Fiat Panda 1.2 Dynamic: Az év autója, testközelből

„A ma kényelme és a holnap technológiája jellemzi az új Fiat Pandát; ez az autó mindennapi használatra és kalandos utazásokra egyaránt alkalmas. Igazából egyetlen kategóriába sem sorolható be, hiszen a limuzinos külső egy tágas többfunkciós utasteret vesz körül. Ja, és hogy el ne felejtsük: egy vidám vezetőt.”

Barátságos elülső maszk, szépen ívelt szélvédőĺgy ír a magyar szaksajtó a 2004. év autójáról, amelynek olyan vetélytársakat sikerült megelőznie, mint az új Golf, a Mazda 3 vagy a BMW 5-ös sorozata. A szokásosnál jóval nagyobb kíváncsisággal vártuk tehát a találkozást, annál is inkább, mert tudtuk: a kocsit a kínálatban szereplő erősebbik motorral kapjuk meg tesztelésre.

Alaktan

Formáját tekintve az új Pandát akár mikrovannak is nevezhetnénk, bár hivatalosan az A-szegmensbe, tehát a miniautók mezőnyébe tartozik. Mikrovannak mindenesetre a legszebbek egyike lenne, hiszen nyoma sincs rajta pl. az Opel Agila vagy a Suzuki Wagon R+ darabosságának. A szélvédő és a tető sokkal lágyabb vonalú, az ívek és felületek B-oszlop mögött kezdődő játéka pedig egyenesen varázslatos. Elöl a maszk, a motorháztető és a fényszórók alkotnak harmonikus egységet, hátul pedig a bedomborított szélvédő és az impozáns méretű lámpatestek oldják a csaknem függőleges fal keménységét. Ahhoz sem férhet kétség, hogy tetősínek nélkül még bájosabb lenne az autó, de ezek csak a legmagasabb komfortfokozatban számítanak szériatartozéknak; lejjebb, tehát a tesztelt középszinten is 5200 koronáért rendelhetők meg.

Komfort, szereltség, térkínálat

Szép, csak kissé kopogósA szerző felvételei Ehhez a beltérhez tényleg csak egy vidám vezető illik, mivel maga is vidám, játékos. Nézzük csak meg a szokatlan formájú középső pulpitust: a körkapcsolópárok olyanok rajta, mint két keljfeljancsi, a nyomógombok harmonikus blokkot alkotnak a két szellőzőnyílás között, az ablakemelők trapéz alakú gombjai is formabontóak. A rövid sebességváltó kart pedig mintha ide teremtették volna: nemcsak mutatós, de kényelmesen is kezelhető. Tartozunk viszont az igazságnak annyival, hogy mindez többnyire kemény, kopogós műanyagból készült, de ne feledjük: a Panda tulajdonképpen népautó. Ezt tükrözi szereltsége is: utasoldali frontlégzsák, elektromos kormányrásegítő, rádió-előszerelés, központi zár, valamint elektromos elülső ablakemelők és ködfényszórók Active alapfokon nem, illetve felárért járnak. Csak a középső komfortfokozatban jelennek meg standardként, az ABS-szel, az állítható magasságú vezetőüléssel, a fedélzeti számítógéppel, az anyósülés alatti rejtekhellyel, valamint az 1:1 arányban osztott hátsó üléstámlákkal együtt. Itt jegyezzük meg, hogy tesztkocsink szereltsége kissé „kevert” volt. A képen látható egybeszabott támla és ülőlap ugyanis kizárólag Active alapszinten jár, és a kocsi csakis ezzel a hátsó paddal ötszemélyes. Dynamic és Emotion komfortfokozatban hátul két külön fotelt találunk, amelyek mindegyike előre-hátra mozgatható. A kocsi így természetesen csak négy személyt szállíthat, viszont csomagterének alapmérete 206 és 230 liter között választható meg. Az üléstámlák előredöntésével elérhető maximum mindkét esetben 775 liter. Még mindig a beltérnél maradva: a Panda vezetője nemcsak attól vidám, hogy szép és kedves műszerfal van előtte, hanem azért is, mert messze elkerüli a klausztrofóbia. Ülése ugyan nem túl széles, de garantáltan elfér rajta, térdei nem ütköznek a kormánykeréknek, fejére pedig kis túlzással akár cilindert is tehetne. Hátul pedig – kb. középső pozícióban lévő elülső ülésekkel – az a helyzet, amit a már fentebb idézett ábra mutat. Csak egyetérthetünk abban, hogy jó néhány B-kategóriás kocsi is megirigyelhetné…

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

A Panda egyelőre két benzinmotorral kapható, tesztkocsinkban, mint már említettük, az erősebbik dolgozott. A Puntóból már jól ismert 1242 köbcentiméteres, nyolcszelepes aggregátról van szó, amelynek legnagyobb teljesítménye 44 kW (60 LE), csúcsnyomatéka pedig – 2500-as percenként fordulatszámon – 102 newtonméter. Itt még takarékosabb: rezsimenként 7,4/4,8,/5,6 litert fogyaszt. Alacsonyan kulmináló nyomatéka a kocsi mindöszsze 860 kg önsúlyával kombinálva élvezetes, dinamikus autózást tesz lehetővé. Városi forgalomban például a szó szoros értelmében cikázhatunk az 1,2-es Pandával, ami persze a kocsi 3,54 méteres hosszúságának is köszönhető. Nem valószínű, hogy itt fogjuk kipróbálni a 155 km/órás végsebességet, a gyorsulás viszont éppen a gyakori indulások-rövidebb sprintek tartományában tűnik jóval intenzívebbnek, mint a százas tempó eléréséhez szükséges 14 másodperc mutatja. S ami még okvetlenül említést érdemel: a viszonylag magas kocsi meglepően stabil. Kiválóan tűri a kemény kanyarvételt, a kocsiszekrény sem dől meg, a csúszáshatárt átlépve pedig játszva korrigálható a far finom, folyamatos sodródása.

Zárszó helyett

Az új Fiat Panda „népi” jellege mellett is vitathatatlanul imázs-autó lesz egy ideig. Erre jogosítja fel szép külalakja, de mindenekelőtt a büszke cím, amelyet egészen 2004 novemberéig viselhet. Kedvező ára szintén jó pontot jelent: 284 900 koronánál indul, és a tesztelt változatot is messzemenően elfogadható 320 900 koronás áron lehet megvásárolni. Vas Gyula

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?