Honda CR-V 2.0: Több, mint kozmetika

A japán Honda kezdettől fogva nagyon jó személygépkocsikat és legalább ennyire jó motorkerékpárokat gyártott, forradalmat csinált a Forma–1-ben, de terepre sokáig nem merészkedett.

Nem kimondottan ilyesmire szánták, de ha kell, megcsinálja... A japán Honda kezdettől fogva nagyon jó személygépkocsikat és legalább ennyire jó motorkerékpárokat gyártott, forradalmat csinált a Forma–1-ben, de terepre sokáig nem merészkedett. Amikor mégis megtette, maga is meglepődött a sikeren: az Európában 1997-ben bemutatott CR-V ugyanis röpke három év alatt egymillió példányban talált gazdára! Persze ilyenkor sem szabad elaludni a babérokon, ezért idővel a japánok is hozzáláttak az autó alapos felújításához. Az új CR-V 2002 elején debütált, és szlovákiai bemutatkozása után alig néhány héttel kaptuk meg tesztelésre a márka importőrétől.

ALAKTAN

Nem véletlen, hogy a reklámfotók többsége a dinamikus fazont kiemelő „alulnézetben” ábrázolja a kocsit: tényleg sportosabb lett a külseje. Ha jól megnézzük, nem is kellett hozzá sok: elöl két nagyobb és sarkosabb fényszóró, egy krómléc a hűtőmaszk közepén, kissé átszabott légterelő, hátul pedig szebben ívelt ajtó, mélyebbre futó lámpatestek. A vizuális benyomás azonban mégis egészen más. Csak a teljesség kedvéért tesszük hozzá, hogy a karosszéria 55 mm-rel hosszabb és 30 mm-rel szélesebb lett.

SZERELTSÉG, TÉRKĺNÁLAT

Az új Honda CR-V kizárólag ES komfortfokozatban kapható a hazai márkakereskedőknél. Standardjának értékesebb elemei: ABS+EBD, két front- és két oldallégzsák, szervokormány, reflektormosók, távirányítású központi zár, elektromos ablakemelők, elektromosan állítható és fűthető külső visszapillantó tükrök, állítható magasságú volán, automata klímaberendezés, könnyűfém keréktárcsák, négyhangszórós, CD-lejátszós gyári rádió. Ezek nagyjából-egészében minden jobb kocsiban megtalálhatók, a könnyű japán terepes azonban néhány többlettel is dicsekedhet. Mivel pótkerekét a hátsó ajtóra szerelték, annak eredeti helyén medence alakú „plusz” csomagtér van, amelyet a hagyományos padló helyett összecsukható kempingasztal választ el a fő málhatartótól. Ez az asztal (lásd az ábrát) az előző modellnél is megvolt, de most 85x76 centiméteres (+1116 cm2), és 5,5 cm-rel magasabb. A két elülső ülés közötti lehajtható asztalka szintén nem újdonság, de méretei a kézifék karjának áthelyezését követően ugyancsak megnőttek. A legnagyobb térbravúrokat azonban a hátsó szektorban hajtották végre a Honda mérnökei. Mindenekelőtt 444-ről 527 literre növelték a csomagtér alapméretét, a hátsó ülésekkel pedig – a kiszerelésükön kívül – szinte minden trükköt meg lehet csinálni. Ha a kofferban kell több hely, 17 cm-rel előrehúzhatóak, támlájuk pedig csaknem függőlegesre állítható; ebben a pozícióban már 628 köbdeciméternyi rakodótér áll rendelkezésünkre. A maximumot a 3:2 arányban osztott ülések összehajtogatásával és előredöntésével kapjuk (a kalaptartó magasságáig 928 dm3, a plafonig rakodva 1568 dm3). A kocsiban ugyanakkor az elülső és hátsó üléstámlák hátradöntésével fekvőhelyek is kialakíthatók. Itt kell szólnunk egy további okos újításról is: az ötödik ajtó ablaka most már az ajtótól függetlenül nyitható, méghozzá távirányítással.

MOTOR, MEGHAJTÁS, MENETTULAJDONSÁGOK

A motorházban igazi hi-tech erőforrás dolgozik Plusz három lóerő, tíz newtonméter és egy „i” betű – ez lehetne az új motor legtömörebb jellemzése. Egyik sem tűnik soknak, de mindegyik mögött van valami. A forgatónyomaték mögött például az, hogy csúcsértéke most nem percenként 4500, hanem 4000 motorfordulaton jelentkezik, ráadásul 98 százaléka (188 Nm) már percenként 3000-es fordulatszámon a vezető rendelkezésére áll! Ami pedig az „i” betűt illeti, a Honda új generációs (intelligens) VTEC motorcsaládját jelöli, ahol az elektronika a szívószelepek minden működési mutatóját és munkafázisát a pillanatnyi terheléstől függően szabályozza. Ez a rendszer a VTC (Variable Timing Control) nevet kapta. A szívócsövek effektív hoszszúsága szintén automatikusan változik. Mindez együttesen igazi „high-tech” erőforrást eredményez, amelyben érezzük az erőtöbbletet és a sokkal nagyobb rugalmasságot – mellesleg jóval alacsonyabb átlagfogyasztás mellett.

Elegánsabb a hátsó fal, az ablak külön is nyitható A hajtáslánc és a menettulajdonságok részletezése előtt szögezzük le: a Honda CR-V nem telivér terepkocsi, nem is annak szánták. Az úgynevezett könnyű off-roadok kategóriájába tartozik, ezért pl. a Toyota RAV4-essel, és nem a Nissan Patrollal vagy a Mitsubishi Pajero „nehéz” változataival kell összehasonlítanunk. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a menettulajdonságok országúton kimondottan „személyautósak”, a manőverezés is rendkívül könnyű; a fordulókör átmérője például mindössze 10,4 m. Terepen azonban ne kísértsük az istent, bár egy kátyús dűlőút, folyóparti kavicságy vagy átlagos méretű pocsolya előtt semmiképpen sem kell megtorpannunk. Ilyenkor ugyanis – az elülső kerekek kipörgését érzékelve – haladéktalanul működésbe lép a Real Time 4WD rendszer, és a hátsó kerekeken is megjelenik a vonóerő. Ez a hajtáskombináció rendre kihúzott bennünket a bajból és minden egyébből, sokszor a szó legszorosabb értelmében. Az összkerékhajtással, illetve a motor teljesítménnyel tehát nem voltak gondjaink, még a felező hiánya sem zavart különösebben. Azt viszont végig tudatosítanunk kellett határjárás közben, hogy „csak” normális országúti gumiabroncsokon túrázunk, illetve hogy az autó hasmagassága az alacsonyan húzódó kipufogórendszernek köszönhetően nem több 20 centiméternél. Az elöl 29, hátul 24 fokos ráhajtási szög nagyobb virtuskodást is megengedett volna, de a kipufogót tényleg féltettük; így is kb. tizenhatszor kellett visszaakasztani a helyére. Az említett automatikus összkerékhajtásról még annyit, hogy „normális” autózáskor is igen jól jöhet, például vizes, csúszós úttesten.

ÖSSZEFOGLALÁS

Ez a „céervé” már tényleg nem az, amelyet öt évvel ezelőtt megismerhettünk. Az időközbeni ráncfelvarrás és motorizmosítás ellenére sem. Itt és most ezeknél jóval több történt, úgyhogy teljes joggal beszélhetünk második generációról. A bádoglemezek mögött pedig – erősebb és rugalmasabb motor, két további légzsák, szériában szerelt rádió, nagyobb koffer, nagyobb kempingasztal, hogy tényleg csak a legfontosabbakat említsük. Úgy tűnik, minden együtt van ahhoz, hogy a sikerszéria töretlen maradjon, és újabb nemzedékváltásra megint legalább öt évig ne legyen szükség. Vas Gyula

NÉVJEGYKÁRTYA

Modell: Honda CR-V 2.0 ES

Karosszéria: ötajtós

Motor: négyhengeres, i-VTEC rendszerű,

hengerenként négyszelepes benzinmotor

Hengerűrtartalom: 1998 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 110 kW (150 LE)/6500 ford./perc

Legnagyobb forgatónyomaték: 192 Nm/4000 ford./perc

Sebességváltó: ötfokozatú kézi

Legnagyobb sebesség: 177 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 10,0 s

Önsúly: 1529 kg

Az utánfutó maximális tömege: 1500 kg (fékkel), 600 kg

(fék nélkül)

Méretek (H/Sz/M): 4575x1780x1710 mm

A csomagtér űrtartalma: 527–1568 l

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 11,7/7,7/9,1 l/100 km

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 58 l

Ár: 1 183 000 korona

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?