kétzónás automata, mindegyik rádió játszik mp3-as zenét, a két legmagasabb fokozat többlete csupán a panorámatető, a bőr ülőgarnitúra és az elektromosan állítható vezetőülés. Egyedi stíluselem a régi automaták választókarjához hasonló, T alakú kézifék, valamint a Civicből ismert háromküllős, „szűrőlap-betétes” kormány – tesztautónkban a rádió és az aktív tempomat gombjaival teliszórva. Belső pakolóhelyek bőséggel vannak (pl. a kesztyűtartó felett egy további csukható szekrényke), és a csomagtér is rengeteg variációs lehetőséget kínál. Az alul 3:2, felül 3:2:3 arányban osztott hátsó ülések például előre-hátra mozgathatók, magát a csomagtartót pedig a dupla padló felső részével kétszintessé lehet varázsolni, ha kell.

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

A 2,2 literes dízelmotor már nem a legfrissebb konstrukció, de – hallhatóan fütyörésző turbója ellenére – még mindig korszerűnek nevezhető. Teljesítménye és nyomatéka ebbe az autóba is elég, főleg hogy az elődöktől átvett, és máig egyik legjobbnak tartott Real time automata összkerékhajtás tényleg csak akkor visz nyomatékot hátra, amikor kell. Sportosan vett kanyarokban például nem okvetlenül – azokat inkább a menetstabilizáló felügyeli. „Kihúzatáskor” viszont máris jótékonyan besegít, vizes úton pedig nagyságrenddel nagyobb biztonságérzetet ad, mint az egytengelyes hajtás. Terepen, sűrűn változó tapadási viszonyok között is érezni, amikor működésbe lép – itt sokkal inkább a kis hasmagasság szabja meg lehetőségeink határát. Egy szó mint száz, vezetés közben is a személygépkocsis benyomások dominálnak: rezzenéstelen az egyenesfutás, kiváló a kanyartűrés, minimális a megdőlés. A kocsiszekrény és a gumiabroncsok méreteit figyelembe véve a reális körülmények között 7 liter körüli átlagfogyasztás is jónak nevezhető.

Zárszó helyett

Aláhúzva és összeszámolva: a Honda CR-V új generációja azoknak készült, akik terepjáró-fazonú autót akarnak, de annak terepjáró tulajdonságai nem is másod-, hanem inkább harmadlagosak a számukra. Ha ezt a harmadlagosságot elfogadják, a jelenleg alighanem legszebb, legelegánsabb és legdinamikusabb külsejű „telekjárót” kapják érte cserébe. Vas Gyula

Hengerűrtartalom: 2204 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 103 kW (140 LE)/4000min-1

Legnagyobb forgatónyomaték: 340 Nm/2000min-1

Sebességváltó: hatfokozatú kézi

Legnagyobb sebesség: 187 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 10,3 s

Hasmagasság: 175 mm

Menetkész tömeg: 1687 kg

Utánfutó maximális tömege: 2000 kg

Méretek (h/sz/m): 4525x1820x1675 mm

A csomagtér űrtartalma: 524–955 l

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 8,1/5,7/6,5 l/100 km

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 58 l

Ár: 1 428 000 korona

Az alapmodell ára: 1 077 000 korona

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?