Ford Focus ST: a benzines vagy a dízeles éri meg jobban az árát?

A Ford tavaly mutatta be a felújított Focust. A ráncfelvarrás nem kerülte el a modell legagresszívabb változatát, az ST-t sem. Ráadásul, a már ismert motor kapott egy konkurenciát: dízelt, minek köszönhetően végre az ST-nél is lehet válogatni.

A Ford tavaly mutatta be a felújított Focust. A ráncfelvarrás nem kerülte el a modell legagresszívabb változatát, az ST-t sem. Ráadásul, a már ismert motor kapott egy konkurenciát: dízelt, minek köszönhetően végre az ST-nél is lehet válogatni. Melyik a jobb?

Az összehasonlítás azért is érdekes, mivel a két erőforrás között jelentős különbség van, elsősorban teljesítményben. Hiszen míg a dízel 136 kW és 185 lóerőt kapott, addig az eredeti benzines motorban 184 kW és 250 lóerő van. A tesztelt kombi motorházában dízeles, a hatchbackben pedig benzines motor volt.

Ami a külsőt illeti, a változások szembetűnőek, de nem radikálisak, túl sokat egy ilyen félidős átpofozástól nem is várhatnánk. A fényszórók szűkebbek, a kipufogó formája maradt a régi. A dizájn nevezhető racionálisnak, sportosnak. Ami a legfontosabb, hogy végre itt is megjelent a konszern által nyomatott hűtőrács, ami határozottan segített az ST külsején. Az autó jobb multimediális rendszert kapott, s a Recaro ülések is tökéletesen megtartják az embert, bár tény, hogy a nagyobb termetűek minden bizonnyal nem osztják majd a véleményemet, mert az ülések aránylag szűkek, s tágítani ezeket semmilyen vezérlőgombbal sem lehet.

Nem ijed meg semmitől

Továbbra is érvényes, hogy a Focus ST az utakon száguldó autók legjobbjai közé tartozik. A klasszikus változatra, tulajdonságait illetően, a dízeles kombi hasonlít a leginkább, még akkor is, ha kanyarokban mindkét modell mintha identikusan viselkedne. Az ST-vel vezethetnek nyugisan, de őrült gyorsan is, éles kanyarokban pontosan fekszik az úton, de az sem zavarja, s ez főleg a dízeles kombira érvényes, ha a fara kicsit meglódul.

Ami zavaró, bár erről nem is annyira az autó, mint inkább az országban található pocsék utak tehetnek, az autó alváza. Az én ízlésemhez viszonyítva nem nyelte el túl jól az utak egyenetlenségeit, a rázkódás igenis érezhető, helyenként pedig már zavaró volt az utastérben.

Az erőforrások közti teljesítménykülönbség abszolút érezhető. Míg a benzines ST egy igazi vadorzó, a dízeles olyan bedrogozott gyalogkakukkra emlékeztet. Míg a hatch 6,5 másodperc alatt gyorsul fel 0-ról 100 km/órára, s végsebessége 248 km/óra, addig a dízeles kombi változatnak már 8,1 másodpercre van szüksége ahhoz, hogy elérje a kerek százat. Végsebessége pedig „csak” 217 km/ó. Ez olyan különbség, ami nemcsak papíron, hanem a gyakorlatban is meglátszik.

Persze azért a dízeles sem lomha autó, viszont másfajta vezetési technikát igényel. Mivel főleg alacsonyabb fordulaton van ereje, érzékenyebben kell dolgozni az egyébként pontos hatfokozatos manuális sebességváltóval, s meg kell találni az ideális fokozat/sebesség arányt. A benzin viszont már nem ismer konkurenciát, minden fordulatnál energikus, bármikor képes a teljes erőbevetésre, engedi a fordulatokat a csillagos égig szárnyalni, minek köszönhetően épp ez a változat kínálja azt, amit egy ST-től elvárnánk. Mindkettővel lehet száguldozni, mindkettővel lehet őrültségeket csinálni, de a benzin egyszerűen jobb, a sofőrnek több élményt biztosít.

A fogyasztásról

Nem téved, aki úgy gondolja, hogy a benzinmotor fogyasztása brutális lesz. Ezen a téren olyan hatalmas a különbség, hogy maga a gyártó sem vette a fáradságot, hogy szépítse a gyári adatokat. Városban például a benzinnek 9,9 litert határoz meg 100 kilométerre, a dízelnek pedig csak kerek ötöt. A gyakorlatban a különbség nem volt ennyire radikális, mégis a szájtátós kategóriában maradt. A benzines hatchbackkel a városban úgy 10-11 literrel lehet csak vezetni, ehhez képest a kombi dízeles motorja csak alig hét litert fogyasztott. Sztrádán pedig az előbbi nyolc liternél, az utóbbi pedig hét alatt maradt. Ez az a szint, amit hosszabb távon már nem lehet figyelmen kívül hagyni. Lassan már körvonalazódik az is, kinek melyik változat lenne ideális és megfelelő.

Ami a járgányok árát illeti, nincsenek nagy különbségek. A benzines hatchback alap-, ötajtós változata 26 990 eurónál kezdődik, a kombi nem egész ezressel drágább. A dízel alapváltozata ugyanannyi. Az ár az R jelölésű felszerelési szintre vonatkozik, aki elektromosan állítható teljes bőrüléseket, adaptív bixenon fényszórókat akar, annak az X felszerelést kell választania, amely úgy háromezer euróval drágább.

Összegezve és aláhúzva

A dízeles változat sokban hasonlít a benzinesre, sőt egy bizonyos szintig még képes lépést is tartani vele, ám aki igazi ízig-vérig sportautóra vágyik, annak egyértelműen a benzines hatchbacket kell választania. Aki hosszabb távokat is megtenne vele, nyaralásra is elvinné úgy, hogy útközben egy kicsit száguldozik is, annak a dízeleset ajánlom – nagy pozitívuma a fogyasztás is. Én viszont személy szerint a benzineset vinném.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?