Meghalt a sport, éljen a család! – lelkendeztek sokan, amikor megismerték az új Honda Civic négy-, majd ötajtós változatát. Nos, ez az állítás már ott is csak részben volt igaz, a háromajtós változattal kapcsolatban pedig jobb, ha mélységesen elfelejtjük.
Honda Civic 3D, a sportos családmodell
# Meghalt a sport, éljen a család! – lelkendeztek sokan, amikor megismerték az új Honda Civic négy-, majd ötajtós változatát. Nos, ez az állítás már ott is csak részben volt igaz, a háromajtós változattal kapcsolatban pedig jobb, ha mélységesen elfelejtjük. Mert igaz ugyan, hogy a hetedik generációs Civic „polgári” motorskálájának csúcsát képviselő 1,6-os benzinmotor maximális teljesítménye kisebb, mint a korábbi 1,5-ösé volt, de az árnyalatnyi különbséget bőségesen ellensúlyozza a külalak. E téren ugyanis a Civic új modellsorozatának utolsó, negyedik tagja vitathatatlanul az alsó középkategória legszebb háromajtósainak egyike – ha nem a legszebb. Az egész már ott kezdődik, hogy végképp nem csupán „mínusz két ajtóról” van szó, hanem a karosszéria első pillantásra más, mint az ötajtósé. Rövidebb (-14,5 cm), alacsonyabb
(-5,5 cm), a hátsó szélvédő az őt közrefogó oszlopokkal együtt sokkal laposabb szögben fut le, fölötte pedig elegáns tetőszpoiler díszeleg. Az ajtók már-már túlméretezetten szélesek, ami nemcsak a sportos hatást erősíti, de hátra is viszonylag kényelmes beszállást tesz lehetővé. A zömök orr-rész nem különbözik a négy-, vagy az ötajtósétól, de az összkép itt jóval frissebb, fiatalosabb.
Tulajdonképpen az új, 81 kW (110 LE) teljesítményű, VTEC II szelepvezérlésű motorral is igazságtalanok vagyunk, ha elődjénél gyengébbnek tituláljuk. Mert egyik dolog a négy lóerővel kisebb teljesítmény, a másik viszont a 18 Nm-rel nagyobb forgatónyomaték, amely ráadásul percenként 1100-zal alacsonyabb fordulatszámon kulminál! Szubjektíve tehát az autósok túlnyomó többsége ezt a motort érezné erősebbnek; kivételt legfeljebb azok képeznének, akik minden körülmények között kizárólag hatezres fordulatszám felett hajlandók közlekedni. Különben is, ki merészelne gyengének minősíteni egy motort, amely álló helyzetből százra szereltségtől függően 9,9, illetve 10 másodperc alatt gyorsít fel, és 187 km/órás végsebességet tesz lehetővé? Akinek pedig mindezek ellenére mégiscsak a műszaki adatokban rosszabbul mutató mínusz négy lóerő fájna, nézze meg a fogyasztási paramétereket is. Rugalmasabb, jobban gyorsító és korszerűbb erőforrásunk ugyanis városban 8,6, országúton 5,5, vegyes forgalomban pedig 6,6 literrel beéri 100 kilométerenként.
Az 1,6-os motorral felszerelt háromajtós Honda Civic nem olcsó autó: LS komfortfokozatban 638 ezer, az általunk tesztelt gazdagabb ES szereltségben 673 ezer koronánál indul. Nem árt azonban sürgősen utánanézni, mi van emögött: még a „szerényebb” változatban is elektronikus fékerő-elosztóval (EBD) kiegészített ABS, két-két elülső és oldallégzsák, négy tárcsafék, szervokormány, távirányítású központi zár, elektromos ablakemelők, elektromosan állítható és fűthető külső visszapillantó tükrök, állítható magasságú volán és vezetőülés, ISOFIX gyermekülés-rögzítő rendszer, kézi klímaberendezés, kazettás lejátszóval kombinált négyhangszórós autórádió, metállfényezés. Az ES többlete: gyári riasztóberendezés, elektronikus légkondi, könnyűfém keréktárcsák, CD-lejátszós rádió. Utóbbi – mindkét kivitelben – direkt ebbe az elegánsan előredöntött műszerfalba készült, így minden lopási kísérlet csak időpazarlás. A padló itt csak hátul sima, de ez is nagyban növeli az ott ülők életterét. A poggyászt már jobban meg kell válogatni, mivel a saroglya alapméretben mindössze 315 literes, de két utas már 610 köbdeciméterrel gazdálkodhat – plusz még bő tízzel, kisebb rekeszek-fiókok formájában. A „felültetett” váltókart könnyű kezelni, a menettulajdonságok kiemelkedően jók – röviden ilyen a háromajtós Honda Civic. Akinek pedig ennyi sportosság is kevés, ne feledje: az autó kupé változatban is kapható... (v-a)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.